27-04-2014

Ο Άρης 3-1 τον ΠΑΟ και παρέμεινε στη Volleyleague, υποβιβάστηκε η Παναχαϊκή

(4 votes)
Ο Άρης νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στα πλέι άουτ του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία. Η Παναχαϊκή παρότι νίκησε τη Νίκη Αιγινίου υποβιβάστηκε στην Α2 ανδρών μαζί με την ομάδα της Πιερίας.
 Με τον Απόστολο Αρμενάκη να είναι και πάλι το πρώτο βιολί στην επίθεση (αποτελεσματικότητα 54%) ο Άρης πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στο πιο «γλυκό» τρίποντο της σεζόν που του εξασφάλισε και την παραμονή στην Volleyleague. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με 8-5 και 16-12 στο 1ο σετ. Με 5 πόντους από μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση ο Άρης είχε συνέχεια προβάδισμα +5 και πήρε το σετ 25-17.

Ο Παναθηναϊκός παρότι ήταν αδιάφορος βαθμολογικά απάντησε στο 2ο σετ με το σερβίς του Γκάλιτς (ο Κροάτης πήρε 5 άσσους). Ο Άρης είχε προβάδισμα +2 μέχρι το 17-15, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 προσπέρασε με 18-17.  Ακολούθησαν δύο μπλοκ του Αμορόσο και ένα λάθος των γηπεδούχων που με σερί 4-0 έκαναν το τελικό 25-20 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν στροφές σε επίθεση και μπλοκ.. Ο Ντίνας (πήρε 7 πόντους από μπλοκ) σκέπασε το φιλέ απέναντι στους «πράσινους» που έδειξαν κουρασμένοι. Οι παίκτες του Άρη με μπροστάρηδες τον Χαριτωνίδη, τον Κυριακίδη, τον Ντίνα αλλά και τον Αρμενάκη είχαν συνέχεια το προβάδισμα και πήραν το σετ με 25-16.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο 4ο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» με τη βοήθεια και των οπαδών τους έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την κατάκτηση της νίκης που θα τους εξασφάλιζε την παραμονή. Με σερί 4-0 από τα σερβίς του Αρμενάκη έγινε το 8-2 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος για το 25-19.

Στο φινάλε οι παίκτες του Άρη πανηγύρισαν την παραμονή της ομάδας, αλλά όταν η αστυνομία εμπόδισε τους παίκτες να κινηθούν προς την εξέδρα υπήρξε ένταση που εκτονώθηκε με την επέμβαση των παραγόντων του Άρη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-16
4ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-20, 25-16, 25-19)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 10 (8/15 επ, 2 μπλοκ, 77% υπ - 27% άριστες), Ντινας 11 (3/6 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/26 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ. - 92% υπ - 54% άριστες), Παπαδημητρίου 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ, 92% υπ - 23% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλις 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 17 (11/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 94% υπ - 36% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Αμορόσο 2 (2 μπλοκ), Μουρ 5 (3/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 18 (17/35 επ, 1 άσσος), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 96% υπ - 38% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 75% υπ - 50% άριστες), Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Επιτέλους ηρεμήσαμε. Είχαμε πολύ πίεση αλλά στα κρίσιμα σημεία ευτυχώς κάναμε αυτό που έπρεπε. Παρά την πίεση που είχαμε ανταπεξήλθαμε στις υποχρεώσεις μας. Μας βοήθησε πολύ ο κόσμος να πετύχουμε τους στόχους μας. Τους ευχαριστούμε. Η Volleyeague, ο κόσμος του βόλεϊ και οι οπαδοί του Άρη αξίζουν έναν Άρη πρωταγωνιστή. Αυτοί που ηγούνται του Άρη θα πρέπει νασχεδιάσουν την επόμενη ημέρα ώστε ο Άρης να μην βρεθεί στη θέση που βρέθηκε εφέτος. Θέλω να δώσω συγχαρηρτήρια στην Λίγκα για την οργάνωση για το πολύ καλό πρωτάθλημα. Οι θέσεις 1-4 στη διάρκεια του πρωταθλήματος άλλαζαν συνέχεια. Οι θέσεις 5-8 κρίθηκαν τελευταία στιγμή και οι θέσεις πλέι οφ κρίθηκαν και αυτές στο παρά... 5΄. Όλα αυτά έδωσαν θετικό τόνο. Πολύ καλή ήταν και η εικόνα της διαιτησίας όσο τους έζησα. Συγχαρητήρια στους διαιτητές και στην ηγεσία τους».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης: «Τέλος καλό, όλα καλά. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να τελειώσουμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας στα πλέι άουτ όμιλο αλλά αυτό θα το ξεχάσουμε γρήγορα. Αυτό που θα σκεφτόμαστε θα είναι ο άθλος της παραμονής. Δεν είχαμε ενέργεια. Δε νομίζω πως θα γίνουν οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής. Προσωπικά θα επιστρέψω Θεσσαλονίκη για να αρχίσω δουλειά με την Εθνική γυναικών κι αν χρειαστεί ο αγώνας με τη Νίκη θα τα ξαναπούμε για τελευταία φορά στο Αιγίνιο».

*Eνας εκ των χορηγών του τμήματος b;ol, "Κritsimis-kosmima", πρόσφερε δώρο ένα κόσμημα στον αρχηγό της ομάδας του Άρη Γιάννη Κυριακίδη.

Δώρο στον Θωμά Γιώτα

Απαλλαγμένος από το άγχος μετά τη νίκη - σωτηρία απέναντι στον Παναθηναικό, ο Πρόεδρος του Α.Σ. Τ.Α.Π. ΑΡΗΣ, Θωμάς Γιώτας αλλά και τα υπόλοιπα μέλη του τμήματος όπως οι Χαριτωνίδης, Κώτσης, Ελευθεριαδης, Κουτσμανής, Βούζας, Κατσώνης, Κόσσυφας βρέθηκαν στο εστιατόριο "Il Forno", που είναι ένας εκ των χορηγών του τμήματος, προκειμένου να συζητήσουν όλα όσα συνέβησαν τη φετινή χρονιά. Μάλιστα ο Θωμάς Γιώτας δέχτηκε και τις θερμές ευχές των συνεργατών του για την ονομαστική του εορτή, ενώ ο ίδιος έδωσε υπόσχεση πως στο μέλλον θα έρθουν καλύτερες ημέρες για το τμήμα βόλεϊ του Άρη.

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.
4η Αγωνιστική Play Out
Πέμπτη 24/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 3-1 (25-23, 22-25, 25-19, 25-18)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Τοψιδέλης. Γραμματεία: Μαυρικίδου.
Πέμπτη 24/4/204 Γυμναστήριο Αιγινίου 20.00: Νίκη Αιγινίου - Α.Σ. Άρης 1-3 (20-25, 21-25, 25-22, 20-25)
Διαιτητές: Θέμελης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χριστοφοριδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Ψαρρά.
5η Αγωνιστική Play Out
Κυριακή 27/4/2014 Μίκρας 19:00: Άρης - Παναθηναϊκός 3-1 (25-17, 25-20, 25-16, 25-19)
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Μαυρίδης, Στεργιόπουλος. Γραμματεία: Χρ. Λάμπρου
Κυριακή 27/4/2014 Παναχαϊκής 19:00: Παναχαϊκή - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-21)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης. Παρατηρητές: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γλωσσίδης, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά

4. Νίκη Αιγινίου 5 18 (32-67) 0 5
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Άρης Α.Σ. Ο Άρης 3-1 τον ΠΑΟ και παρέμεινε στη Volleyleague, υποβιβάστηκε η Παναχαϊκή