30-03-2013

Volleyleague ΟΠΑΠ (22η αγωνιστική): Hρακλής - Άρης 2-3

Ο Άρης νίκησε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή και πλασαρίστηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου κι έτσι για τα πλέι οφ των θέσεων 5-8 θα υποδεχτεί την Κηφισιά σε νοκ άουτ αγώνα που θα γίνει την Κυριακή 7 Απριλίου. Σε περίπτωση που προκριθεί θα αντιμετωπίσει για τις θέσεις 5-6 το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου - Γ.Σ.Λαμία και στις 2 νίκες θα κριθεί η 5η θέση. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί την έδρα του, γνώρισε την ήττα αλλά τουλάχιστον πήρε έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια στα πλέι άουτ όπου θα μπει μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Παναθηναϊκό και βαθμολογία: Νίκη Αιγινίου 25, Ηρακλής 23, Παναθηναϊκός 20. Τα πλέι άουτ θα αρχίσουν την Πέμπτη 4 Απριλίου και η κλήρωση των αγώνων θα γίνει την Δευτέρα 1 Απριλίου στις 14.00 στα γραφεία της ΕΣΑΠ.
Ο Άρης νίκησε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή και πλασαρίστηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου κι έτσι για τα πλέι οφ των θέσεων 5-8 θα υποδεχτεί την Κηφισιά σε νοκ άουτ αγώνα που θα γίνει την Κυριακή 7 Απριλίου. Σε περίπτωση που προκριθεί θα αντιμετωπίσει για τις θέσεις 5-6 το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου - Γ.Σ.Λαμία και στις 2 νίκες θα κριθεί η 5η θέση.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί την έδρα του, γνώρισε την ήττα αλλά τουλάχιστον πήρε έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια στα πλέι άουτ όπου θα μπει μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Παναθηναϊκό και βαθμολογία: Νίκη Αιγινίου 25, Ηρακλής 23, Παναθηναϊκός 20. Τα πλέι άουτ θα αρχίσουν την Πέμπτη 4 Απριλίου και η κλήρωση των αγώνων θα γίνει την Δευτέρα 1 Απριλίου στις 14.00 στα γραφεία της ΕΣΑΠ.

Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη από τον Άρη που θα του έδινε περισσότερους πόντους και μεγαλύτερη ασφάλεια στα πλέι άουτ έναντι κυρίως του Παναθηναϊκού. Η υποδοχή δεν άντεξε με τους Εφραιμίδη και Κολτσιάκη να βρίσκονται σε κακή μέρα κι έτσι η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ έχοντας ως κύριο χαρακτηριστικό τα σκαμπανεβάσματα δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση και την τακτική του Άρη που «έψαχνε» τους δύο νεαρούς ακραίους του Ηρακλή. Καθοριστικό πάντως ήταν το 1ο σετ όπου ο Ηρακλής ξεκίνησε με προβάδισμα 8-4, αλλά ο Άρης με σερί 4-0 ισοφάρισε. Έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-20 αλλά ο Άρης με τους Τζελάτι, Κυριακίδη σε πολύ καλή μέρα έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 23-21 και 24-22. Με δύο εξαιρετικές άμυνες, μια κόντρα επίθεση και ένα λάθος των κιτρινόμαυρων ήρθε η ισοφάριση 24-24, αλλά ο Άρης πήρε τελικά το σετ με 26-24 με δύο επιθέσεις του Τζελάτι.

Το 2ο σετ ήταν συναρπαστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Ηρακλής παρότι βρέθηκε πίσω με 4-1, πέρασε γρήγορα μπροστά με 10-7 και 13-11 αλλά ο Άρης με καλές άμυνες και εξαιρετικό μπλοκ έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 16-13. Νέα απάντηση από τον Ηρακλή που και αυτός μπλοκ ροκάνισε τη διαφορά, πέρασε μπροστά 18-17 και με τον Τζιουμάκα να κερδίζει δύο καθοριστικές επιθέσεις να φτάνει στην ισοφάριση 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ με 4 άσσους και 71% αποτελεσματικότητα έκανε πάρτι με προβάδισμα 11-4 και 19-12 φτάνοντας άνετα στο 2-1 σετ.

Κι ενώ όλοι στον «γηραιό» πίστευαν πως η ομάδα τους θα πάρει το τρίποντο ο Άρης με αντεπίθεση διαρκείας έφερε τα πάνω κάτω.  Ο Άρης σημάδεψε Εφραιμίδη, Κολτσιάκη έγινε πιο αποτελεσματικός στο μπλοκ και από εκεί και πέρα πήρε την πλήρη πρωτοβουλία στην επίθεση. Στο 10-10 ο Άρης είχε σερί 3-0 που κρατήθηκε μέχρι το 20-17 και τελικά αυξήθηκε με δύο νέα μπλοκ από τον εκπληκτικό Κιόση.

Συναρπαστικό ήταν και το 5οσετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 4-2, τον Άρη να ισοφαρίζει 5-5 και με λιγότερο άγχος και περισσότερες δυνάμεις να φτάνει στη νίκη αφού στο 6-6 έκανε καθοριστικό σερί 3-0 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αμασιάδης.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-22, 25-21, 20-25, 11-15)

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 7 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 11 άσσοι, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 5 (1/1, 4 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 7 (3/6, 2 μπλοκ, 2 άσσοι),  Ανδρεάδης 11 (7/9, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 11 (10/18, 1 άσσος,  30% υπ.), Τζιουμάκας 30 (26/52, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 11 (9/23, 2  μπλοκ, 45% υπ.), Κουζούνης –λ (90% υπ. – 90% άριστες) / Κυπριανός,  Σταυρακάκης.

ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 13 (11/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 78% υπ.), Γκιρτζίκης 5 (4/12, 1  μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (2/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιόσης 10 (6/12, 4  μπλοκ), Τζελάτης 28 (22/42, 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Ριζόπουλος 15 (10/18, 2  μπλοκ, 3 άσσοι, 61% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-85% υπ. - 80% άριστες),  Ντίνας 4 (2/2, 2 μπλοκ), Ωρολογάς.

Στη σημασία της νίκης επί του Ηρακλή στο φινάλε της κανονικής περιόδου, στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Άρη, Βαγγέλης Κουτσονίκας, λέγοντας:

«Είναι σημαντική αυτή η νίκη, καθώς μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια. Η ομάδα είχε καιρό να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας και το σημερινό θετικό αποτέλεσμα μας δημιουργεί καλύτερη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας», ενώ στάθηκε στα σημεία που έκριναν την εξέλιξη του αγώνα: «Μετά το 2-1, ήμασταν πολύ καλύτεροι στο μπλοκ, απ΄ όπου πήραμε εύκολους πόντους και ήταν ένα στοιχείο, που δεν το είχαμε στα προηγούμενα σετ. Πλέον, η ψυχολογία μας έχει αλλάξει και προετοιμαζόμαστε για τα πλέι-οφ, όπου θ΄ αντιμετωπίσουμε με πλεονέκτημα έδρας την Κηφισιά. Θα ήθελα να σημειώσω ότι σήμερα είχαμε και ένα επιπλέον κίνητρο να κερδίσουμε, αφού δεν είχαμε εξασφαλίσει μαθηματικά την 6η θέση και σε διαφορετική περίπτωση θ΄ αγωνιζόμασταν με μειονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ».

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Volleyleague ΟΠΑΠ (22η αγωνιστική): Hρακλής - Άρης 2-3