02-11-2013

Ο Φοίνικας Σύρου 3-0 την Παναχαϊκή

Μόνο στο 1ο σετ απείλησε η Παναχαϊκή τον Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι της Ερμούπολης και τελικά το «πειρατικό» πήρε τη νίκη με 3-0 σετ σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πιάνοντας τους 8 βαθμούς. Αντίθετα, η Παναχαϊκή γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε στους 4 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής του Φοίνικα Σύρου ήταν ο Γιάνουσεκ που είχε 7/10 επιθέσεις και 3 άσσους. Από τον Παναχαϊκή για άλλη μία φορά ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε πάνω του την ομάδα ενώ στο 2ο σετ σετ χρεώθηκε και με κίτρινη κάρτα από τον Μυλωνάκη. Από το 5-5 του 1ου σετ ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε με 8-5. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 20-18 αλλά ένα λάθος των συριανών και μία επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη έφερε το ματς στα ίσια (20-20).

Ο Φοίνικας με καλή υποδοχή και επίθεση του Τσας πήρε προβάδισμα και στην επόμενη φάση ο Νίκος Ρουμελιώτης κάρφωσε άουτ για το 22-20. Με χαμένο σερβίς του Φοίνικα και πλασέ του Αγγελόπουλου η Παναχαϊκή ισοφάρισε και πάλι 22-22 αλλά οι συριανοί με δύο επιθέσεις του Τσας και του Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ 25-22.

Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας πάτησε πιο γερά και προηγήθηκε 8-4 και αργότερα με αποτελεσματική επίθεση ξέφυγε 14-9 και 19-12 κατακτώντας εύκολα το σετ.

Η νίκη σφραγίστηκε στο 3ο σετ το όποιο ήταν ίδιο με το 2ο σετ. Ο Φοίνικας μετά το 5-5 πήρε διαφορά με 11-7 και αργότερα με 19-12 και έφτασε στην επικράτηση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας.

Διακύμανση...

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-18

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 35 επιθέσεις, 4 άσσοι, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 34 επιθέσειςς, 1 άσσος, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-17, 25-18)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4π. (4 μπλοκ), Ζας 15 (12/20 επ, 3 μπλοκ), Γιάνουσεκ 10 (7/10 επ, 3 άσσους, 58% υπ), Ντιάτσκοφ 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ), Τακουρίδης 7 (2π επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 83% υπ), Τσέργας 1 (1 μπλοκ), Αρβανίτης, Λάππας, Σφενδυλάκης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αγγελόπουλος): Ντόνας 2π. (1/2 επ, 1 άσσος), Ραντούνοβιτς 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 14 (14/36 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Βλαχοστάθης 5 (5/8 επ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 60% υπ), Χριστιάς, Διονυσόπουλος, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 1 (1/1 επ), Πεφανής 2 (2/8 επ).

Δηλώσεις Ανδρεόπουλου, Αγγελόπουλου

Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2017-18 MVP Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας Σύρου 3-0 την Παναχαϊκή