12-11-2022

Ο ΠΑΟΚ με τορπίλη τον Βουλκίδη, σερβίς και μπλοκ νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ

Download attachments:
Ο ΠΑΟΚ με όπλα το σερβίς και το μπλοκ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Βουλκίδη νίκησε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και σημείωσε την τρίτη νίκη του μετά την 4η αγωνιστική στη Volley League. Ο δικέφαλος έπιασε τους 9 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ είχε εντυπωσιακές επιδόσεις στο σερβίς με 6 άσσους μόνο στο 1ο σετ και 11 συνολικά. Επιθετικά ξεχώρισαν Βαν ντε Ντρις και Ράπτης, την υποδοχή σήκωσαν κυρίως ο Σωτηρίου με τον Ράπτη, ενώ ο Γουόλς έκανε τη διαφορά στην ανάπτυξη. Γενικά ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση το μπλακ άουτ που είχε στο 16-16 του 3ου σετ έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ άσχημα στον αγώνα με κακή υποδοχή και την γρήγορη απώλεια του 1ου σετ. Σταδιακά ισορρόπησε χωρίς ποτέ να ανεβάσει την υποδοχή του σε ανταγωνιστικά επίπεδα και μοιραία δε μπόρεσε να έχει συνέχεια η καλή εμφάνιση του 3ου σετ και η μείωση του σκορ σε 1-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και χάρις το σερβίς του Βουλκίδη (πήρε δύο άσσους) προηγήθηκε 6-3 και 14-7 με τα μπλοκ Βουλκίδη, Βαν ντε Ντρις. Η διαφορά του +7 συντηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο αγώνας τελείωσε με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη για το 25-18.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου στο 9-9 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 με Βουλκίδη, Βαν ντε Ντρις και Σωτηρίου και ξέφυγε 13-9. Ο ΟΦΗ χωρίς καλή υποδοχή το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοροπήσει και το σετ να κλείσει 25-19 με το χαμένο σερβίς του Σικούκου για το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει τον έλεγχο και στο 3ο σετ όπου μετά το 7-7 ο Βαν ντε Ντρις έδωσε μικρό προβάδισμα 10-8. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε τελευταία φορά με 14-13 αλλά ο Σικούκου με επίθεση και ο Βαϊόπουλος με μπλοκ έβαλαν μπροστά τον ΟΦΗ με 16-15. Ο Ράπτης ισοφάρισε (16-16) και ο Σικούκου με δύο επιθέσεις και ο Αντάμι με τον Χήρα με δύο μπλοκ έκαναν συνολικό σερί 5-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-16. Το σετ έκλεισε από το ρεσιτάλ του Τζάρβιτς 25-20 και 1-2 σετ.

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε περιπέτειες ο ΠΑΟΚ πίεσε και πάλι στο σερβίς. Ξέφυγε 7-5 και με τους Ράπτη, Βουλκίδη έκανε σερί 4-0 για το 11-5. Η διαφορά του +6 όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε και σε +10 (21-11) χάρις τα μπλοκ από τους Κόστα, Ράπτη, ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την υπογραφή του Βουλκίδη που έκανε με μπλοκ το 25-13 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Συκάς, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-16, 25-20

4ο σετ: 5-8, 09-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 47 επίθεσεις, 12 μπλοκ,  28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 19-25, 25-20, 13-25)

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζαρβις 9π. (7/25επ., 2 μπλοκ, 58%υπ., 26%αρ.), Χήρας 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Σικούκου 20 (17/41επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αντάμι 3 (3 μπλοκ), Βαϊόπουλος 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/18επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. - 63%υπ., 50%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν, Καφαντάρης, Δαρίδης Α. (λ).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 8π. (6/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 5 (2/2επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βουλκίδης 14 (9/14επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 6 (3/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 16 (13/29επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 54%υπ., 31%αρ.), Βαν ντε Ντρις 18 (14/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 75%υπ., 44%αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: "Είπαμε ότι με τις 4 πρώτες ομάδες, για να πάρουμε κάτι πρέπει αυτές να είναι σε κακή μέρα και εμείς στην καλύτερη μας μέρα. Δεχθήκαμε πολλούς άσους το πρώτο σετ, κυρίως απο το Ράπτη. Κάναμε λάθη και σε μέτρια σέρβις. Αυτό είναι πρωτοφανές για μας, γιατί εμείς είμαστε καλοί στην υποδοχή. Στο μπλοκ πάνω στο φιλέ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Αυτό φάνηκε στα δυο πρώτα σετ. Κάναμε ένα ξέσπασμα στο τρίτο σετ, στο μπλοκ άμυνα και στο σέρβις του Σικούκου και το πήραμε, αλλά δεν μας έδωσε κάτι περισσότερο. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ σοβαρός. Έχει πολύ καλή ομάδα φέτος και καλή χημεία. Του έλειψε ο Γιόρνα, αλλά και ο Σωτηρίου κάλυψε το κενό, είναι πολύ καλός μπλοκέρ. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός σε όλους τους τομείς. Εμεινα ευχαριστημένος απο κάποια χτυπήματα του διαγώνιου του Σικούκου, περιμένω και τον Τζάρβις την επόμενη εβδομάδα. Ο Αμπράο ήταν σε ανεκτά επίπεδα και πιστεύω ότι ανεβαίνει Χρειαζόμαστε δουλειά στο σέρβις, απο κάποιους παίκτες. Τώρα πάμε στο Μίλωνα που κέρδισε τον Παναθηναϊκό. Εχει πολύ καλή ομάδα με παίκτες εγνωσμένης αξίας, αλλά και ελπιδοφόρους. Το γήπεδο είναι πολύ δύσκολο. Θα παίξουμε με μια πολύ ανταγωνιστική μάδα και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάτι".

O λίμπερο του ΟΦΗ Θοδωρής Τσαδήμας είπε: "Στα δυο πρώτα σετ, αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Δεν κρατήσαμε την υποδοχή και εγώ προσωπικά έκανε 4 λάθη που δεν μου επιτρέπεται. Αυτό ήταν η κινητήριος δύναμη του ΠΑΟΚ. Έκανε πολύ καλό σέρβις στα δυο πρώτα σετ. Ανεβήκαμε πολύ στο τρίτο σετ, στην υποδοχή και στο μπλοκ άμυνα. Έχουμε ένα πολύ καλό διαγώνιο που τελείωσε πολύ δύσκολες μπάλες σε αυτό το σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν 2-3 κλικ παραπάνω απο εμάς σε κάποιους τομείς και ειδικά στο μπλοκ άμυνα. Αυτό δεν μας επέτρεψε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Εμείς συνεχίζουμε. Εχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με τον φορμαρισμένο Μίλωνα, στο οπίο θα πάμε να παλέψουμε για ότι καλύτερο".

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: "Νομίζαμε ότι θα είναι εύκολο, αλλά δεν είναι εύκολο. Ο ΟΦΗ έχει καλή ομάδα, 4 ξένους, είναι δύσκολο γήπεδο εδώ. Είναι πολύ δύσκολο να παίξεις. Αλλά εμείς παίξαμε καλά. Είχαμε καλό σέρβις και καλό μπλοκ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας και στον ΟΦΗ. Ηταν ένα καλό παιχνίδι. Εμείς θέλουμε να παλέψουμε όλους τους τίτλους. Έχουμε και την Ευρώπη. Την Τετάρτη πηγαίνουμε να παίξουμε τη ρεβάνς στη Βουλγαρία. Και εκεί δεν είναι εύκολα. Έχουμε παιχνίδια σε κάθε 2-3 μέρες. Περιμένουμε πίσω και τον Γιόρνα. Νομίζω είμαστε σε ένα καλό δρόμο και θα είναι μια καλή σεζόν για τον ΠΑΟΚ".

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Θόδωρος Βουλκίδης δήλωσε: "Ηταν πολύ ζεστό το κλίμα στην Κρήτη. Είναι μια πολύ ομάδα ο ΟΦΗ και θα τ δείξει στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Εμείς ήμασταν καλύτεροι σε κάποια κομμάτια και πήραμε τη νίκη άξια. Η συνέχεια για μας είναι το επόμενο παιχνίδι στη Βουλγαρία. Πάμε για να πάρουμε την πρόκριση".

Media

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Ο.Φ.Η. Ο ΠΑΟΚ με τορπίλη τον Βουλκίδη, σερβίς και μπλοκ νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ