12-02-2013

Κηφισιά – Παμβοχαϊκός 0-3

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα στο Ζηρίνειο επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας και πέρασε ανώδυνα τις απουσίες βασικών παικτών όπως ο Γιοβάνοβιτς.

Η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ ήταν πέρασε μπροστά 25-24, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πήρε το 1ο σετ κι άνοιξε το δρόμο για τη νίκη έχοντας πρωταγωνιστές τους Μαντέκα, Καλντέιρα αλλά και το αποτελεσματικό σερβίς που του απέφερε 8 άσσους. Να σημειωθεί πως ο Παμβοχαϊκός αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τους τραυματίες Γιοβάνοβιτς, Καραγιάννη. Η Κηφισιά είχε προβλήματα στην υποδοχή, επέστρεψε μετά από καιρό ο Σαρικεϊσογλου αλλά έδειξε ανέτοιμος.

Στο 1ο σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-14, 19-15. Στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός βελτιώθηκε στο μπλοκ και το σέρβις και ψαλίδισε την διαφορά, αλλά η Κηφισιά έφτασε στο 24-22. Ο Παμβοχαϊκός πήρε τον πόντο με τον Καλντέιρα για το 24-23, ο Πανταλέων χάλασε με το σερβίς του την υποδοχή της Κηφισιάς και ο Μπέλλος κάρφωσε άουτ (24-24). Ο ίδιος παίκτης έκανε το 25-24 για τον ΑΟΚ, αλλά ο Μπάκας ισοφάρισε (25-25), ο Δρογκάρης με άσσο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (26-25) και στη επόμενη φάση νέο πολύ καλό σερβις του Δρογκάρη, ο Μαντέκας διαμόρφωσε το 25-27.

Μετά την ανατροπή στο φινάλε του 1ου σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά με 8-4, ο ΑΟΚ μείωσε σε 11-0 αλλά και πάλι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +4 από τα σερβίς του Μπάκα. Η Κηφισιά μειωσε στο 16-18, ωστόσο η ομάδα του Ζαλμά με τον Κατσανεβάκη στο σερβις και με τους Καλντέιρα και Μαντέκα στην επίθεση έκανε σερί 7-0 και πήρε και το 2ο σετ

Στο 3ο σετ η Κηφισιά προσπάθησε να αντισταθεί και να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Είχε προβάδισμα με δύο πόντους μέχρι το16-14. Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε και πάλι με το σερβίς της και με άσσο του Μαντέκα ισοφάρισε 16-16. Αργότερα ήταν η σειρά του Κατσανεβάκη να πάει στο σερβίς και να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους, ενώ η «χαριστική βολή» ήρθε από τον Καλντέιρα ο οποίος έκανε το 21-18. Οι Μπέλλος, Καριπίδης εκμεταλεύτηκαν δύο «κόντρα» επιθέσεις και έφεραν και πάλι την Κηφισιά στον πόντο (23-22). Ο Μαντέκας έφτασε σε ματς μπολ, ο Μπέλλος μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μαντέκας τελείωσε τον αγώνα λυτρώνοντας τον Παμβοχαϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα...
1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-24, 25-27
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 18-21, 23-25
Διαιτητές:Γεωργουλέας, Ονόπας. Επόπτες: Οικονόμου, Χαμπιλού. Γραμματεία:Νικολοπούλου. Κομισάριος: Ανδρονικίδης
Τα σετ: 0-3 (25-27, 16-25, 23-25)
Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 8 άσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεϊσογλου 1 (1/5, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Παπαγγελόπουλος 4 (3/6, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6), Μπέλλος 10 (8/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καριπίδης 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 43% υπ.) / Ταμπουρατζής (λ. - 62% υπ., 23 % άριστες), Ντε Σόουζα Σοάρες 1 (1/1), Κούνας 5 (2/4, 3 μπλοκ, 59% υπ.), Δεληπρίμης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 13π. (11/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ.), Καλντέιρα 18 16/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.), Δρογκάρης 5 (1/2, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσανεβάκης 5 (1/3, 4 άσσοι), Πανταλέων 7 (4/8, 3 μπλοκ), Μπάκας 14 (13/24, 1 άσσος) / Δημητρακόπουλος (λ. - 50% υπ., 33% άριστες), Μπεκιάρης, Παπαδόπουλος, Καραγιάννης.

«Μέσα από τα χέρια μας»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:

«Χάσαμε το 1ο σετ μέσα από τα χέρια μας και μετά πάθαμε μπλακ άουτ. Το χάσαμε από λάθη στην υποδοχή και από άουτ επιθέσεις. Είναι πολύ κακό αποτέλεσμα που μας βάζει σε περιπέτειες. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη αλλά από εμάς θα εξαρτάται πόσο καλά θα είμαστε. Έχουμε ένα δύσκολο ματς με τον Ηρακλή από το οποίο πρέπει να πάρουμε βαθμούς».

«Καθοριστικό το 1ο σετ»

Ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Γιώργος Δρογκάρης που ήταν πρωταγωνιστής στο 1ο σετ δήλωσε:

«Το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό, στην αρχή κάναμε κάποια λάθη τα οποία διορθώσαμε προς το τέλος του. Στη συνέχεια κρατήσαμε την καλή μας απόδοση για να καταφέρουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Κάθε αγώνας από και πέρα για μας είναι τελικός, δεν πρέπει να χάσουμε κανέναν βαθμό για να μπορέσουμε να βρεθούμε στην δεύτερη θέση».
Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα After match reports Κηφισιά – Παμβοχαϊκός 0-3