20-11-2021

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ και κράτησε το αήττητο

(1 Vote)
Ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και παρότι έχανε με 2-0 σετ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής. Οι ερυθρόλευκοι παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κατέφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν τη νίκη και να διατηρήσουν το αήττητο τους παρά την πρώτη βαθμολογική απώλεια.

Κορυφαία εμφάνιση από τον Ολυμπιακό έκανε ο Πάβλε Πέριτς και ο Παγένκ με τον Ανδρεάδη ο οποίος μπήκε στη θέση του Ζουπάνι. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ουσιαστικά χωρίς τον Αντρις και με διαγώνιο το Μπούτο και μετά την κατάκτηση του δευτέρου σετ έδειξε να μένει από δυνάμεις. Ο Δαλακούρας ήταν βασικός ακραίος στη θέση του Σέρβου Μιγιαήλοβιτς που ήταν τραυματίας.

Ο Ολυμπιακός με τον βαθμό που έχασε υποχώρησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και αύξησε τη διαφορά του από τον ΠΑΟΚ στους +4.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα, εναλλαγές στο σκορ και αποδείχτηκε πως όλα είναι ανοικτά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον ΠΑΟΚ με 11-4, όμως αντέδρασε και σταδιακά μάζεψε τη διαφορά, φτάνοντας με άσσο του Πέριτς στο -3 (12-15).  Με τον Κουκλίνσκι και τον Γουόλς ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις σε συνδυασμό με ρεσιτάλ λαθών από τους ερυθρολεύκους. Το σετ έκλεισε εύκολα για τον ΠΑΟΚ 25-19.

Με μπλοκ του Πέριτς «μπήκαν» στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες και προηγήθηκαν με 2-1, όμως στη συνέχεια, έχασαν το προβάδισμά τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-6. Ωστόσο, με ένα σερί 3-0 και δυνατό καρφί του Ζουπάνη, οι πρωταθλητές προσπέρασαν ξανά στο (7-6), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν και στο +2 (9-7). Στο σημείο αυτό, έχασαν τη συγκέντρωσή τους, «κόλλησαν» επιθετικά και βρέθηκαν ξανά πίσω με 10-14, για να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν σε 15-15 αρχικά και να προηγηθούν με 16-15 και 17-17, στη συνέχεια. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε το 22-21 και με ωραίο καρφί του Πέριτς το 23-22, όμως στη συνέχεια του συγκλονιστικού δεύτερου σετ, διαμορφώθηκε το 27-29, για το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων μετά από πόντο του Πετρέα και λάθος του Εγκλεσκαλνς.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν πιο δυνατά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν με 5-1, ύστερα από μπλοκ του Παγένκ, με 6-2 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων στο σερβίς και με 7-2 από επίθεση του Μπράουν που πέρασε άουτ. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο διατήρησε τη διαφορά του +5 στο 8-3 για να αυξηθεί το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, μετά από νέα επίθεση του Μπράουν που κατέληξε άουτ (9-3). Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 11-6 και από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδιαμα έχοντας πάρει και τον έλεγχο του κέντρου με την είσοδο του Ανδρεάδη.Με άστοχο σερβίς του Μπράουν διαμορφώθηκε το 25-19, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός και στο 4ο σετ. Προηγήθηκε αρχικά με 4-2, με 6-3 με πλασέ του Στιβαχτή και με 7-3 με πρώτο χρόνο του Άλεν Παγένκ. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν στο +5 το προβάδισμά τους για το 9-4 ύστερα από επίθεση του Μπούτου,  στο +6 με τον Ανδρεάδη στο 11-6 και πήγαν στο +7 με επίθεση του Πέριτς στο 13-6.  Οι πρωταθλητές αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο 14-6 με άσσο του Δαλακούρα και στο +9 με τον Έγκλεσκαλνς για το 15-6. Από λάθος των φιλοξενούμενων η διαφορά άγγιξε διψήφια νούμερα στο 16-6 υπέρ του Ολυμπιακού που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ανέστη Δαλακούρα, προήλθε το πρώτο σετ μπολ του 4ου σετ στο 24-11 και ο ίδιος έγραψε το 25-12 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 4-3 με άσσο του Πέριτς και στο 5-3 ύστερα από επίθεση του Κουκλίνσκι. Ο Δαλακούρας έδωσε «αέρα» τριών πόντων στο 6-3, σταματήσει το σερί του στο 6-4 από μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς. Ο Άλεν Παγένκ με πρώτο χρόνο επανέφερε τη διαφορά του +3 στο 7-4, αλλά έστειλε άουτ το σερβίς για να διαμορφωθεί το 7-5.Ο Ανδρεάδης με εξαιρετικό μονό μπλοκ στον Κουμεντάκη έγραψε το 8-  και με κόκκινη κάρτα στον Μπράουν προήλθε το 9-5. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με εξαιρετική επίθεση αύξησε στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 10-5 και ο Δαλακούρας την πήγε στο +6 για το 11-5. Από χαμένο σερβίς του Γουόλς διαμορφώθηκε το 12-6 και με νέα επίθεση του Πέριτς το 13-6. Ο Σέρβος ακραίος του Θρύλου έδωσε και το πρώτο ματς μπολ στο 14-6 και ο Έγκλεσκαλνς τελείωσε το ματς στο 15-7 ολοκλήρωντας την ανατροπή με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Κατερλή, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 27-29
3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-12
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-7

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 27-29, 25-19, 25-12, 15-7) σε 115΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12π. (10/14επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 άσσος), Εγκλεσκαλνς 18 (17/42επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 4 (1/2επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (9/13επ., 1 άσσος, 48%υπ. 36%αρ.), Πέριτς 22 (18/28επ., 1 άσσος, 56%υπ., 25%αρ.) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 37%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης 6 (2/6επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Τζιάβρας (λ.), Εφραιμόιδης 1 (1/3επ., 50%).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8π. (5/9επ.,  2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 10 (7/14επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (18/38επ., 3 άσσοι, 49%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 18 (14/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 26αρ.), Μπούτος 7 (5/15επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 50%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1εεπ.), Τζιουμάκας Στ., Τερζής, Σωτηρίου, Αντρις.

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Νομίζω, δεν ήταν τόσο ο αντίπαλός μας, όσο ο εαυτός μας. Θεωρώ, ότι είμαστε επηρεασμένοι από τις τελευταίες ήττες και η εικόνα μας ήταν χωρίς να πιστεύουμε στο παιχνίδι και χωρίς να κάνουμε αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Αυτό το ξεπεράσαμε μέσα στο ματς και πήραμε μια σημαντική νίκη και δύο βαθμούς, που είναι πολύ σημαντικοί για την εξέλιξη στο πρωτάθλημα. Έχουμε ξεφύγει αρκετά από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και τώρα, προσπαθούμε να σηκώσουμε την ομάδα ψυχολογικά, για να μπορεί να ανταπεξέλθει στη συνέχεια. Νομίζω, ήταν μια νίκη ψυχής, βάλαμε και καθαρό μυαλό και κερδίσαμε. Πέραν των προβλημάτων, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας, ώστε η ομάδα να φτάσει σε καλά επίπεδα αγωνιστικά, αυτός είναι ο στόχος μας. Και περιμένουμε και τα παιδιά που έχουν προβλήματα να επιστρέψουν. Έχουμε μια βδομάδα τώρα να δουλέψουμε, να κάνουμε αποκατάσταση τραυματισμού, αλλά και το επόμενο ματς είναι δύσκολο, κόντρα στον Μίλωνα. Το μυαλό μας είναι πως θα πάρουμε την καθαρή νίκη».

Ο Σέρβος ακραίος του Ολυμπιακού Πάβλε Πέριτς δήλωσε: «Ναι, ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς, γιατί είχαμε χάσει τέσσερα παιχνίδια στη σειρά, αλλά και δύο από τον ΠΑΟΚ. Δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά, δεν μπήκαμε δυνατά και χάσαμε τα δύο πρώτα σετ. Μετά το 2-0, νομίζω παίξαμε σαν ομάδα! Παίζαμε και χωρίς τον Μιγιαήλοβιτς που ήταν τραυματίας και παρόλα αυτά, καταφέραμε και κάναμε μία ανατροπή και μία νίκη, η οποία είναι πολύ σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρέπει να κερδίζουμε κάθε πόντο! Η ομάδα μετά το 2-0 αντέδρασε εξαιρετικά, είχαμε πολλή ψυχή και τα καταφέραμε».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε:  «Ήταν ένα παιχνίδι, το οποίο ήταν σαν δύο. Το πρώτο στο οποίο τα πράγματα πήγαν πολύ καλά για εμάς, πιέσαμε τον ΟΣΦΠ αρκετά, και πήγαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Δυστυχώς, δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια, βέβαια και ο ΟΣΦΠ άρχισε να παίζει καλύτερα και μπόρεσε να γυρίσει το μομέντουμ. Πιεστήκαμε αρκετά στα τρία υπόλοιπα σετ. Είμαστε σίγουρα στεναχωρημένοι με την ήττα, πάντα είμαστε όταν χάνουμε, αλλά πρέπει να τα βλέπουμε λίγο πιο καθαρά τα πράγματα. Πρέπει να προσθέσουμε ότι δεν είχαμε στην διάθεση μας τον Ούντρις, ο οποίος είναι ο βασικός εκτελεστής μας στην επίθεση, πάντα βοηθάει στην πίεση του αντιπάλου. Σίγουρα θα ήμασταν πιο δυνατοί. Θεωρώ όμως ότι παίξαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, στο οποίο ήμασταν μαχητικοί. Είναι κέρδος για τον χαρακτήρα της ομάδας να φεύγει από τον Πειραιά με έναν βαθμό, και να είμαστε στεναχωρημένοι».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης είπε: «Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, στα πρώτα δύο σετ τα πήγαμε πολύ καλά, φυσικά είχαμε να διαχειριστούμε και την απουσία του Ούντρις, ο οποίος είναι ο βασικός διαγώνιος. Καλό θα είναι να μάθουμε πολλά από αυτή την ήττα. Δεν πιστεύω ότι θα μας στοιχίσει πολύ βαθμολογικά, ωστόσο θα μας κάνει να καταλάβουμε πότε θα πρέπει να τελειώνουμε ένα παιχνίδι.  Η ομάδα έχει πολύ καλό πρόσωπο στα αποδυτήρια, είναι μία οικογένεια, και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είμαστε όλοι μαζί και στα εύκολα και στα δύσκολα, μένουμε ενωμένοι, και αυτό είναι πολύ σημαντικό».

Media

Βρίσκεστε εδώ: Challenge Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Με ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ και κράτησε το αήττητο