27-11-2021

Ο Ολυμπιακός στην κορυφή μέσω Νέας Σμύρνης, νίκησε 3-0 το Μίλωνα

Ο Ολυμπιακός με τον Δαλακούρα βασικό στη θέση του τραυματία Μιγιαήλοβιτς πέρασε αλώβητος από τη Νέα Σμύρνη. Με πρώτους σκόρερ τους Έγκλεσκαλνς, Πέριτς νίκησε 3-0 σετ το Μίλωνα σε αγώνα για την 5η αγωνιστική και πέρασε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Volley League.

O Mίλων πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Καϊσλασάλο και ο Σπύρος Χανδρινός ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Την προσεχή Τετάρτη (1/12, 21:00) οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την Μονπελιέ στην Γαλλία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» στο ματς με τον Μίλωνα με προβάδισμα 5-1, μετά από άσσο του Έγκλεσκαλνς, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 8-3. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός είχε σταθερά προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων και με δύο μονά μπλοκ από Στιβαχτή και Δαλακούρα, έφτασε στο 17-13. Με έξυπνο πλασέ του Δαλακούρα και άουτ του Μίλωνα, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 19-14, ενώ με πόντο του Έγλεσκαλνς, έφτασαν στο 20-16. Ο Μίλων δεν είχε λύσεις και ο Παγένκ έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-0 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 6-1. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και με δύο διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα και μπλοκ του Έγκλεσκαλνς, πήρε τη μεγαλύτερή του διαφορά (+7) επί του αντιπάλου, κάνοντας το 11-4. Η διαφορά του +7 διατηρήθηκε και με πόντο του Εφραιμίδη έγινε το 25-17 και το 2-0 σετ.

Στο ίδιο μοτίβο η ομάδα του Καζάζη είχε προβάδισμα και στο 3ο σετ. Με μπλοκ του Πέριτς και άσσο του Εγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-6. Ο Χανδρινός και ο Καϊσλασάλο μείωσαν 11-9. αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ζουπάνη και σερί 3-0 ξέφυγε 15-10. Αργότερα με νέο άσσο από τον Παγένκ έγινε το 20-14 και ο αγώνας έκλεισε από τον Παγένκ στο 25-19 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καλιγέρη. Διαιτητής Video Challenge: Μυλωνάκης.

1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 19-25) σε 80΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 11π. (6/17επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 31%αρ.), Μπράιαν Γκουστάβο Οσκαρ 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 5 (5/19επ., 72%υπ., 33%αρ.), Καϊσλασάλο 14 (11/25επ., 3 μπλοκ), Ματσέι 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (55%υπ., 45%αρ.), Μούχλιας 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Δορδοκίδης 1 (1/1επ.), Βελούδης (λ), Δημόπουλος 1 (1/4επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/11επ., 2 μπλοκ, 1 άασος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Εγκλεσκαλνς 15 (10/25επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Δαλακούρας 8 (6/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Πέριτς 16 (14/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 48%αρ.) / Ζήσης (λ.- 73%υπ., 45%αρ.), Κασαμπαλής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 1 (1 άσσοι), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Εφραιμίδης 2 (2/5επ.).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: "Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός είναι ανώτερος, προσπαθήσαμε να το διασκεδάσουμε, δεν μπορέσαμε να πάρουμε έστω ένα σετ, αλλά νομίζω πως παλέψαμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί, δυσκολέψαμε σε πολλές στιγμές τον Ολυμπιακό και παίξαμε ένα ωραίο βόλεϊ. Στο σημερινό ματς ήμασταν πολύ καλοί στο κομμάτι μπλοκ - άμυνα, ειδικά απέναντι στο διαγώνιο καταφέραμε να κάνουμε κάποια πραγματάκια όπως τα είπαμε. Από κει και πέρα η ομαδικότητα που δείχνει αυτή η παρέα των παικτών γα μένα είναι επιτυχία. Είναι πολύ δύσκολο απέναντι στις ομάδες της πρώτης τετράδας να πάρεις βαθμούς, βέβαια το καταφέραμε με το Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, σήμερα δεν μπορέσαμε, αλλά έχουμε και το ματς με τον Παναθηναϊκό, θα κάνουμε την προσπάθειά μας εκεί. Πρέπει να γίνουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα για να καταφέρεις να κερδίσεις πόντο ή να διεκδικήσει τη νίκη από τις 4 πρώτες του πρωταθλήματος".

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Το ζητούμενο ήταν το καθαρό τρίποντο, η νίκη, για να είμαστε στην κορυφή. Θέλουμε να είμαστε στην κορυφή συνέχεια, θα προσπαθούσε σε κάθε ματς για αυτό. Μια καλή εμφάνιση για την ομάδα μου, παίξαμε όσο έπρεπε, όσο χρειάστηκε για να πάρουμε τη νίκη. Ο Μίλωνας είναι μια αξιόμαχη ομάδα, οργανωμένη και το τεχνικό του επιτελείο δουλεύει πολύ καλά. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, ωστόσο, παίξαμε σωστά και κερδίσαμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας, ο οποίος ήρθε και μας στήριξε σε ένα εκτός έδρας ματς. Οι φιλάθλοι μας μας δίνουν δύναμη και τους θέλουμε πάντα δίπλα μας».

O κεντρικός του Ολυμπιακού Άλεν Παγένκ είπε: «Περιμέναμε ένα πολύ σκληρό ματς, όμως τα καταφέραμε και κερδίσαμε ένα σημαντικό αγώνα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη με 3-0 και τους πολύ σημαντικούς τρεις πόντους που πήραμε για την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε εδώ, μας έδωσαν έξτρα ενέργεια».

Βρίσκεστε εδώ: Challenge Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός στην κορυφή μέσω Νέας Σμύρνης, νίκησε 3-0 το Μίλωνα