21-12-2023

CEV Cup: Δεύτερη ήττα του ΠΑΟΚ από τη Μιλάνο και αποκλεισμός στους «16»

Το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ έφτασε στο τέλος του καθώς ο Δικέφαλος ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την ιταλική Μιλάνο και αποκλείστηκε στη φάση των 16 του CEV Cup.

Έχοντας χάσει με 3-0 την περασμένη εβδομάδα στην Ιταλία, ο ΠΑΟΚ ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ, αλλά άντεξε μέχρι το 13-14 του πρώτου. Εκεί ο Πιάνο με άσσο έφερε τους Ιταλούς στο +3 (13-16) για να ξεφύγουν με 16-21 και να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ.

Πλέον ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλα περιθώρια, ωστόσο με τα σερβίς του Καζίτσκι το σκορ έγινε 0-4 με το «καλημέρα» στο 2ο σετ χωρίς να αλλάξει στη συνέχεια η κατάσταση (9-16, 14-21) για να τελειώσει οριστικά η υπόθεση πρόκριση στο 18-25.

Δεν τελείωσε όμως και το ματς, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν ήθελε να τελειώσει η σειρά των αγώνων χωρίς να έχει πάρει σετ και τα κατάφερε. Εκμεταλλευόμενος και τα πειράματα του Πιάτσα (ξεκίνησε στο τρίτο σετ βάζοντας τον Βέλγο διαγώνιο Ρέγκερς ως ακραίο) μπόρεσε από ένα σημείο και μετά να πάρει το προβάδισμα και με πίεση στο σερβίς να προηγηθεί με 18-16. Ο άσσος του Τρούχτσεφ κι ένα ακόμη καλό σερβίς του Γάλλου έφεραν το σκορ στο 24-19 με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 25-20.

Στο τέταρτο σετ οι Ιταλοί πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, δεν έχασαν ποτέ την διαφορά που απέκτησαν και έφτασαν στο 20-25 για το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Μπουρχάν Ιλχάν (Τουρκία), Ντάρκο Σάβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-20
4ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Μιλάνο προήλθαν από 9 άσσους, 43 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (20-25, 18-25, 25-20, 20-25) σε 98'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 11 (11/18 επ., 68% υπ. - 37% άριστες), Σαλταφερίδης, Μπλάνκεναουτ 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/5 επ.), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.), Τρούχτσεφ 9 (4/25 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 24% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Μούχλιας 3 (3/13 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/6 επ.), Βαν Ντε Ντρις 5 (4/9 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 9 (9/12 επ.).

ΑΛΙΑΝΖ ΜΙΛΑΝΟ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Καζίσκι 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. - 50% άριστες), Μεργκαρέχο 12 (9/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες), Λοσέρ 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Πιάνο 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πόρο, Ντίρλιτς 17 (14/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κατάνια (λ, 76% υπ. - 57% άριστες), Κολόμπο (λ), Ζόντα, Βιτέλι 5 (1/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρέγκερς 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Ινοτσένζι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ισικάβα.