17-01-2024

Έπος του Μίλωνα! Προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες του CEV Cup με 15-13 στο χρυσό σετ κόντρα στη Ναντ!

Έπος του Μίλωνα στο CEV Cup! Προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης οι οποίες θα αντιμετωπίσουν τις τρίτες ομάδες των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Προκρίθηκε σε αγώνα θρίλερ στο χρυσό σετ με 15-13 ενώ έχασε στην κανονική διάρκεια με 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17) Χρυσό σετ: 13-15! Ο αγώνας ήταν πραγματικό θρίλερ, ο Μίλωνας είχε και 4 ευκαιρίες να πάρει το ματς με 3-2 σετ. Παρότι έχασε το 5ο σετ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έκαναν κατάθεση ψυχής και με πρωταγωνιστή και MVP αγώνα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ πήρε το χρυσό σετ 15-13 παρότι οι Γάλλοι επικαλέστηκαν δύο φορές στο φινάλε το video check. Τρελό πανηγύρι έχει στηθεί από τους παίκτες και του 30 εκδρομείς φίλους του Μίλωνα από την Αθήνα.

Ρεσιτάλ Ψάρρα

Για να φτάσει ο Μίλωνας σε αυτόν τον θρίαμβο απέναντι στην υπερπλήρη Ναντ έγινε κατάθεση ψυχής από τους αθλητές και πραγματικό προπονητικό ρεσιτάλ από τον Σάκη Ψάρρα.

Η Ναντ με τον ταλαντούχο Ματθίς Ενό για του προπονητή Ούμπερτ Ενό που απουσίασε στον πρώτο αγώνα μπήκε δυνατά, πίεσε στο σερβίς μαζί με τους Σαμποισά και Λόπεζ και η ομάδα τους ξέφυγε 13-9 στο 1ο σετ. Κράτησε το προβάδισμα και πήρε άνετα το σετ 25-18.

Η δικαίωση του Νανόπουλου

Ο Σάκης Ψάρρας ως πρώτη απάντηση άλλαξε την περιστροφή ξεκινώντας τον Μολίνα στο 1 (αντί του Μπάση στο 1ο σετ) χωρίς να πάρει απάντηση πάγκου από τον Ενό κι αυτό διότι η Ναντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και από την αρχή του 2ου σετ είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 19-16. Μάλιστα στο 5-2 ο Ψάρρας έριξε στον αγώνα τον 18χρονο Νανόπουλο στη θέση του σούπερ σταρ Μολίνα που ήθελε το χρόνο του. Ο Μίλωνας κρέμονταν σε μία κλωστή. Δύο λάθη των Γάλλων και δύο δύσκολες επιθέσεις του τεράστιου Μπόγιαν Γιορντάνοφ όχι μόνο κράτησαν μέσα τον Μίλωνα αλλά με συνολικό σερί 4-0 ο Μίλωνας από 16-18 προσπέρασε 20-18. Με τον δαιμόνιο Νανόπουλο που δικαίωσε τον προπονητή του, ο Μίλωνας έδειξε ψυχή και τσαμπουκά και έκανε το 25-22 για το 1-1 σετ. Εκεί όλα άλλαξαν και οι Γάλλοι πήραν το μήνυμα τους...

Κόλπο γκρόσο του Ψάρρα

Οι εκπλήξεις του Ψάρρα συνεχίστηκαν και στο 3ο σετ. Ξεκίνησε βασικό κεντρικό τον Θεοδόση στη θέση του Μπάση και τον Νανόπουλο στη θέση του Μολίνα και μάλιστα με τον Νανόπουλο στο 1. Η απάντηση του Ενό ήταν η είσοδος ως βασικού στο σετ του Φρανσουά Χουέτζ στη θέση του Μαγκνίν. Ηταν το πιο νευρικό και ίσως το πιο καθοριστικό σετ για την πρόκριση καθώς ο Μίλωνας με το καλό ξεκίνημα χάρις του Γιορντάνοφ, Νανόπουλο γύρισε το άγχος στη Ναντ. Ο Ενό ανακάτεψε την ομάδα του με πολλές αλλαγές αλλά ο Μίλωνας κέρδιζε πιο εύκολα τους πόντους και έτρεχε το σκορ με μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 13-9, 17-13 και 24-21. Σε επίθεση για να τελειώσει το σετ ο Σαμπουισά σταμάτησε με μπλοκ τον Νανόπουλο (24-22) και στην επόμενη φάση ο Νέβες μείωσε κι άλλο 24-23. Δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια. Τελικά ο Νέβες με άουτ επίθεση απέναντι σε οργανωμένο μπλοκ του Μίλωνα κάρφωσε άουτ και ο Μίλωνας με το 25-23 πήρε προβάδισμα 2-1 σετ. Στη χειρότερη θα έπαιζε χρυσό σετ όπως και έγινε...

Η ισοφάριση των Γάλλων

Στο 4ο σετ πάλι ξεκίνησαν βασικοί οι Νανόπουλος, Θεοδόσης, ο Ενό γύρισε στο 1 τον Ντε Ολιβέιρα που ήταν ο πιο αποτελεσματικός στατιστικά σε επίθεση και σερβίς έπαιξε τα ρέστα του. Ο Γάλλος τεχνικός δικαιώθηκε καθώς με το σερβίς του Σαμπουισά έγινε η ζημιά στην υποδοχή του Μίλωνα. Η Ναντ προηγήθηκε 5-1 και πήρε το σετ 25-20 διατητώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος στο 25-20 και έτσι φτάσαμε στο 2-2.

Τάι μπρέικ θρίλερ

Το 5ο σετ ήταν το απόλυτο θρίλερ καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Λόπεζ από επίθεση και άσσο η Ναντ προηγήθηκε 13-11. Με 3 επιθέσεις του γίγαντα Γιορντάνοφ ο Μίλωνας έφτασε στο 14-13 αλλά ο Μολίνα έχασε το σερβίς (14-14). Πάλι ο Γιορντάνοφ έβαλε τον Μίλωνα μπροστά 15-14 αλλά ο Ενό τζούνιορ ισοφάρισε (15-15). Νέο προβάδισμα από τον Νανόπουλο 16-15 αλλά ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς (16-16). Ο Γιορντάνοφ έβαλε τον Μίλωνα για τελευταία φορά μπροστά στο 5ο σετ με 17-16 αλλά ο Λόπεζ με επίθεση ισοφάρισε (17-17), ο Νέβες έδωσε προβάδισμα με 18-17 και ο Χουέτζ με άσσο έκανε το 19-17 δίνοντας τη νίκη με 3-2 και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Το δραματικό φινάλε του χρυσού σετ

Έτσι οδηγηθήκαμε στο 6ο σετ όπου και πάλι έπεσαν κορμιά. Αυτή τη φορά ο Μίλωνας προηγήθηκε 8-6, 10-8 και 12-10 αλλά και τις τρεις φορές ισοφάρισε η Ναντ. Ο Νανόπουλος έκανε το 13-12, ο Χουέτζ ισοφάρισε 13-13 και ο Μπάσης αναδείχτηκε στον παίκτη που έβαλε την υπογραφή του στον θρίαμβο καθώς με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 14-13 και στην επόμενη φάση μετά από το σερβίς του Γιορντάνοφ κατέβασε με μπλοκ τον Νέβες κάνοντας το 15-13 εν μέσω αποθέωσης και έξαλλων πανηγυρισμών.

Λαχτάρα στο φινάλε

Ακόμα και τότε όμως το μεγάλο ντέρμπι δεν είχε τελειώσει. Οι διαιτητές έδωσαν video check, τα πανηγύρια των παικτών του Μίλωνα «πάγωσαν» αλλά μετά από 20 δεύτερα η μπάλα δόθηκε οριστικά στον Μίλωνα συνεχίζοντας το ελληνικό γλέντι με τους 20-30 'Ελλήνες.

MVP ο Γιορντάνοφ

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο διαγώνιος Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πράγματι ήταν ο κορυφαίος του Μίλωνα. Συγκινητική ήταν η στιγμή της απονομής την οποία έκανε ο παλαίμαχος διεθνής βολεϊμπολίστας Αχιλλέας Παπαδημητρίου που ζει και επιχεί πλέον στη Ναντ και είναι υποστηρικτής του γαλλικού συλλόγου.

Διαιτητές: Γεοργκίεφ (Βουλγαρία), Χιμένεζ (Ισπανία).

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20
5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-11, 19-17
Χρυσό σετ: 3-5, 8-10, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι της Ναντ προήλθαν από 10 άσσους, 71 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 68 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17), Χρυσό σετ: 13-15

ΝΑΝΤ (Ουμπέρ Ενό): Σαμπουασό 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ενό 18 (14/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 18% άριστες), Μαγκνίν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντα Σίλβα 16 (11/22 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νέβες 24 (22/55 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λόπεζ 14 (12/29 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 38% άριστες) / Μασιμίνο (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Γουέτζ 11 (7/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λεμιέ, Μπονό 1 (1/1 επ.).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μπάσης 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 22 (21/56 επ., 1 μπλοκ), Πολουγιάν 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Μολίνα 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 58% υπ. - 46% άριστες), Θεοδόσης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κοντοστάθης, Νανόπουλος 17 (16/27 επ., 1 άσσος, 57% υπ.- 48% άριστες).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας τόνισε: O προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είχε πει πως η ομάδα του είναι έτοιμη και για χρυσό σετ και έτσι και έγινε: «Συγκλονιστική εμφάνιση που μας έδωσε απίστευτα συναισθήματα. Ήταν ένα από τα πιο σκληρά παιχνίδια που έχουμε παίξει απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Πέρα από την πρόκριση γράψαμε ιστορία σαν σύλλογος. Γεννάμε συναισθήματα στον φίλαθλο κόσμο και με αυτές τις επιτυχίες δημιουργούμε νέους φιλάθλους και φίλους του βόλεϊ. Η ανταπόκριση των φίλων μας είναι συγκλονιστική. Ήμασταν αποφασισμένοι ακόμα και στο χρυσό σετ - όπως είχαμε πει πριν τον αγώνα - να πάρουμε τη πρόκριση. Θα κάνει αίσθηση στη φίλαθλη Ελλάδα. Συγχαρητήρια στον μεγάλο αθλητή Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Δεν έχω λόγια να εκφράσω για αυτόν τον αθλητή. Ήταν συγκλονιστικός. Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε. Θέλουμε να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται. Αφήστε μας να ζήσουμε το όνειρό μας. Όποιος και να είναι ο επόμενος αντίπαλος θα είμαστε το ίδιο παθιασμένοι, χαρούμενοι και ευτυχισμένοι στο γήπεδο με στόχο να προχωρήσουμε κι άλλα και να κάνουμε γνωστό το όνομα του Μίλωνα σε όλη τη φίλαθλη κοινή γνώμη».

Μετά το τέλος του αγώνα δέχτηκε τα συγχαρητήρια του Έλληνα Προξένου στη Ναντ Aντώνιο Γκρέκα.

Ο διαγώνιος του Μίλωνα Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε: «Φαινόμενο είμαστε όλοι γιατί προχωράμε στην επόμενη φάση. Είναι κάτι μεγάλο για εμάς για τον Μίλωνα, για το ελληνικό βόλεϊ και όλη την Ελλάδα. Σήμερα κάναμε κάτι απίστευτο. Παίξαμε σαν ομάδα από τον πρώτο παίκτη μέχρι τον τελευταίο τα δώσαμε όλα στο γήπεδο. Το θέλαμε πάρα πολύ να προχωρήσουμε στο φάιναλ-4 και τα καταφέραμε. Ακόμα και για μένα που παίζω τόσα χρόνια βόλεϊ, νιώθω σαν παιδί γιατί παίζω με αυτά τα παιδιά, σε αυτή την ομάδα, με αυτούς τους προπονητές, το σταφ, με αυτούς τους προπονητές, όλους. Τους ευχαριστώ όλους».

Ο κεντρικός του Μίλωνα Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: «Δεν μπήκαμε στην αρχή καλά αλλά δείξαμε θέληση, το πιστέψαμε και δίκαια προκριθήκαμε. Θα δούμε ποιον θα αντιμετωπίσουμε. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, έξι σετ και τα περισσότερα ήταν στον πόντο. Δεν ξέρουμε που θα φτάσουμε, αλλά έχουμε ακόμα να δώσουμε».

Ο ακραίος του Μίλωνα Αλέξανδρος Νανόπουλος δήλωσε: «Δώσαμε έναν συγκλονιστικό αγώνα. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω. Έχει κλείσει η φωνή μου από την όλη ένταση. Ήταν ένας αγώνας με πίεση, ένταση, άμυνες και η ομάδα αντεπεξήλθε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Συγχαρητήρια και στην Ναντ για τους δύο αγώνες που δώσαμε. Έχουμε και συνέχεια».