14-02-2024

Ο Φοίνικας προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου, νίκησε 3-2 τον Πήγασο

O Φοίνικας Σύρου πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών νικώντας με 3-2 σετ τον Πήγασο Πολίχνης μετά από συγκλονιστικό αγώνα τριών ωρών.

Οι συριανοί βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά με πρώτο σκόρερ τον Ασπίώτη αντεπιτέθηκαν και μετά από αμφίρροπη μάχη με την ομάδα της Πολίχνης οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάια Γκόμεζ που στο 13-13 έκανε επίθεση για το 14-13 και στην επόμενη φάση που ήταν συγκλονιστική έκανε μπλοκ πάνω στον Μίλη για το 15-13.

Κορυφαίοι από τον Φοίνικας Ασπιώτης, Μπράιαν, Μπαρμπούνης και Γκόμεζ, ενώ από τον Πήγασο που είχε πολλά κενά διαστήματα τα οποία του κόστισαν ξεχώρισαν οι Χάζελντεν, Μαυροβουνιώτης, Αρμενάκης.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-12 αλλά εκεί έπαθε «μπλακ άουτ» από το σερβίς του Απόστολου Αρμενάκη. Ο κεντρικός του Πήγασου πήρε δύο άσσους και έβαλε τις βάσεις για σερί 4-0 που έδωσε προβάδισμα στομν Πήγασο 16-13. Ακολούθησαν μπλοκ από Χάζελντεν και Μαυροβουνιώτη και άνοιξε η διαφορά στο 19-15. Με μπλοκ του Αρμενάκη στον Μπαρμπούνη έκλεισε το σετ 25-19.

Παρότι ο Πήγασος μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 9-6 και 13-9 ο Φοίνικας ισορρόπησε με την είσοδο του Γκόμες στη θέση του Τσέιβερς. Οι Μπαρμπούνης, Ασπιώτης και Μπράιαν ρίσκαραν στο σερβίς και έφεραν τα πάνω κάτω. Με σερί 5-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 18-14 και αργότερα με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Ασπιώτη ξέφυγε 23-17. Το σετ έκλεισε 25-18 με άσσο του Μπαρμπούνη.

Στο 3ο σετ πάλι ο Πήγασος προηγήθηκε στην αρχή με 8-6 αλλά με δύο άσσους του Μανωλάκη και δύο μπλοκ Ασπιώτη και Μπράιαν ο Φοίνικας προσπέρασε πάλι 12-8 και αργότερα με νέο μπλοκ από Γκαρσία έκανε το 14-9. Με σούπερ Ασπιώτη ο Φοίνικας έτρεξε άνετα το σετ για το 25-18 και το 2-1.

Ο Πήγασος θα έδωσε όλα στο 4ο σετ και με Μαυροβουνιώτη, Μίλη Παπαλεξίου ξέφυγε 15-13 και αργότερα με 20-17. Ο Φοίνικας έχασε το ρυθμό του και με διαδοχικά λάθη έσπρωξαν τον Πήγασο στο 25-20 και στο 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας ξέφυγε με τον Γκόμεζ 6-3 και αργότερα 10-7. Ο Πήγασος επέστρεψε με Μαυροβουνιώτη (άσσο και επίθεση) και Χάζελντεν και ισοφάρισε 10-10. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-11 αλλά και πάλι ο Πήγασος ισοφάρισε (13-13) με Στουντζίνσκι και μπλοκ του Προύσαλη στον Γκόμεζ ο οποίος όμως μετά το τάιμ άουτ έκανε επίθεση για το 14-13 και στην επόμενη φάση έπιασε μπλοκ επίθεση του Μίλη κατακτώντας τη νίκη πρόκριση με 15-13 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-7, 13-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-15, 25-18
4ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 8 ασσους, 52 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 25-18, 20-25, 15-13) σε 99'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσάβερς 5 (5/10 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Μπράιαν 17 (10/16 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ασπιώτης 21 (17/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκαρσία 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 13 (11/21 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 44% άριστες), Μανωλάκης 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 60% υπ. - 30% άριστες), Γκόμεζ 7 (3/14 επ., 4 μπλοκ, 85% υπ. - 54% άριστες).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 12 (10/31 επ., 2΄ασσοι, 37% υπ. - 29% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Προύσαλης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάζελντεν 14 (10/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 75% υπ. - 55% άριστες), Γιαμακίδης, Κανέλλος, Στουντζίνσκι 2 (2/5 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Κεσεσίδης, Μίλης 9 (9/16 επ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα Τσέντομιρ Ίλιτς δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι μεγάλης χρονικής διάρκειας. Ο Πήγασος είναι πολύ μαχητική ομάδα με έμπειρους παίκτες. Εμείς κρατήσαμε στα κρίσιμα σημεία και ειδικά στο τέλος δείξαμε ωριμότητα. Στο 1ο σετ δε μπήκαμε όπως έπρεπε και δεν παίξαμε καλά μπλοκ - άμυνα. Από την άλλη ο Πήγασος μας πίεσε στο σερβίς. Από το 2ο σετ παίξαμε πιο συγκεντρωμένα, βελτιωθήκαμε και στα κρίσιμα σημεία κάναμε αυτό που έπρεπε. Όποιος και να είναι αντίπαλος στα προημιτελικά δε μας νοιάζει. Θα ήταν ωραίο για τον κόσμο μας να κληρωθούμε στο γήπεδο μας. Όποιον αντίπαλο να έχουμε θα κάνουμε το χρέος μας».

O ακραίος του Φοίνικα Σπύρος Μπαρμπούνης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες το ήθελαν αρκετά. Ελπίζω ο κόσμος να το απόλαυσε και εδώ αλλά και από τη live streaming μετάδοση. Ηταν εκπληκτικό παιχνίδι. Ευτυχώς πήραμε εμείς τη νίκη. Δεν έχω προτίμηση στην κλήρωση. Θα προτιμούσα να παίξουμε στην έδρα μας για να δώσουμε χαρά στο εκπληκτικό κοινό μας. Όποια βρεθεί στο δρόμο μας θα προσπαθήσουμε να την αντιμετωπίσουμε».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Γιάννης Ορφανός: «Φτάσαμε στο ται μπρεικ 15-13, νομίζω ότι κρεμόταν σε μια κλωστή το παιχνίδι. Το θέμα είναι ότι κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα, δύο σετ μετά δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, παρόλα αυτά βρήκαμε το σθένος και με αλλαγές που έγιναν με παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο καταφέραμε να το γυρίσουμε και να το φέρουμε στο 5ο σετ αλλά όπως και να το κάνεις είναι ένα ματς που φτάνει στο 3-2 στο ται μπρεικ και το σετ αυτό είναι ένα σετ που λέμε ρώσικη ρουλέτα».

Ο πασαδόρος του Πήγασου Πολίχνης Κώστας Προύσαλης: « Καταρχάς συγχαρητήρια στην Σύρο, κέρδισε δίκαια το παιχνίδι, όταν φτάνεις στο ται μπρεικ είναι σαν να παίρνεις πέναλτι στο ποδόσφαιρο. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο το παιχνίδι εδώ μέσα, ξέραμε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως και κρίθηκε. Η Σύρος είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα όπως και εμείς. Η πιο ψύχραιμη ομάδα, η ομάδα που το ήθελε περισσότερο στο τέλος κέρδισε. Υπάρχουν δύο όψεις, το 1ο σετ που είμαστε πάρα πολύ καλά, μετά η ομάδα της Σύρου που μπαίνει μας διαβάζει, ανεβαίνει, μετά ανεβαίνουμε εμείς και το ται μπρεικ γίνεται ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ένα ποιοτικό παιχνίδι που οποία ομάδα περνούσε θα ήταν δίκαιο»