03-09-2014

Ιστορική νίκη το Ιράν, ανατροπή η Ιταλία, στην... εκκλησία η Πολωνία

Οι νίκες του Ιράν και της Ιταλίας στο τάι μπρέικ μετά από συγκλονιστικούς αγώνες που κρίθηκαν στον πόντο κόντρα στις ΗΠΑ και τη Γαλλία ξεχώρισαν στους αγώνες της 2ης αγωνιστικής στο Α και D όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών που γίνεται στην Πολωνία. Τους έξι σημερινούς αγώνες παρακολούθησαν 31.000 θεατές ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό προσέλευσης στις τρεις πρώτες ημέρες στους 133.000 σε 18 αγώνες.

Το Ιράν σημείωσε ιστορική νίκη επί των ΗΠΑ στο πιο αμφίρροπο ματς της διοργάνωσης που κρίθηκε με 17-15 στο 5ο τάι μπρέικ κι ενώ οι αμερικανοί είχαν προηγουμένως ισοφαρίσει το σκορ από 2-0 σετ. To Iράν μετά την Ιταλία σημείωσε και δεύτερη νίκη και οδηγεί την κούρσα στον D όμιλο. Ο Αμίρ Γκαφούρ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιρανών. Η νίκη προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στη χώρα με χιλιάδες ιρανούς να πανηγυρίζουν φωνάζοντας «ο θεός είναι μεγάλος»...

Οι αμερικανοί αν και είχαν τον Σάντερσον με 26 πόντους και τον Σάντερς με 25 δεν κατάφεραν να νικήσουν την πολύ καλή και δεμένη ομάδα του Ιράν που διακρίνεται για την υποδοχή και την άμυνα. Τα δύο πρώτα σετ τα πήρε το Ιράν 25-23, 25-19, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 25-19 και 25-18 και στο 5ο σετ παρότι βρέθηκαν πίσω με 12-10 ισοφάρισαν 14-14 αλλά το Ιράν πήρε τη νίκη.

Πρώτη του Βελγίου

Το Βέλγιο «ξέσπασε» στο Πουέρτο Ρίκο και με το άνετο 3-0 ελπίζει να προλάβει το τρένο της 16αδας από τον D όμιλο που είναι και ο πιο αμφίρροπος στη διοργάνωση. Ο Βαν Ντε Ντρίες με 19 πόντους και ο Ντε Ρου με 13 ήταν οι κορυφαίοι. Ο Χοσέ Ριβέρα που πέρασε στο παρελθόν από την Ελλάδα έγινε αλλαγή στο 3ο σετ και περιορίστηκε στους 3 πόντους.

Ανατροπή η Ιταλία

Το άλλο μεγάλο ντέρμπι στον D όμιλο στην Κρακοβία η Ιταλία αν και έχανε 2-0 σετ με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και νίκησε την Γαλλία με 3-2 σετ παρουσία 11.500 θεατών. Κορυφαίος ήταν ο Ζάιτσεφ με 25 πόντους, ενώ από τη Γαλλία που έμεινε από δυνάμεις μετά την απώλεια του 3ου σετ ξεχώρισε ο Ρουζιέ με 27 πόντους.

Αήττητοι στην... εκκλησία οι Πολωνοί

Στο εντυπωσιακό στάδιο «Χάλα Στουλέτσια» που μοιάζει στο εσωτερικό του με... εκκλησία η Πολωνία παρουσία 5.500 θεατών νίκησε την Αυστραλία με 3-0 σετ σημειώνοντας την δεύτερη νίκη στη διοργάνωση και είναι η μοναδική ομάδα με δύο νίκες στον Α΄ όμιλο που γίνεται στο Βρότσλαβ. Τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση με 3 βαθμούς.

Οι Βινιάρσκι, Βλάσλι, Νοβακόφσκι καθοδηγήθηκαν άριστα από τον πρώην πράσινο πασαδόρο Πάβελ Ζαγκούμνι και έφτασαν στη νίκη. Από την Αυστραλία μόνο ο Τόμας Έντγκαρ έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων (20).

Η Σερβία ξέσπασε στην Αργεντινή

Η καλή παράδοση που έχουν οι Σέρβοι με την Αργεντινή συνεχίστηκε και στο Μουντιάλ της Πολωνίας. Με άριστη υποδοχή και πρώτο σκόρερ τον Ατανασίεβιτς η Σερβία επικράτησε με 3-1 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στον Α΄όμιλο που της αναπτερώνει τις ελπίδες για μια καλή πορεία. Καλή εμφάνιση και από τον άλλοτε άσσο του Άρη Νίκολα Κοβάσεβιτς που σημείωσε 13 πόντους. Από την Αργεντινή ξεχώρισαν Γκονζάλες και Κόντε.

Νίκη χωρίς Γκόμεζ

Με τον Ερνάντο Γκόμεζ (διαγώνιος του ΠΑΟΚ) να συνεχίζει να βρίσκεται στον πάγκο η Βενεζουέλα σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ της Πολωνίας και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στην 16αδα. Με τον Κέρβιν Πινέουρα να σημειώνει 26 πόντους η Βενεζουέλα επικράτησε με 3-1 του Καμερούν που στηρίχτηκε μονότονα στον Ντακί Μπουλέτ (25 πόντοι).

Βουλγαρία - Καναδάς για 2η θέση

Τέσσερις αμφίρροπες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το μενού της 2ης αγωνιστικής στον Β και C όμιλο. Στο Κατοβίτσε που γίνεται ο Β΄όμιλο η Κούβα θα αντιμετωπίσει την Γερμανία με τις δύο ομάδες να αναζητούν την πρώτη τους νίκη, ενώ η Φινλανδία θα αντιμετωπίσει την Κορέα. Προπόνηση αναμένεται να κάνει η Βραζιλία με την Τυνησία. Στον C όμιλο στο Γκντανσκ η Βουλγαρία με τον Καναδά θα δώσουν αγώνα για την 2η θέση πίσω από την Ρωσία που θα κάνει... ξεμούδιασμα με την Αίγυπτο. Επίσης Κίνα και Μεξικό θα μονομαχήσουν για μία θέση στην 4αδα.