18-09-2014

Η Βραζιλία στα ημιτελικά, Ρωσία και Ιράν στα πρόθυρα αποκλεισμού

Η Βραζιλία 24 ώρες μετά την ήττα από την Πολωνία με 3-2 σετ βρήκε τον τρόπο να ανασυνταχθεί και μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Συνέτριψε τη Ρωσία με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του Η ομίλου που έγινε στο Λοτζ και εξασφάλισε πρώτη ένα από τα τέσσερα εισιτήρια των ημιτελικών. Το δεύτερο εισιτήριο θα κριθεί μεταξύ της Πολωνίας και της Ρωσίας με τους γηπεδούχους να αναζητούν μόλις δύο σετ για να προκριθούν!
Είναι η δεύτερη νίκη της Βραζιλίας επί της Ρωσίας μέσα σε διάστημα τριών ημερών καθώς την Κυριακή τη νίκησε με 3-2 σετ για τη Β΄φάση.

Στο Άτλας Αρένα η Βραζιλία πιάνοντας εκπληκτικό ρυθμό άφησε άφωνους τους πάντες και διέψευσε όσους την αμφισβήτησαν. Με άριστη υποδοχή και τον Μπρούνο Ρεζέντε να δίνει ρεσιτάλ η Βραζιλία επικράτησε 3-0 (25-22, 25-20, 25-21) και με το βαθμό που πήρε κόντρα στην Πολωνία την Τρίτη προκρίθηκε στα ημιτελικά του 18ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών κι έτσι θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει το 4ο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της.

Οι Λουκαρέλι, Γουάλας έκαναν μεγάλη εμφάνιση, ενώ ο Σίντεϊ Ντος Σάντος έδωσε μεγάλες μάχες στο φιλέ. Η Ρωσία βγήκε εκτός ρυθμού στην υποδοχή και το πανίσχυρο μπλοκ της δε μπόρεσε να πιάσει τους ταχύτατους βραζιλιάνους. Οι Παβλόφ, Μουσέρκι σημείωσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

«Μισή» πρόκριση για Γερμανία

Μεγάλη νίκη και για τη Γερμανία στον G όμιλο επί του Ιράν με 3-0 σετ επιτρέπει στα «πάντσερ» να ελπίζουν σε πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Αρκεί στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η φορμαρισμένη Γαλλία να πάρει δύο σετ από τους ιρανούς.

Στον Η όμιλο η Γερμανία έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη διοργάνωση και νίκησε με 3-0 (25-15, 25-21, 25-19) το Ιράν και περιμένει το «δώρο» από τη Γαλλία για να προκριθεί. Ο Γκρόζερ με 23 πόντους (σχεδόν ένα σετ) ήταν εντυπωσιακός σε επίθεση και σερβίς (4 άσσοι), ενώ το Ιράν έκανε τη χειρότερη εμφάνιση στο τουρνουά κι ελπίζει σε ένα θαύμα για να ανατρέψει την κατάσταση.