14-10-2016

Ο Ηρακλής με υπεροχή σε επίθεση και σερβίς 3-0 την Κύζικο (φωτό)

Με υπεροχή στην επίθεση όπου κυριάρχησαν ο Ρώσος Λεβάν Καλατάντζε και ο Σέρβος ακραίος Λαζάρ Κοπρίβιτσα ο Ηρακλής νίκησε με 3-0 την Κύζικο Νέας Περάμου στον πρώτο αγώνα του Δ΄όμίλου που γίνεται στη Σύρο και έκανε βήμα πρόκρισης στο φάιναλ-4 Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο «γηραιός» δυσκολεύτηκε μόνο στο 3ο σετ όταν και είχε να αντιμετωπίσει το εξαιρετικό ξεκίνημα της μαχητικής Κύζικου του Γιάννη Λάιου αλλά με μεγάλη πίεση στο σερβίς και υψηλά ποσοστά στην επίθεση, προσπέρασε με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και κράτησε τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος.

Η Κύζικος πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε καθώς Μάξον και Γκούλακ δεν τελείωσαν καθοριστικές επιθέσεις. Γενικά ο Γιάννης Λάιος έκανε πολλές αλλαγές και δοκίμασε πολλά σχήματα στην ομάδα και με του δύο πασαδόρους.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 23-25

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 4 άσσους, 27 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 17-25, 23-25)

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 4 (4/5 επ), Γκούλακ 9 (7/22 επ, 2 άσσοι, 47% υπ - 26% άριστες), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Τόμιλιν 6 (6/9 επ, 53% υπ - 47% άριστες), Μάξσον 5 (5/25 επ), Λυκούρεσης 4 (2/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Σόναρι, Δρογκάρης 1 (άσσος), Θεοδωρόπουλος, Σαρικεΐσογλου 4 (2/13 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ - 42% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 14 (10/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 72% υπ - 67% άριστες), Καλαντάτζε 17 (14/27 επ, 3 άσσοι), Κιόσης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/8 επ), Γάτσης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ - 71% άριστες), Μπουράκης (λ), Ηλίας 1 (άσσος).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Κάθε πρεμιέρα μιας διοργάνωσης έχει ιδιαιτερότητες. Αλλο να παίζεις φιλικά κι άλλο έναν επίσημο αγώνα με ενθουσώδη αντίπαλο. Πολύ περισσότερο όταν αναφερόμαστε στην Κύζικο που έκανε ντεμπούτο. Πήγαν όλα καλά και όπως τα περίμενα. Ημασταν καλοί, με λίγα λάθη. Σίγουρα ο αγώνας με τον Φοίνικα θα είναι πιο απαιτητικός».

Ο προπονητής της Κύζικου Γιάννης Λάιος είπε: «Σαν πρώτο ματς περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν παίξαμε καθόλου καλά, ειδικά μετά τα μέσα των σετ. Ο Ηρακλής είχε εξαιρετικό διαγώνιο και πολύ καλή άμυνα και μας πίεσε πολύ. Δεν καταφέραμε να τους χαλάσουμε την υποδοχή. Στο 3ο σετ πιέσαμε αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε το σετ που θα μας έλυνε για τη συνέχεια».

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Σύρος – Γυμναστήριο Δ.Βικέλας)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
20.30: ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015  0-3 (19-25, 17-25, 23-25)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
19.30: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου
Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
16.30: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Λιδωρικιώτη, Δαλέκου. Γραμματεία: Κούτρα.