16-10-2016

Με Καλαντάντζε και Ηλία ο Ηρακλής 3-1 τον Φοίνικα και πέρασε στο φάιναλ-4

(2 votes)
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρώσο διαγώνιο Λεβάν Καλαντάντζε και «χρυσή» αλλαγή τον Θεοδόση Ηλία που πέρυσι ήταν στον Φοίνικα, ο Ηρακλής νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-1 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ενώ παράλληλα επιβεβαίωσε όσους έχουν εκτιμήσει πως μπορεί να είναι μέσα στις μεγάλες και ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος που αρχίζει σε μία εβδομάδα.

Με επίθεση που έφτασε στο εντυπωσιακό 56% αποτελεσματικότητα και τον Καλαντάντζε να κερδίζει 34 πόντους (32 στις 46 επιθέσεις - ποσοστό 70%) ο Ηρακλής είχε την απόλυτη υπεροχή. Και δεν ήταν μόνο η επίθεση. Πίεσε στο σερβίς, ήταν «δεμένος» στην υποδοχή και πίεσε τον Φοίνικα που έδειξε να αιφνιδιάζεται και εν τέλει να κάνει πολλά λάθη στα καθοριστικά σημεία του αγώνα.

Καθοριστικό ήταν και το 1ο σετ όπου ο Ηρακλής επικράτησε με 28-26, ενώ νωρίτερα ο Φοίνικας είχε ξεκινήσει με ενθουσιασμό και προβάδισμα 15-9. Η αλλαγή του πασαδόρου για τον Ηρακλή ήταν κομβική και μάλιστα πρωταγωνιστής ήταν ο Θεοδόσης Ηλίας που πέρυσι ήταν στον Φοίνικα. Μπήκε στη θέση του Πέντσεφ και άλλαξε το προφίλ του Ηρακλή. Τα σερβίς του Κοπρίβιτσα έφεραν τη διαφορά στον πόντο (17-16) ενώ με άσσο του Καλαντάντζε ο Ηρακλής προσπέρασε (22-21) και ο Κοπρίβιτσα με «κόντρα» επίθεση το 23-21. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Μρντακ για το 24-24. Ο Ηρακλής έχασε πέντε φορές την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, αλλά στο 27-26 Πάρις και Παπαδόπουλος δεν συνεργάστηκαν και έγινε το 28-26 για τον «γηραιό»

Ο Ηρακλής με υπεροχή στο σερβίς και καλή ψυχολογία πήρε εύκολα το 2ο σετ και έκανε το 2-0.

Στο 3ο σετ η είσοδος του Εφραιμίδη στη θέση του Ρεϊνάλντο στα άκρα και Χήρα αντί Παπαδόπουλου στο κέντρο φρεσκάρισε το «πειρατικό». Ο Φοίνικας ξέφυγε 12-9, ενώ στο 17-14 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Πάρις που διαμαρτυρήθηκε «μέσα» επίθεση του Ηρακλή αλλά ο Ιταλός πασαδόρος υποστήριξε πως ήταν «άουτ». Έτσι φτάσαμε στο 17-16, ενώ ο Ηρακλής προσπέρασε και με 18-17 αλλά τα σερβίς του Εφραιμίδη και οι επιθέσεις του Μρντακ έφεραν το 22-18 για τον Φοίνικα που μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο αγώνας έγινε νευρικός με πολλές διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 ξέφυγε 14-11, αλλά ο Ηρακλής πάλι με τον Καλαντάντζε μείωσε σε 17-16 και ισοφάρισε 19-19.  Το μπλοκ του Πέντσεφ στον Εφραιμίδη έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με 22-21 και με «κόντρα» επίθεση του Καλαντάντζε έφτασε ματς-μπολ (24-22). Με άουτ του Μρντακ τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης-Μουλά Ειρ.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 12-9, 16-10, 20-19, 21-23, 24-24, 26-28
2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-19, 13-23, 17-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 17-18, 22-18, 25-21
4ο σετ: 8-7, 16-13, 20-19, 21-22, 22-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (26-28, 17-25, 25-21, 22-25) σε 118'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Όβερμαν 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ), Μρντακ 15 (11/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πάρις 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 45% άριστες), Σούρδι 11 (9/24 επ, 2 άσσοι, 77% υπ - 58% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 38% άριστες), Χήρας 4 (2/6 επ, 2 άσσοι), Εφραιμίδης 7 (6/15 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 44% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 7 (7/16 επ, 47% υπ - 26% άριστες), Καλαντάντζε 34 (32/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (4/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 1 (1/1 επ), Ριζόπουλος 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 48% άριστες), Γάτσης 6 (3/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Πρώιος 1 (άσσος), Ηλίας 1 (1/1 επ).

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Σήμερα η ομάδα μου παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Δεν μπορούσα να βρω τρόπο να σταματήσω τα λάθη που κάναμε, 23 λάθη στα δύο πρώτα σετ είναι πάρα πολλά, πρώτη φορά το βλέπω αυτό στη ζωή μου… Ουσιαστικά μπήκαμε στο παιχνίδι στο 3ο σετ, ωστόσο και στο 4ο που είχαμε το προβάδισμα κάναμε πάλι λάθη. Επίσης δεν είχαμε τρόπο να σταματήσουμε τον διαγώνιο του Ηρακλή».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου. Πετύχαμε μία σπουδαία πρόκριση παρά τις αντιξοότητες και τα προβλήματα που είχαμε με τα οποία ήρθαμε εδώ. Σε δύο σετ καταφέραμε να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση, ενώ αξίζει να κάνω ιδιαίτερη αναφορά στον Ηλία που μπήκε δύο φορές στο παιχνίδι και είχε καθοριστικό ρόλο στις ανατροπές. Φέτος στοχεύουμε ψηλότερα, θέλουμε την πρόκριση στα final-4 Λιγκ Καπ και Κυπέλλου (το πρώτο το πετύχαμε) και ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην 8αδα του πρωταθλήματος».

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Σύρος – Γυμναστήριο Δ.Βικέλας)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
20.30: ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015  0-3 (19-25, 17-25, 23-25)