09-12-2016

Ο Παμβοχαϊκός στάθηκε όρθιος στο Κουκούλι, 3-1 την Παναχαϊκή (φωτό)

Ο Παμβοχαϊκός πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι της Πελοποννήσου με την Παναχαϊκή και με νίκη 3-1 έκανε επιτυχημένη είσοδο στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα σημείωσε την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα την τέταρτη συνεχόμενη συνεχίζοντας το σερί που ξεκίνησε από τις 19 Νοεμβρίου με τον Ηρακλή. Ετσι, ανέβηκε στους 15 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Παναθηναϊκό και τον Ηρακλή που μοιράζονται την 2η θέση. Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει έναν βαθμό, κατάφερε να ανατρέψει το 3ο σετ από 17-21, προηγήθηκε 18-14 και 20-18 στο 4ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός πήρε τον αγώνα με εντυπωσιακό σερί 6-0 στο φινάλε. Έτσι η ομάδα της Πάτρας έμεινε στην 8η θέση με 9 βαθμούς.

Προβάδισμα 2-0 ο Παμβοχαϊκός

O Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τα σερβίς του Τζελάτι έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-9. Λίγο αργότερα με δύο μπλοκ του Ζιβάνοβιτς ο Παμβοχαϊκός άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο +7 (20-13) και η ομάδα της Βόχας πήρε το σετ 25-18 με νέο άσσο του Τζελάτι.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 αλλά με μπλοκ από Γκραχαμ, Πελεκούδα και κυρίως καλό σερβίς που χάλασε την ποιότητα της υποδοχής των γηπεδούχων ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 13-11, ενώ λίγο αργότερα τα σερβίς του Ζινοβάνοβιτς έκαναν σερί 3-0 και η ομάδα του Βραχατίου πήρε διαφορά +5 (18-13) που όπως αποδείχτηκε ήταν ικανή να του δώσει και το 2ο σετ με 25-19.

Το γύρισε η Παναχαϊκή

Από το 3ο σετ ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με πολλές ανατροπές. Ο Ζιβάνοβιτς έκανε τη διαφορά σε σερβίς και ανάπτυξη και ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 10-8 και αύξησε τη διαφορά μέχρι και +4 (21-17). Κι εκεί που όλα φαίνονταν πως είχαν κριθεί ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε το... όπλο του και με επίθεση και στη συνέχεια με σερβίς έκανε συνολικό σερί 5-0 φέρνοντας την ομάδα του μπροστά με 22-21 και 23-22. Ο Πέτι ισοφάρισε και ο Πέτι με μονό μπλοκ έφερε το πρώτο ματς μπολ (24-23). Ο Βλαχοστάθης ισοφάρισε, ο Ρουμελιώτης έκανε το 25-24 και ο Πελεκούδας κάρφωσε άουτ σε γρήγορο πρώτο χρόνο για το 26-24 και το 2-1 σετ.

Ανατροπή του Παμβοχαϊκού

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και με προβάδισμα 9-6 έδειχνε αποφασισμένη να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με καλό μπλοκ και τον Ρουμελιώτη με τον Σορμάζ να έχουν βρει ρυθμό η Παναχαϊκή προηγήθηκε 18-14. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ροκάνισε τη διαφορά και με πρωταγωνιστές τους Πέτι, Τζελάτι και σερβίς του Ζιβάνοβιτς έκανε σερί 6-0 ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του σετ. Το 20-18 για την Παναχαϊκή έγινε 24-20 για τον Παμβοχαϊκό που πήρε και τη νίκη με επίθεση του Πέτι.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 26-24
4ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 19-25, 26-24, 21-25) σε 100'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (6/7 επ), Σορμάζ 14 (14/22 επ, 57% υπ - 33% άριστες), Μπαράχας 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ - 30% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 17 (15/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 44% υπ - 20% άριστες), Μουσλία (λ), Κοτσιλιάνος, Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 8 (1/1 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/13 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ - 20% άριστες), Πελεκούδας 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (7/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (14/30 επ, 74% υπ - 21% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 93% υπ - 53% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος), Γεωργίου.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα αλλά καταφέραμε να γυρίσουμε το τρίτο σετ και μας μένει η πίκρα που δεν πήγαμε σε τάι μπρέικ, αφού δεν αντέξαμε την πίεση από το σερβίς του Παμβοχαϊκού. Για να είμαστε δίκαιοι ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά εμείς είχαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Προτεύει η υγεία των αθλητών μου και η αποθεραπεία τους για να μπορέσουμε να έχουμε μία σταθερή πορεία».

O αρχηγός της Παναχαϊκής Νίκος Ρουμελιώτης είπε: «Δεν ήταν ήττα εκτός προγράμματος. Ήταν ένα ντέρμπι με μια ομάδα ιδίου επιπέδου, αλλά σήμερα δεν το αποδείξαμε. Ήταν δίκαιη η νίκη του Παμβοχαϊκού μέσα στην έδρα μας. Έπιασε πολύ καλό σερβίς και υποδοχή. Εμείς αντιδράσαμε και στο 3ο και στο 4ο σετ, αλλά δεν καταφέραμε να πιούμε νερό. Παίζουμε με τον Εθνικό, παιχνίδι με ομάδα ίδιας κατηγορίας με εμάς και θέλουμε τη νίκη. Έχουμε δει τον Εθνικό και είναι στα μέτρας μας. Αύριο έχουμε προπόνηση, την Κυριακή ξανά προπόνηση και την Δευτέρα αναχωρούμε για να είμαστε ξεκούραστοι για τη νίκη. Λύθηκε το θέμα με την κάρτα. Ο Νίκος (σ.σ. Κορδός) δεν είναι βιτρίνα αλλά ενεργό μέλος του προπονητικού μας τιμ και βοηθάει πολύ τον Παναγιώτη. Έτσι θα συνεχίσουμε έως το τέλος».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Μέχρι το 17-21 του 3ου σετ κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση. Χάσαμε από λάθη μας το 3ο σετ και μπήκαμε στη δύσκολη διαδικασία του 4ου σετ που όμως καταφέραμε να κάνουμε να γυρίσουμε στο 20-18 για την Παναχαϊκή. Τις νίκες με Φοίνικα και Παναχαϊκή τις είχαμε. Από την επίδοση έμεινα ευχαριστημένος, όχι από την απόδοση. Κάποιοι παίκτες θα μείνουν μεταξεταστέοι».