13-12-2023

Τεράστια νίκη του Μίλωνα με 3-1 επί της Ντούρεν στη Γερμανία

Η ονειρική πορεία του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων στο CEV Cup συνεχίζεται. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ επικράτησε στη Γερμανία της Ντούρεν με 3-1 σετ και πλέον απέχει 2 σετ από μία ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με πρωταγωνιστή τον Μολίνα που έκανε πράγματα και θαύματα στην επίθεση, χρυσή αλλαγή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που μπήκε στο 16-12 του 4ου σετ στη θέση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ και γύρισε το καθοριστικό σετ ο Μίλων πήρε μία μεγάλη νίκη. Οπως δήλωσε και ο Σάκης Ψάρρας η ομάδα του έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν.

Χάρις τη μεγάλη πίεση στο σερβίς περιόρισε την αντίσταση της γερμανικής ομάδας και πήρε μία σπουδαία νίκη που τον φέρνει με το ένα πόδι στα πλέι οφ του CEV Cup.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 20/12 στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης.

Ο Μίλωνας μετά την απώλεια του 1ου σετ βελτίωσε την υποδοχή του, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα έκανε και ανατροπή στο 4ο σετ που έμεινε πίσω στο σκορ.

Να σημειωθεί πως εάν προκριθεί ο Μίλων στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Κλάντνο ή τη Ναντ. Στον πρώτο αγώνα η τσεχική Κλάντνο νίκησε στην έδρα της τη γαλλική ομάδα με 3-2 σετ και όλα είναι ανοικτά στη ρεβάνς.

Βασικοί της Ντούρεν ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας και ο Φροίξος Κωτσάκης με τον διεθνή διαγώνιος να σημειώνει 15 πόντους και τον διεθνή ακραίο 14 πόντους.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 4ο σετ. Η γερμανική ομάδα μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα 16-11. Ο Πολουγιάν μείωσε 16-12 και ο Ψάρρας έριξε στον αγώνα τον Νανόπουλο στη θέση του Γιορντάνοφ. Ο νεαρός άσσος πήρε την ομάδα του στις πλάτες του και αρχικά με το σερβίς του αποδιοργάνωσε την αντίπαλη υποδοχή. Ο Μίλων μείωσε 17-13 και στη συνέχεια ο Πολουγιάν από τα 9 μέτρα έπιασε και αυτός εκπληκτικά σερβίς. Με δύο μίνι σερί 3-0 ο Μίλων ισοφάρισε 20-20. Η λάθος επιθεση του Ερνάστοβιτς έδωσε δώρο έναν πόντο στον Μίλωνα (22-21) και στην επόμενη φάση ο Νανόπουλος με μπλοκ στον Ερνάστοβιτς έκανε το 23-21. Ο Μίλων πήρε την πολύτιμη διαφορά που την αξιοποίησε ο Θεοδόσης ο οποίος και έκλεισε τον αγώνα 25-23.

Διαιτητές: Νούνο Τεχέιρα (Πορτογαλία), Ματσέι Ματσιεγέφσκι (Πολωνία).

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-23
2ο σετ: 3-8, 15-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 16-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-11, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι της Ντούρεν προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις (42% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 56 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 20-25, 23-25) σε 104'

ΝΤΟΥΡΕΝ (Μάτι Αλατάλο): Μούχλιας 15 (14/33 επ., 1 μπλοκ), Σπούλακ 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Κωτσάκης 14 (12/25 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες), Ερνάστοβιτς 10 (8/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Αντρέι 10 (6/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέγιερ 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Νόσε (λ, 59% υπ. - 31% άριστες), Γκεβέρτ.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 13 (13/30 επ.), Μολίνα 20 (16/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Πολουγιάν 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 4% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 55% υπ. - 23% άριστες), Σουσούνης (λ), Θεοδόσης 3 (3/3 επ.), Νανόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές. Σήμερα κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι για φέτος και κερδίσαμε μία πολύ καλή ομάδα και στην έδρα της. Ο Μίλωνας ήταν σήμερα Ευρωπαίος. Κρατήσαμε την τακτική μας σε όλα τα επίπεδα και διαβάσαμε πολύ καλά τον πασαδόρο του αντιπάλου. Ο Μούχλιας και ο Κωτσάκης πήγαν να μας κάνουν την ζωή δύσκολη, αλλά στο τέλος καταφέραμε να τους περιορίσουμε για να πάρουμε μία μεγάλη νίκη. Δεν μας δίνει την πρόκριση και πρέπει να είμαστε παραμείνουμε 100% συγκεντρωμένοι, πρώτα για το πρωτάθλημα με τον Φοίνικα Σύρου και μετά για τον επαναληπτικό στην έδρα μας».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Μίλων ΑΟΝΣ Τεράστια νίκη του Μίλωνα με 3-1 επί της Ντούρεν στη Γερμανία