22-03-2023

O Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. νίκησε 3-0 το Μίλων και έκανε βήμα για τον τελικό

Με κορυφαίους τους Χιντάλγκο και Παγιένκ και όπλο το πιεστικό σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Το Σάββατο (25/3, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4).

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα με όπλο το σερβίς. Μπροστάρης ήταν ο Χιντάλγκο που με δύο άσσους άνοιξε γρήγορα το σκορ στο 9-4. Ακολούθησαν οι δύο άσσοι του Παγιένκ που ανέβασε το σκορ στο 13-5. Ο Μίλωνας δεν άντεξε την πίεση, ακολούθησε η σειρά του Παγιένκ από τα 9 μέτρα και με σερί 4-0 έγινε το 25-13.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 5-0 χάρις το πολύ καλό σερβίς του Νανόπουλου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-8, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Χιντάλγκο μείωσε σε 6-8. Ο Παγιένκ με άσσο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 10-9. Ακολουθησαν μονομαχίες στο φιλέ μέχρι το 17-17. Με επιθέσεις των Παγιένκ, Ζουπάνι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-17. Με υπεροχή στο φιλέ ο Ολυμπιακός κράτησε αυτό το μικρό προβάδισμα του +2 μέχρι το 24-22 που έγινε με τον Παγιένκ. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 24-23 και ο Παγιένκ με νέα επίθεση έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα ο οποίος και πάλι ξεκίνησε με προβάδισμα 2-5. Πάλι με τον Χιντάλγκο αλλά και τους Κουμεντάκη, Στερν ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο κάνοντας σερί 5-0 προσπερνώντας 8-5. Ο Μίλωνας δεν είχε απαντήσεις και ο Ολυμπιακός με τον Στερν και τον Χιντάλγκο στο σερβίς εκτόξευσε το σκορ στο 18-12. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Μίλωνας δεν είχε απαντήσεις και με τους Στερν, Παγιένκ, Χιντάλγκο έκλεισε το σκορ στο 25-20.

Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Ζαρμπίνης, Σταθοπούλου. Γραμματεία: Καπουράνη

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-13

2ο σετ: 2-8, 16-14, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 13 άσσοι, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν:  6 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-23, 25-20)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 10π., (5/10επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Στερν 14 (12/22επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/16επ., 1 άσσοι, 67%υπ., 60%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/επ.), Λινάρδος 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χιντάλγκο 19 (13/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 55%υπ., 36%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι 1 (1/2επ.), Κολτσιάκης (λ), Κομητούδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7π. (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 8 (5/7επ. 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 9 (8/12επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 9 (6/15επ., 3 άσσοι, 42%υπ., 33%αρ.), Μολίνα 5 (4/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χερ / Χανδρινός (λ. - 68%υπ., 63%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου 1 (1/3επ.), Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης 2 (1/3επ., 40%υπ., 40%αρ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Σε αυτά τα ματς παίζει ρόλο και η υποδοχή. Περιμένω τον Μίλωνα ακόμα καλύτερο στην έδρα τους, αλλά και στην Καλαμάτα. Θα είναι διαφορετικό το παιχνίδι στην έδρα τους, είναι μια ομάδα που όλη τη χρονιά έπαιξε σε καλό επίπεδο, τη σεβόμαστε. Στην έδρα τους θα παίξουν πολύ καλύτερα».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε: «Μπήκαμε δυνατά στην αρχή του παιχνιδιού. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Μίλωνα για την πορεία του, έχει φτάσει μέχρι εδώ. Δείξαμε σεβασμό στον Μίλωνα, παίξαμε στα… κόκκινα και μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι και πιέσαμε. Δύσκολη αυτή η περίοδος για εμάς, όταν έρχεται μια κατάκτηση τροπαίου μέσα στη χρονιά, λίγο χαλαρώνεις, ίσως πέφτουν και λίγο οι άμυνες σου, όμως προσπαθούμε να κρατάμε τη συγκέντρωση μας, ώστε σε κάθε παιχνίδι να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι. Είναι διαφορετικό το επόμενο ματς, σε δύσκολο γήπεδο, ο Μίλων είναι καλή ομάδα, όμως θα μπούμε όπως σήμερα, να τους πιέσουμε από το πρώτο λεπτό».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός σέρβιρε απίστευτα καλά, όπως και σε όλο το παιχνίδι. Είναι εξωπραγματικό το νούμερο 13 άσσοι σε 7 χαμένα. Στο δεύτερο σετ είπαμε να πιέσουμε και εμείς με το ίδιο νόμισμα γιατί ξέραμε ότι εκεί θα κριθεί. Μέχρι ένα σημείο ήμασταν ανταγωνιστικοί και είμαι ικανοποιημένος. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν καλύτερος και στην επίθεση. Στο μπλοκ άμυνα ήμασταν στα ίδια. Είναι πολύ δύσκολο να προκριθούμε απέναντι στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ. Στόχος μας είναι να κάνουμε μία νίκη. Θα δούμε πότε θα έρθει αυτή. Δεν εξαρτάται από εμάς γιατί ο Ολυμπιακός είναι ο κυρίαρχος. Αν παίξει καλά, εμείς θα ακολουθούμε. Αν βρούμε την στιγμή μας, που θα την βρούμε κάποια στιγμή να ξέρετε ότι θα την εκμεταλλευτούμε. Ο Νανόπουλος ήρθε στην αρχή της σεζόν, δούλεψε και απέδειξε με την αγωνιστικότητα και την θέλησή του ότι μπορεί να αγωνιστεί στο υψηλό επίπεδο. Το ότι καταφέρνουμε να είμαστε 4οι με βασικό έναν αθλητή της τρίτης λυκείου, αυτό τα λέει όλα».

Το λίμπερο του Μίλωνα Άρης Χανδρινός δήλωσε: «Ο Σπύρος είναι πολύ δυνατός και έχουμε έναν υγιή ανταγωνισμό. Στο πρώτο σετ ήμασταν λίγο απογοητευτικοί. Ευτυχώς βρήκαμε λίγο τον ρυθμό μας στο δεύτερο και τρίτο σετ. Έχουμε ακόμα πολλά παιχνίδια απέναντι στον Ολυμπιακό, θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΙ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος αγώνας - Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 18:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 (25-13, 25-23, 25-20) (νίκες: 1-0)
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Παρατηρητής Αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

2ος αγώνας - Σάββατο 25 Μαρτίου 2023
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 17:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

3ος αγώνας - Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 (Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες)
Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 17:00 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 21:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.

Βρίσκεστε εδώ: News Ε.Σ.Α.Π. O Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. νίκησε 3-0 το Μίλων και έκανε βήμα για τον τελικό