26-03-2022

Τεράστια νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 επί του Παναθηναϊκού έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ κάνοντας ίσως την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν νίκησε τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα της Volley League καθώς τρεις ομάδες βρίσκονται μαζί με διαφορά δύο βαθμών, ενώ και ο ΠΑΟΚ αναπτερώνει τις ελπίδες του εφόσον την Δευτέρα πάρει τρίποντο από τον Μίλωνα.

Mε το τέλος του Α΄γύρου της Β φάσης, ο Παναθηναϊκός έμεινε καθηλωμένος στους 22 βαθμούς, ενώ Ολυμπιακός και Φοίνικας ΟΝΕΧ ισοβαθμούν στη 2η θέση. Ο ΠΑΟΚ έχει 15 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο με τον Μίλωνα.

Με πίεση στο σερβίς, καλή υποδοχή και όπως πάντα ισχυρό μπλοκ πάνω στους Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο ο Φοίνικας περιόρισε τον Παναθηναϊκό και δεν του επέτρεψε να οργανώσει το παιχνίδι του και μάλιστα σε ένα ματς τίτλου.

Για την ακρίβεια ο Φοίνικας αιφνιδίασε τους πράσινους με τις χειρουργικές επιλογές στο παιχνίδι, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μέτρια υποδοχή που δεν επέτρεψε στον Γιάκομπσεν να παίξει με τους κεντρικούς του.

Ο Φοίνικας με το καλημέρα πήρε προβάδισμα 12-9. Τα δύο μπλοκ από Τζούριτς, Κόστα, η επίθεση του Κόστα και το μπλοκ του Ιερεζουέλο πάνω στον Ράπτη που μόλις είχε μπει στη θέση του Ανδρεόπουλου εκτίναξαν το σκορ στο 16-9 και αργότερα στο 20-10 με το νέο σερί 4-0 από τους πόντους από Μιχάλοβιτς, Κόστα και τον άσσο του Ιερεζουέλο. Το μόνο που έκαναν οι πράσινοι ήταν να μαζέψουν τη διαφορά αλλά στο 24-19 ο Ιερεζουέλο με απ΄ευθείας πέρασμα έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-0 σετ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Με το χαμένο σερβίς του Φράγκου και τρία σερί μπλοκ του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός μπήκε με προβάδισμα 4-0. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 από Μιχάλοβιτς, Φράγκο ισοφάρισε 8-8 και από εκεί και πέρα άρχισε συγκλονιστικό ράλι πόντο πόντο με ωραίες μάχες πάνω στο φιλέ αλλά τον Παναθηναϊκό να κάνει το εύκολο λάθος. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 17-15 με τον άσσο του Ράπτη και το μπλοκ του Ρανγκέλ αλλά ο Φοίνικας απάντησε με τον Μιχάλοβιτς και τον Στέρν ισοφαρίζοντας 19-19. Με το λάθος του Ράπτη και το μπλοκ του Τζούριτς προσπέρασε 21-19, οι πράσινοι ισοφάρισαν 21-21, ο Μιχάλοβιτς έκανε το 22-21, ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε αλλά και πάλι ο Μιχάλοβιτς έκανε το 23-22 και ο Φράγκος μετά από φάση διαρκείας και κόντρα επίθεση έκανε το 24-22. Ο Βαν ντε Ντρις μείωσε 24-23 αλλά το σετ έκλεισε 25-23 για τον Φοίνικα που έκανε το 2-0.

Με ψυχολογικό προβάδισμα αλλά και υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ - άμυνα ο Φοίνιακας είχε την έλεγχο και στο 3ο σετ. Ξέφυγε 12-9 με τους Φράγκο, Τζούριτς κι ενώ ο Παναθηναϊκός έχανε όλα τα σερβίς και ο Ανδρεόπουλος είχε μπλοκάρει σε υποδοχή και επίθεση. Το +2 συντηρήθηκε αλλά η φάση που τελείωσε τον αγώνα έγινε στο 18-17. Ο Ανδρεόπουλος μόνος του έκανε υπέρβαση στο φιλέ και στην επόμενη φάση δέχτηκε μπλοκ από τον Τζούριτς για το 20-17. Παρότι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20 με τον άσσο του Ανδρεόπουλου δεν είχε συνέχεια. Ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και τελείωσε τον αγώνα με επίθεση του Φράγκου μετά από συγκονιστική φάση ενός λεπτού με εκατέρωθεν άμυνες. Εν μέσω αποθέωσης έγινε το 25-20 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-5, 16-09, 21-12, 25-19

2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-20) σε 94΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (19/29επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 5π. (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 6 (3/7επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/24επ., 65%υπ., 25%υπ.), Στερν 2 (2/6επ., 46%υπ., 38%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 59%υπ., 47%αρ.), Παπαδόπουλος, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (7/25επ., 43%υπ., 36%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ.,1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 7 (6/14επ., 1 άσσος, 54%υπ., 31%αρ.), Βαν ντε Ντρις 13 (13/22επ.),  Στάλεκαρ 6 (2/3επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ. - 50%αρ.), Μπάσης, Ράπτης 3 (1/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: "Είναι μία μεγάλη νίκη σε ένα σημαντικό παιχνίδι. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες σήμερα, και του Παναθηναϊκού και του Φοίνικα. Εμείς παίξαμε πολύ καλά σε όλες τις φάσεις. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κερδίσει ένα σετ μίνιμουμ, αλλά αυτό είναι το βόλεϊ και σήμερα είμαστε πιο χαρούμενοι. Τώρα πια έχουμε ελπίδες και για το πρωτάθλημα, γιατί η διαφορά τώρα είναι μόλις δύο βαθμοί. Και οι τέσσερις ομάδες που συμμετέχουν έχουν ελπίδες για τον τίτλο. Σε ό,τι μας αφορά, αν παίξουμε όπως σήμερα, οι πιθανότητες μας είναι καλές.  Πέρα από το πρωτάθλημα, έχουμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε και το Κύπελλο την ερχόμενη εβδομάδα. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε καλά, να παίξουμε με σοβαρότητα στον ημιτελικό κόντρα στον Πήγασο και στον τελικό πια με όποιον εκ των Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ παίξουμε, όλα είναι ανοιχτά.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: "Κάναμε άσχημο παιχνίδι και νομίζω ότι με αυτή την απόδοση δεν δικαιούμαστε τίποτα παραπάνω από μία ήττα με 3-0. Πολύ νωθροί, με πολύ αργές κινήσεις, όσο και να προσπαθούσαμε να το αλλάξουμε δεν άλλαξε τίποτα, άρα μία φυσιολογική ήττα με αυτή την απόδοση τη δική μας. Κατά την άποψή μου ήταν ανοιχτά τα πάντα στην υπόθεση τίτλος, και παραμένουν".

Ο διαγώνιος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Πίτερ Μιχάλοβιτς δήλωσε: "Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι καθώς ξέραμε ότι αν θέλουμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα χρειαζόμασταν τους 3 πόντους γιατί διαφορετικά ο Παναθηναϊκός θα ήταν πολύ μπροστά. Ξεκινήσαμε πολύ καλά και δεν τους δώσαμε την ευκαιρία να «μπουν» στο παιχνίδι κατακτώντας το 1ο σετ. Άλλα στο 2ο κάναμε κάποια λάθη στην επίθεση και πέρασαν μπροστά. Ωστόσο ήταν πολύ σημαντικό για εμάς, από άποψη πνευματικής διαχείρισης, να παραμείνουμε κοντά στο σκορ και στο τέλος του σετ δείξαμε ότι έχουμε δυνατή νοοτροπία, δεν φοβηθήκαμε και  κάναμε μερικά φανταστικά μπλοκ, βγάλαμε μεγάλες άμυνες και κόντρα επιθέσεις. Είμαι πολύ χαρούμενος που το καταφέραμε αυτό. Επίσης στο 3ο σετ ήμασταν καθ’ όλη τη διάρκεια μπροστά και τους βάλαμε υπό πίεση. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό να έχουμε καλή υποδοχή, είχαμε καλή υποδοχή και αυτό ήταν καθοριστικό.

Αναφορικά με το Κύπελλο ο Μιχάλοβιτς είπε: "Είναι δύο παιχνίδια και είναι ωραίο που μπορούμε να πετύχουμε ακόμα έναν στόχο. Παρόλο που στο πρώτο παιχνίδι παίζουμε εναντίον μιας ομάδας χαμηλότερης κατηγορίας, δεν πρέπει να τους υποτιμήσουμε. Έχουν αποδείξει ότι μπορούν να παίξουν καλά, όπως με την Κηφισιά και τον ΌΦΗ, οπότε πρέπει να προσέξουμε και να μείνουμε συγκεντρωμένοι. Αν παίξουμε στο μέγιστο των δυνατοτήτων μας, τότε είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να φτάσουμε στον τελικό, και όπως δείξαμε και στο σούπερ καπ μπορούμε να κάνουμε όμορφα πράγματα και πραγματικά ανυπομονώ για αυτά τα παιχνίδια.

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ΦΑΣΗΣ 2021-22
1η αγωνιστική - 25-26 Φεβρουαρίου 2η αγωνιστική - 4-6 Μαρτίου
3η αγωνιστική - 12 Μαρτίου
4η αγωνιστική - 19 Μαρτίου
5η αγωνιστική - 25-28 Μαρτίου
25/2: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0  6/3, 18:00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 12/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 19/3: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-2 25/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0
26/2: Παναθηναϊκός Α.Ο. - A.O.N.Σ.Μίλων 3-1 5/3, 17:00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 14/3: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 19/3: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 26/3: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0
26/2: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1
4/3, 19:15: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 13/3, Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 21/3: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 28/3, 16:00 (Live ESAP TV):: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Π.Α.Ο.Κ.
6η αγωνιστική - 9 Απριλίου
7η αγωνιστική - 13 Απριλίου
8η αγωνιστική - 16 Απριλίου
9η αγωνιστική - 20 Απριλίου
10η αγωνιστική - 27 Απριλίου
Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Π.Κηφισιάς Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ
Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2017-18 MVP Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Τεράστια νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 επί του Παναθηναϊκού έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα