29-11-2023

Τσάλεντζ Καπ: Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός 3-1 τη Σουσά και πέρασε στους «16»

Μπορεί να είναι η πιο άνετη και ξεκούραστη πρόκριση του σε φάση των «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός σε ρυθμούς προπόνησης νίκησε με 3-1 τη Σουσά από το Αζερμπαϊτζάν και με δύο νίκες (3-0, 3-1) προκρίθηκε πανηγυρικά. Με όπλο το σερβίς και 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη και ετοιμάζονται για τον αγώνα με την Καλαμάτα 80 στο πρωτάθλημα. Στη φάση των «16» ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την ιταλική Μόντσα η οποία απέκλεισε την πορτογαλική Σπόρτινγκ με δύο νίκες 3-2 και 3-0.

Στο πρώτο σετ  ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος σε όλα τα επίπεδα και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν από την αρχή δυνατά πήραν κεφάλι στο σκορ και όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν και η διαφορά.

Με ουσία στην επίθεση και δυνατό μπλοκ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την αντίπαλο να πάρει ανάσα και έδειξε ότι οι δύο ομάδες απέχουν κατά πολύ σε επίπεδο ποιότητας.

Ο Ιερεθουέλο έδειξε και πάλι αρκετά σημεία της ποιότητας του ενώ και η σταθερότητα του Κοντοστάθη ήταν κομβική.

Και στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε σημάδια χαλάρωσης και με άσο του Πετρέα έκανε το 7-3 δείχνοντας και πάλι από την αρχή τις διαθέσεις του.

Λίγο μετά τα μισά του σετ ενώ είχε πάρει από πριν χρόνο συμμετοχής και ο Μάρκου το ματς πήγε στο 14-7 και με άσο του Κόβαρ έγινε το 16-8.

Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος του σετ και με τελείωμα του Βουλκίδη έγινε το 21-11 , έπειτα με έξυπνο πέρασμα του Πρωτοψάλτη το 22-11 και με άσο του Μάρκου το 23-11.

Το σετ έληξε τελικά με εμφατικό άσο του Πρωτοψάλτη με 25-12.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και μπήκαν μέσα στο ματς οι Κασαμπαλής Φράγκος, Παπαγγελόπουλος Κωστόπουλος και Ζήσης και πλαισιωμένοι με τους Βουλκίδη και Μάρκου

Οι «πράσινοι» άργησαν να ισορροπήσουν το ματς έπειτα από τις αλλαγές και ήταν πίσω στο σκορ με διαφορά ωστόσο προς το τέλος βρέθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 19-22.

Με τον Κωστόπουλο στο σερβίς μείωσαν σε 21-22 και εν συνεχεία με πανέξυπνο πλασέ του Φράγκου έκαναν το 23-24, όμως με ένα μπλοκ άουτ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 23-25 και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ίδια ομάδα και αυτή τη φορά μπήκε δυναμικά με τον Μάρκου σε σερβίς και εκτέλεση έκανε το 10-5.

Με Βουλκίδη στο σερβίς ήρθε το 16-9 ενώ με πόντο του Παπαγγελόπουλου ήρθε το 18-12 και με σπουδαίο πλασέ του Μάρκου έγινε το 20-13.

Με νέο άσο του Μάρκου έγινε το 22-15 και με μάχη του Κωστόπουλου ήρθε το 23-15 και το τελικό 25-16 ήρθε φυσιολογικά όπως και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μποτεζάτου (Ρουμανία), Σαμπρόσο (Ισπανία).

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-12
3ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και της Σουσά προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (21 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-12, 23-25, 25-16) σε 88'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ. - 55% άριστες), Ιερεζουέλο 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 7 (6/10 επ., 1 άσσος, 100% υπ. - 67% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 83% υπ. - 67% άριστες), Ζήσης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Κασαμπαλής, Παπαγγελόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Φράγκος 5 (5/12 επ., 50% υπ. - 10% άριστες), Κωστόπουλος 6 (6/12 επ., 50% υπ. - 22% άριστες), Μάρκου 16 (12/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΣΟΥΣΑ (Ζίγια Ραγιάμποφ): Βιγιαφάνε 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Όκολιτς 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μόροζ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Φριέσεν 4 (4/10 επ., 29% υπ. - 21% άριστες), Χάτσενσον 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Μόρμαν 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Ματσούο (λ, 58% υπ. - 29% άριστες), Ιμαμγουλίγιεφ (λ), Χασανλί 1(1 άσσος), Μπάουερς, Μάρεϊ 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Μπρέι 3 (3/9 επ., 17% υπ. - 17% άριστες), Σαντανγκέλο 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είμαστε ικανοποιημένοι. Παίξαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ. Ωστόσο και τα επόμενα ήταν καλά κι ας χάσαμε το τρίτο. Κάναμε εκτενές rotation για να ξεκουράσουμε παίκτες γιατί ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα. Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε να παίζουμε δύσκολα ματς όπως αυτό που έρχεται και θα διεκδικήσουμε ότι περισσότερο μπορούμε».

Ο Άγγελος Μάρκου είπε ««Ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Ο αντίπαλος ήταν καλός. Νιώθω την υποστήριξη των συμπαικτών μου και ήταν ωραία που πανηγύριζαν μαζί μου τους πόντους. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο στον επόμενο γύρο».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Τσάλεντζ Καπ: Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός 3-1 τη Σουσά και πέρασε στους «16»