08-04-2016

O ΠΑΟΚ έκανε τη δική του ανατροπή, 3-2 τον Ολυμπιακό και προβάδισμα 2-0 στις νίκες

Με τον ίδιο τρόπο που έχασε τον τελικό του Λιγκ Καπ και αποκλείστηκε στον ημιτελικό του κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Ο δικέφαλος αν και έχανε με 2-0 σετ κατάφερε να κάνει ανατροπή και να νικήσει με 3-2 σετ κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη όπου ο ΠΑΟΚ θέλει μία ακόμα νίκη για να προκριθεί στον τελικό. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων που ο ΠΑΟΚ κερδίζει 3-2 σετ αν και έχανε 2-0.

Ο Ολυμπιακός εκτός από το 2-0 σετ προηγήθηκε και με 12-8 στο τάι μπρέικ αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη καθώς τα σερβίς και οι άμυνες του Χιμένες έδωσαν διαδοχικές ευκαιρίες στον ΠΑΟΚ τις οποίες και εκμεταλεύτηκε με τους Σεπέδα, Γιαμπλόνσκι και έκανε τη μεγάλη ανατροπή για τη σπουδαία νίκη που του ανοίγει το δρόμο για τον τελικό.

Προβάδισμα Ολυμπιακού 2-0

Oι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Με καρφί του Τσουκ και επίθεση του Γιαμπλόνσκι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11, αλλά ο Ολυμπιακός με πιο αποτελεσματική υποδοχή και μπλοκ προσπέρασε 16-14 και 20-16. Μείωσε ο ΠΑΟΚ με 20-19 αλλά ο Ολυμπιακός με διαδοχικά μπλοκ και επίθεση του Κοκκινάκη έκανε το 24-20. Με τα σερβις του Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (24-24), ο Ογκουρτσακ έκανε το 25-24, ο Γιαμπλόνσκι ισοφάρισε (25-25) αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμενο σερβίς του Γιαμπλόνσκι και την κόντρα επίθεση του Έγκλεσκαλνς πήρε το σετ 27-25.

Με τα σερβίς του Φιλίποφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-5, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 και προσπέρασε 10-8 και 12-10. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 από τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς και πέρασαν μπροστά 14-12. Σταδιακά ανέβασαν στο +4 και έκαναν το 25-21 για το 2-0 σετ.

Η ισοφάριση

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή από την αρχή του 3ου σετ και με πρωταγωνιστή τον Σεπέδα προηγήθηκε 10-4 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20.

Με τον Χιμένες να έχει βρει ρυθμό από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-1. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το 18-14, Τσουκ και Έγκλεσλανς μείωσαν 18-17.  Με το λάθος του Σπίνου και την επίθεση του Σεπέδα αλλά και έναν άσσο του ο ΠΑΟΚ  έκανε το 25-20 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Η τελευταία λέξη από Χιμένες, Σεπέδα

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-2. Ο Τσουκ και κυρίως ο Φιλίποφ που έπιασε και ατομικό μπλοκ στον Χιμένες έκαναν το 9-7. Ο Χιμένες κάρφωσε οριακά άουτ, ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και ο Σουλτανόπουλος με μπλοκ έκαναν το +4 (12-8) και ο Ολυμπιακός κρατούσε στα χέρια του την ισοφάριση.Με τον πρώτο χρόνο του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ βγήκε από τα σχοινιά (12-9) και εκεί ήταν η ώρα του Χιμένες που από τη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Ολυμπιακού. Η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε, ο Έγκλεσκαλνς και ο Όγκουρτσακ δεν τελείωσαν μετά από εντυπωσιακές άμυνες του Χιμένες και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-11. Ο Ολυμπιακός με τον Έγκλεσκαλνς και το φιλέ του Λι έφτασε σε ματς μπολ 14-12 αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος για όλα. Με επίθεση του Σεπέδα και άουτ επίθεση του Τσουκ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14, με φιλέ του Έγκλεσκαλνς πήρε και προβάδισμα 15-14 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Σεπέδα ύστερα από δικό του πολύ καλό σερβίς.

Διαιτητές: Θεμελης, Μυλωνάκης

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 27-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-21
3ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 20-25
4ο σετ: 4-8, 12-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 12-10, 12-8, 14-16

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από  3 άσσους, 55 επιθέσεις 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16) σε 143΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 27 (25/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 13 (13/28 επ, 55% υπ -50% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (9/24 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ - 47% άριστες), Σπίνου 9 (3/12 επ, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 62% υπ - 40% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/30 επ, 4 άσσοι, 63% υπ -60% άριστες), Κουρνέτας 2 (2/2 επ), Σεπέδα 33 (29/59επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Λι 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλονσκι 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ -45% άριστες) / Γκαράς (λ, 60%υπ - 44% άριστες), Ντίνας 2 (μπλοκ), Τερζής, Σμαραγδής 9 (9/13 επ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Ο αγώνας κρίθηκε στο 3ο σετ που δεν πιστέψαμε στη νίκη και κάναμε πολλά λάθη, αλλά και στο τάι μπρέικ που δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε. Οταν προηγείσαι 12-9 στο 5ο σετ το τελειώνεις. Δώσαμε στον αντίπαλο μας μία ισχυρή δόση οξυγόνου και πίστεψαν στην ανατροπή. Την πάθαμε με τον ίδιο τρόπο που κάναμε κι εμείς την ανατροπή στον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο ΠΑΟΚ έχει ένα καλό προβάδισμα αλλά ακόμα έχουμε κι άλλους αγώνες μπροστά μας».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Καταφέραμε να επιστρατεύσουμε όλες μας τις δυνάμεις, να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να κάνουμε τη δική μας ανατροπή. Κάναμε το 2-0 στις νίκες αλλά η πρόκριση στον τελικό είναι ακόμα μακρυά. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι. Δεν θέλω ούτε να ενθουσιαστούμε, ούτε να εφησυχάσουμε. Υπάρχει πνευματική και σωματική κούραση. Ο Σεπέδα έχει μεγάλα προσόντα, χτυπάει εκεί που δεν φτάνουν πολλοί αλλά ακόμα έχει πολλά να μάθει. Έχω 14 πολύ καλούς παίκτες. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα, απλά ήρθε η σειρά μας για να κάνουμε μία ανατροπή. Στην έδρα μας θα πρέπει να παίξουμε σα να μην έχουμε κάνει ακόμα νίκη, αλλιώς το χάσαμε».

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
Το πρόγραμμα των ημιτελικών
Tετάρτη 6 Απριλίου - 1η σειρά
Κηφισιά – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12)
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25)
Παρασκευή 8 Απριλίου - 2η σειρά
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3 (27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16)
Κηφισιά – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-18, 22-25, 17-25, 27-25, 7-15)
Δευτέρα 11 Απριλίου - 3η σειρά
18.00: ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΟΠ Κηφισιά (Νοvasports-1)
20.30: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός (Νοvasports-3)
Tετάρτη 13 Απριλίου - 4η σειρά
18.00: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός (Νοvasports)
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΟΠ Κηφισιά (Νοvasports)
Δευτέρα 18 Απριλίου - 5η σειρά (αν χρειαστεί)
18.00: Κηφισιά – ΑΟ Φοίνικας Σύρου (Νοvasports)
20.30: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ (Νοvasports)

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. O ΠΑΟΚ έκανε τη δική του ανατροπή, 3-2 τον Ολυμπιακό και προβάδισμα 2-0 στις νίκες