22-11-2023

Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε στα ίσια στο σπίτι της την τρις πρωταθλήτριας Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στην έδρα της τρις πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ζάκσα Κιέντζερτζιν στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League, αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 31-29) σε αγώνα που είχε τον χαρακτήρα άτυπου Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Ο κάτοχος του Challenge Cup, Ολυμπιακός ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικός σε έναν αγώνα με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας, προηγήθηκε με 1-0 σετ και πάλεψε τα επόμενα τρία τα οποία έχασε οριακά και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μετά το πρώτο σετ στο οποίο ξεκίνησε εντυπωσιακά, η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι, δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά στο 3ο σετ και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-16, έβγαλε σπουδαία αντίδραση και είχε δυο κόντρα μπάλες για να φτάσει στο σετ πόιντ και να προηγηθεί με 2-1. Ενώ στο 4ο σετ, είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και τρία χαμένα σετ μπολ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Επόμενος αντίπαλος για τους Πρωταθλητές Ελλάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η φιναλίστ του CEV Cup, Ροζελάρε την οποία θα υποδεχθούν την προσεχή Τετάρτη (29/11, 19:00) στο Ρέντη.

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά στο 5-4, με πρώτο χρόνο του Παγενκ και στη συνέχεια με 5-6 με τον Στερν. Η Ζάκσα πήγε στο 7-6, όμως ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας με επίθεση του Στερν στο 7-8 και στο 8-9 με το διπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ. Στο σημείο αυτό οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχθηκαν ένα 5-0 σερί, χάρη στο οποίο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +4 για το 13-9. Όμως η αντίδρασή τους ήταν εξαιρετική, αφού επέστρεψαν και κάλυψαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο 16-16. Η συνέχεια ήταν ιδανική για τον Θρύλο ο οποίος προηγήθηκε με 18-19 μετά από επίθεση των γηπεδούχων που πέρασε άουτ και κράτησαν το προβάδισμα στο 19-20 με πάιπ του Κουμεντάκη. Για πρώτη φορά ο Θρύλος πήγε στο +2, ύστερα από επίθεση του Σμιθ που πέρασε άουτ, με τον Ιντάγκλο να την διατηρεί στο 20-22. Από σερβίς των Πολωνών που σταμάτησε στο φιλέ διαμορφώθηκε το 21-23.  Ο Σμιθ μείωσε σε 22-23 με πρώτο χρόνο, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Παγενκ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 22-24 και ο Στερν με ωραία επίθεση έγραψε το 23-25 νικώντας το τριπλό μπλοκ των Πολωνών για να βάλει τον Θρύλο, στη θέση του οδηγού μέσα στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στην έναρξη του 2ου σετ, χάρη στο τριπλό μπλοκ στον Μπέντνορζ, με τους Πολωνούς να προσπερνούν στο 6-5, από επίθεση του Στερν που πέρασε άουτ. Ο Κουμεντάκης με άσσο ισοφάρισε στο 7-7, ενώ νέα ισοπαλία είχαμε στο 10-10, μετά από λάθος του Σμιθ. Στο σημείο αυτό η Ζάκσα με τρεις σερί πόντους του Μπέντνορζ, πήγε στο 13-10 για να ακολουθήσει το 16-14. Ο Στερν σημείωσε το 19-16 στη συνέχεια, αλλά οι Πολωνοί διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 25-20 και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Στο 3ο σετ, ο Θρύλος συνέχισε να παίζει το παιχνίδι του και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους Πολωνούς (5-5,6-5,8-7,10-9) και ισοφάρισαν σε 10-10 μετά από δυο διαδοχικούς πόντους του Στερν, ενώ προηγήθηκαν και με 10-11. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 14-14, με την Ζάκσα να ξεφεύγει στο σημείο αυτό φτάνοντας στο 17-14 με μπλοκ του Μπέντο στον Στερν και στη συνέχεια στο 19-14. Οι Πολωνοί κατάφεραν να φτάσουν στο 23-16 και να απέχουν μόλις δυο πόντους από την κατάκτηση του, αλλά ο Θρύλος έβγαλε σπουδαία αντίδραση και με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23, ύστερα από επίθεση των Πολωνών που πέρασε αουτ. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τρία σετ μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός που είχε επιστρέψει δυναμικά, είχε δυο κόντρα μπάλες για να φτάσει εκείνος στο σετ πόιντ. Από σερβίς άουτ του Μπέντνορζ προήλθε το 24-24, με τον ίδιο τρόπο προέκυψε το 25-25, ενώ ο Στερν ισοφάρισε σε 26-26. Τελικά, από επίθεση του Στερν που πέρασε άουτ και άσσο των Πολωνών διαμορφώθηκε το 28-26, με το οποίο η Ζάκσα πήρε οριακά και πολύ δύσκολα το σετ για να προηγηθεί με 2-1.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 5-2 με τον Ιντάλγκο αρχικά και με 6-2 στη συνέχεια. Ο Ιντάλγκο πέτυχε το 4-8 και ο Τζούριτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ το 4-9, υπέρ του Θρύλου, ο οποίος από το διπλό μπλοκ των Τζούριτς και Τράβιτσα έφτασε στο 6-11! Ακολούθησε το 9-13 με τον Ιντάλγκο και παρότι πλησίασε η Ζάκσα σε 13-15, ο ίδιος σημείωσε το 13-17.  Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 17-18, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά στο 18-18. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 18-19 και στο 19-20 με τον Τζούριτς, με την Ζάκσα να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 4ο σετ, στο 21-20. Ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε (22-22) και προσπέρασε με 22-23 με τον Ιντάγλκο, φτάνοντας δυο πόντους μακριά από το σετ μπολ και την ισοφάριση σε 2-2. Η Ζάκσα ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο πρώτο ματς μπολ με 24-23, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε με μπλοκ σε 24-24, ενώ το δεύτερο ματς μπολ των γηπεδούχων έσβησε ο Στερν στο 25-25. Στη συνέχεια ο Θρύλος είχε τρία χαμένα σετ μπολ στο 25-26, στο 27-28 με τον άσσο του Ιντάλγκο και στο 28-29 με την επίθεση του Κουμεντάκη, με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης να φτάνει τελικά στο 31-29 και την επικράτηση με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Νταβίντ Φερνταντέζ Φουέντες (Ισπανία), Ρίστο Στράντσον (Εσθονία).

1ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 28-26
4ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 31-20
*Οι πόντοι της Ζάκσα προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 31-29) σε 120'

ΖΑΚΣΑ ΚΙΕΝΤΖΕΡΤΖΙΝ (Τουόμας Σαμέλβουο): Κάτσμαρεκ 21 (19/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 52% άριστες), Σλίβκα 11 (10/24 επ., 1 άσος, 52% υπ. - 52% άριστες), Τάκβαμ 6 (6/12 επ.), Σμιθ 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιλ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Σότζι (λ., 65% υπ. - 43% άριστες), Βίλτενμπουργκ, Πασίτσκι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σιμάνσκι 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (18/38 επ.), Κουμεντάκης 12 (11/23 επ., 1 άσος, 57% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/17 επ., 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (11/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. - 64% άριστες), Γκουσταβάο, Χανδρινός (0/2 επ., 67% υπ. - 67% άριστες).

Βρίσκεστε εδώ: News Champions League Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε στα ίσια στο σπίτι της την τρις πρωταθλήτριας Ευρώπης