16-10-2023

Παναθηναϊκός Α.Ο: Νίκησε και την Τσιστέρνα και πήρε την πρώτη θέση στο Γκούμπιο

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε ακόμη μια σπουδαία νίκη επί ιταλικής ομάδας και κατέκτησε το τουρνουά της Spirito di Squadra στην πόλη Γκούμπιο της Ιταλίας.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν στον τελικό της διοργάνωσης με 3-1 σετ της Τσιστέρνα και στέφθηκαν νικητές, με κορυφαίο τον Ερνάντεζ που είχε 21 πόντους.

O Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ, όμως κατάφερε να αναστρέψει την κατάσταση και να βγει νικητής.

Το πρώτο σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες (20-25) και ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Δυσκολίες αντιμετώπισε και στο δεύτερο σετ μέχρι και το 12-18, όταν ο Κασαμπαλής πέρασε σε θέση σερβίς και σημείωσε 5 συνεχόμενους άσσους για να μειώσει σε 17-18. Από το σημείο αυτό και μετά οι «πράσινοι» φάνηκε να παίρνουν τον έλεγχο και να ισοφαρίζουν σε 1-1 (25-21).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ και έχτισε διαφορά ασφαλείας (21-13) για να προσπεράσει σε 2-1 σετ.

Ισορροπημένο ήταν το επόμενο σετ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Με λάθος στο σερβίς από τη Τσιστέρνα και δύο συνεχόμενους πόντους του Ερνάντεζ το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με +3 (23-20) και έθεσε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ (25-22) και του ματς.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-18

4o  σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 31  λάθη αντιπάλων και της Τσιστέρνα προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-18, 25-22 σε 145’

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 7 (1/4 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόβαρ, Πετρέας 4 (4/8 επ.), Ρανγκέλ 12 (11/11 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 21 (19/28 επ., 2 άσσοι), Πρωτοψάλτης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι, 69%υπ-56% αρ.), Κοντοστάθης (λ, 43% υπ-19% αρ.), Μάρκου, Φράγκος 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ-46% αρ.), Βουλκίδης 1 (1/1 επ.)

ΤΣΙΣΤΕΡΝΑ (Φαλάσκα): Ραμόν 14 (14/23 επ.), Σαϊτα 1 (1 άσσος), Φάρε 15 (12/22 επ., 3 μπλοκ), Ματζόνε 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Νεντελίκοβιτς 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Πέριτς 12 (12/27 επ., 33%υπ-17%αρ.), Πιτσινέλι (λ, 52%υπ-19%αρ.), Τζιάνι, Τσερβίνσκι 1 (1/1 επ.), Μπάιραμ
Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Παναθηναϊκός Α.Ο. Παναθηναϊκός Α.Ο: Νίκησε και την Τσιστέρνα και πήρε την πρώτη θέση στο Γκούμπιο