01-11-2023

Ιστορική πρόκριση για τον Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων στους «32» του CEV Cup. Πήρε τα δύο σετ που ήθελε από τη Σόνενβερτ στην Ελβετία και στη συνέχεια νίκησε και τον  αγώνα με 3-2 σετ ολοκληρώνοντας πανηγυρικά την αποστολή του.

Είναι η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του συλλόγου. Επιτεύχθηκε χάρις την κατάκτηση δύο σετ στη ρεβάνς με τη Σόνενβερτ στην Ελβετία σε συνδυασμό με τη νίκη 3-1 σετ που είχε πετύχει πριν μία εβδομάδα στο «Κροίσος Πέρσης». Το τελικό αποτέλεσμα έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μίλωνας έχοντας τον Πουλιάν στη σύνθεση του (ξεπέρασε το διάστρεμμα) και με αποτελεσματικό σερβίς αιφνιδίασε τους Ελβετούς και πήρε άνετα το 1ο σετ 25-17.

Η ελληνική ομάδα έχασε το 2ο σετ 25-19 και τα έδωσε όλα στο 3ο σετ όπου με κορυφαίους του Πουλιάν, Μολίνα, Γιορντάνοφ και Νανόπουλο κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Από το 6-4 και μετά είχε συνεχώς προβάδισμα δύο πόντων σε όλο το 3ο σετ και έχασε στην κατάκτηση του με 25-22 που του έδωσε και την πρόκριση.

Οι έφηβοι πήραν τη νίκη

Η Σόνενβερτ παρότι πήρε το 4ο σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ ο Μίλων ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει και τη νίκη γοήτρου και τιμής όπως άλλωστε είχαν υποσχεθεί ο Σάκης Ψάρρας και οι παίκτες του. Το πιο σημαντικό είναι πως η νίκη επιτεύχθηκε από τους εφήβους της ομάδας τους οποίους ο Ψάρρας έριξε στον αγώνα από την αρχή του 4ου σετ και ενώ η πρόκριση είχε κριθεί. Συγκεκριμένα μπήκαν βασικοί οι Σουσουρίδης, Μαντελίδης, Κουβαράς, Νανόπουλος, Κοντοστάθης, Θεοδόσης.

Διαιτητές: Ρομάν Μάρσνερ (Τσεχία), Νίκολας Χεκφορντ (Μ.Βρετανία).

1ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-22
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Σόνενβερντ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 22-25, 25-22, 13-15) σε 107'

ΣΟΝΕΝΒΕΡΝΤ (Αντριάτικ Κατάτζι): Όστβικ 12 (5/10 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ούλριχ Λ. 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες), Γκάιγκερ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κολμπ 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ. - 59% άριστες), Βον Μπουργκ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γαϊαλάθ 19 (15/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Φίσερ (λ, 83% υπ. - 56% άριστες), Χάσλερ (λ, 78% υπ. - 56% άριστες), Άκλιν 3 (3/7 επ., 36% υπ. - 18% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Θανάσης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Πολουγιάν 6 (6/20 επ., 52% υπ. - 29% άριστες), Χερ 4 (4 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 74% υπ. - 63% άριστες), Θεοδόσης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαντελίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Σουσουρίδης, Κουβαράς 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 5 (5/7 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Κοντοστάθης 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 11% άριστες).

Με την αυστριακή Ζαντρούγκα στη φάση των «32»

O A.O.N.Σ. Μίλων στην ευρωπαϊκή του περιπλάνηση θα συνεχίσει στην Αυστρία όπου για τη φάση των «32» του CEV Cup θα αντιμετωπίσει την SK Ζαντρούγκα (SK Zadruga). Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Νέα Σμύρνη 22 Νοεμβρίου και η ρεβάνς στην Αυστρία στις 29 Νοεμβρίου 2023.

Σάκης Ψάρρας: «Το ταξίδι συνεχίζεται»

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Σάκης Ψάρρας μίλησε για ιστορική βραδιά και έπλεξε το εγκώμιο των παικτών του και ειδικά των εφήβων: «Σήμερα είναι μία αξέχαστη βραδιά για τον σύλλογο μας, τον Μίλωνα. Εχουμε γράψει ιστορία. Η ομάδα προκρίθηκε στη φάση των «32» με δύο νίκες επί των πρωταθλητών Ελβετίας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, σε όλους τους αθλητές. Από τον πρώτο πόντο αγωνίστηκαν με σοβαρότητα, ακολουθώντας πιστά την τακτική όπως είχαμε πει και βγάζοντας ενέργεια που έδειχνε πως σήμερα ο Μίλωνας θα προκρίνονταν ότι και να γίνονταν. Ομως είμαι διπλά χαρούμενος διότι μετά το 4ο σετ κι αφού είχαμε εξασφαλίσει την πρόκριση μπήκε μέσα η εφηβική μας ομάδας και στην ουσία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 3-2 σετ όπως άλλωστε είχαμε υποσχεθεί. Για μένα είναι τεράστια επιτυχία παιδιά 16 και 17 ετών να στέκονται ως ίσος προς ίσο απέναντι στους πρωταθλητές Ελβετίας και μάλιστα εκτός έδρας. Συγχαρτήρια σε όλους. Το ταξίδι συνεχίζεται».

Ο κεντρικός του Μίλωνα Δημήτρης Θεοδόσης δήλωσε: «Είμαι τρομερά χαρούμενος. Μόλις νικήσαμε τη Σόνενβερτ στην έδρα της και πήραμε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού κυπέλλου cev cup. Τα συναισθήματα είναι απερίγραπτα. Ευχαριστώ όλη την ομάδα, τους προπονητές και τη διοίκηση που μας έφεραν εδώ. Τώρα πάμε για δυνατές προπονήσεις ώστε να αντιμετωπίσουμε την επόμενη αντίπαλο μας με στόχο να προχωρήσουμε όσο μπορούμε».

Δείτε τον τελευταίο πόντο του 3ου σετ που έδωσε την πρόκριση στην ελληνική ομάδα.