13-12-2023

Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από τη Μόντσα 3-2 αλλά η πρόκριση είναι ανοικτή

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τη Μόντσα στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάλεντζ Καπ αλλά η πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης έμεινε ανοικτή.

Τυχεροί οι περίπου οι φίλοι του τριφυλλιού αλλά και του βόλεϊ που γέμισαν το γυμναστήριο του Μετς καθώς απόλαυσαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με υψηλού επιπέδου θέαμα, ποιοτικό βόλεϊ, με εναλλαγές στο σκορ και ωραίες τακτικές από τους δύο προπονητές αλλά και φοβερές ενέργειες από τους αθλητές των δύο ομάδων. Πολλά μπορεί να γράψει κανείς για αυτόν τον αγώνα αλλά η βασική διαφορά των δύο ομάδων είναι πως η Μόντσα είναι μαθημένη στην πίεση και αυτό φάνηκε στους αυτοματισμούς και στις αντιδράσεις στα δύσκολα σημεία και ειδικά στο μπλοκ - άμυνα και στην οργάνωση - εκτέλεση των επιθέσεων με δύσκολες προϋποθέσεις.

Οπως φάνηκε ο Παναθηναϊκός εάν βελτιώσει κι άλλο την υποδοχή του και την αποτελεσματικότητα του έχει ελπίδες να χτυπήσει το ματς στην Ιταλία στη ρεβάνς που θα γίνει σε μία εβδομάδα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 21 πόντους (19/32 επιθέσεις) και από τη Μόντσα τη ζημιά έκαναν ο Σβάρτς με και ο Τακαχάσι με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς με 7-4, αλλά η Μόντσα ισοφάρισε σε 8-8. Με άσσο του Πετρέα οι πράσινοι πήγαν ξανά στο +3 (11-8) και στην συνέχεια τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσαν στην ομάδα του κόντρα επιθέσεις, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε με επιτυχία ο Ερνάντεζ για το +6 του Παναθηναϊκού (17-11). Η Μόντσα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά χωρίς επιτυχία και το 1-0 σετ ήρθε με άουτ σερβίς των Ιταλών.

Αντίθετο σκηνικό στο δεύτερο σετ, με την Μόντσα σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει. Οι Ιταλοί βελτιώθηκαν στην υποδοχή, είχαν καλή ανάπτυξη στην επίθεση, σε αντίθεση με το τριφύλλι που δυσκολεύτηκε στην πρώτη μπάλα. Με κόντρα επίθεση του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στους -3 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 18-25.

Εντυπωσιακό ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα και καμία από τις δύο να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Με μπλοκ του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 17-15 και λίγο αργότερα το στοπ του Ερνάντεζ έφερε το +3 (19-16). Ο Σβαρτζ μείωσε σε 22-21 και στην επόμενη φάση ο Ερνάντεζ κάνει παράβαση πατώντας τη γραμμή των τριών μέτρων (22-22). Ο Βουλκίδης έδωσε ξανά προβάδισμα στους πράσινους, ο Κασαμπαλής πέρασε στο ματς για το σερβίς και έδωσε και την πάσα στον Κόβαρ στην κόντρα επίθεση για το 24-22, δίνοντας δύο σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (24-22). Αμέσως μετά ο Τακαχάσι αστόχησε από επίθεση πάιπ για το 25-22.

Στο τέταρτο σετ η Μόντσα ήταν αυτή που πήρε κεφάλι από νωρίς και ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε, έχοντας προβλήματα στην υποδοχή. Ο Φράγκος πέρασε στην θέση του Κόβαρ, η υποδοχή βελτιώθηκε και οι πράσινοι έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση (14-15, 15-16) αλλά το λάθος του Ερνάντεζ έφερε τους Ιταλούς πάλι στο +3 (15-18). Ο Σβάρτς πήρε άσσο για το 15-19, οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο ξέφυγαν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Οι πράσινοι έκαναν την προσπάθειά τους στο τάι μπρέικ, όμως η Μόντσα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε. Στην αλλαγή τερέν οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 5-8, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (7-8) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Σβαρτς και Γκαλάσι τιμώρησαν με άσσους την υποδοχή του Παναθηναϊκού, με τον τελευταίο να μην φεύγει από το σερβίς μετά το 9-11, για το τελικό 9-15.

Διαιτητές: Νίκολα Κόζιτς (Βοσνία), Βάνια Παρβάνοβα (Βουλγαρία).

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21
2ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-22
4ο σετ: 4-8, 14-16, 16-21, 18-25
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 9-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις (54% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων (29 χαμένα σερβίς) και της Μόντσα προήλθαν από 10 άσσους, 53 επιθέσεις (54% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς)

Τα σετ: 2-3 (25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 09-15) σε 122'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 47% άριστες), Ιερεζουέλο 4 (4/4 επ.), Πετρέας 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Ερνάντεζ 21 (19/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/9 επ.), Πρωτοψάλτης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 15% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 40% υπ. - 24% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος 3 (3/5 επ.).

ΜΟΝΤΣΑ (Μάσιμο Εκιέλι): Λοέπκι 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Γκαλάσι 11 (3/7 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακαχάσι 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες), Μπερέτα 2 (2/5 επ.), Γκιλ 1 (1/1 επ.), Σβαρτς 22 (18/31 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαγκίνι (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Κομπαρίνι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Απόψε ήταν η πρώτη ήττα για εμάς και σίγουρα οι ήττες πάντα πονάνε. Θεωρώ ότι ανταποκριθήκαμε σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού στις ανάγκες του αγώνα ωστόσο στο τρίτο και το τέταρτο σετ δεν είχαμε την  ίδια συγκέντρωση. Ο αντίπαλος το ξέραμε ότι είναι πολύ υψηλού επιπέδου και το έδειξε και αυτό που έκανε σε κρίσιμα σημεία ήταν να παίζει τις επιθέσεις του μειώνοντας στο έπακρο τα λάθη του. Αυτές οι ομάδες είναι μαθημένες να παίζουν συνεχώς κάτω από τέτοια πίεση σε αντίθεση με εμάς που δεν είμαστε τόσο. Από  κει και πέρα για εμάς ακολουθεί η ρεβάνς και σίγουρα εκεί θέλουμε να πάμε να δείξουμε ότι είμαστε και εμείς μια δυνατή ομάδα στην Ευρώπη και να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Φερνάντο Ερνάντεζ ανέφερε: «Θέλω  να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς του Παναθηναϊκού που ήρθαν και γέμισαν σήμερα το γήπεδο και μας στήριξαν αλλά και όλους αυτούς που μας είδαν από την τηλεόραση. Είμαι περήφανος για την ομάδα  μου και τον αγώνα που δώσαμε σήμερα κόντρα σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Ακολουθεί ένα δεύτερο παιχνίδι που εμείς θα προετοιμαστούμε για να δείξουμε και πάλι ότι είμαστε μια μεγάλη ομάδα».

Βρίσκεστε εδώ: Ε.Σ.Α.Π. Ειδήσεις - News Παναθηναϊκός Α.Ο. Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από τη Μόντσα 3-2 αλλά η πρόκριση είναι ανοικτή