08-12-2014

Ο Παμβοχαϊκός τήρησε την παράδοση 3-2 τον ΠΑΟ

Η παράδοση που θέλει τον Παμβοχαϊκό να νικάει τον Παναθηναϊκό στην έδρα του - παρά και την επανεμφάνιση των οπαδών του - τηρήθηκε και στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.
Η ομάδα του Βραχατίου σημείωσε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού 3-2 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ είχε ευκαιρία να πάρει ακόμα και τρίποντο καθώς προηγήθηκε με 2-1 σετ και 18-11 στο 4ο σετ.  Ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το σημαντικό προβάδισμα. Οι αλλαγές του Μίχαλ Μέρτεν που έβγαλε τους βασικούς και τους επανέφερε την κατάλληλη στιγμή βοήθησαν να γυρίσει το σκορ στο 4ο σετ και να πάρει η ομάδα του τη νίκη, ενώ τους καθοριστικούς πόντους πήραν οι κεντρικοί Παπαδόπουλος, Βούλιν αλλά και ο Ασπιώτης.

Ανατροπή του Παμβοχαϊκού

Ο Παναθηναϊκός σε πολλά σημεία του παιχνιδιού φάνηκε να έχει τον έλεγχο αλλά δεν το αξιοποίησε. Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 9-6 και διατήρησε το +3 μέχρι το 14-11 αλλά το σερί 3-0 του Παμβοχαϊκού έφερε το ματς στα ίσια (14-14). Με το μπλοκ του Χόι και τον άσσο του Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 19-17, αλλά η επίθεση και ο άσσος του Ασπιώτη έφεραν την ισοφάριση 22-22. Η επίθεση του Βούλιν και αργότερα του Στεβανοβιτς έφεραν τον Παμβοχαϊκό σε πλεονεκτική θέση  και το σετ τελείωσε με επίθεση του Νέμεθ 25-23.

Ισοφάριση και προβάδισμα

Με το σερβίς του Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός έκανε δυναμικό μπάσιμο στο 2ο σετ με προβάδισμα 6-0. Η διαφορά όχι μόνο κρατήθηκε μέχρι το τέλος, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σχετικά ξεκούραστα 25-19.

Τα σερβίς του Χόι έφεραν προβάδισμα 6-2 σετ στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Ο Παμβοχαϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή και οι «πράσινοι» είχαν επιβάλει το ρυθμό τους με προβάδισμα σε όλο το  σετ. Το 16-10 έγινε 17-15 αλλά ο Κουκ και ο Πρωτοψάλτης αύξησαν και πάλι τη διαφορά στο 19-15 και το σετ τελείωσε 25-20 για τον Παναθηναϊκό.

Ανατροπή απο 18-11

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ και τίποτα δεν έδειχνε αυτό που θα επακολουθούσε. Ο Μάικλ Μέρτεν έβγαλε όλους τους βασικούς του και ο Παναθηναϊκός πολύ άνετα πήρε προβάδισμα 8-4 και 16-9 και 18-11 με τον Πανταλέων. Από εκεί και πέρα τα πάντα αλλάζουν. Ο Παναθηναϊκός πέφτει επιθετικά και ο Παμβοχαϊκός με τους Στεβάνοβιτς, Νέμεθ και Βούλιν αρχίζει την αντεπίθεση, ενώ από το 16-9 έχουν επιστρέψει Τερζής και Ασπιώτης. Το 19-14 έγινε 19-19 με τον Παπαδόπουλο να κάνει εκπληκτική εμφάνιση.Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Παπαδόπουλος με επίθεση και ένα άουτ του Κουκ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 23-11. Το σετ τελείωσε με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Βούλιν για το 25-22.

Με καλή ψυχολογία και τον Παπαδόπουλο να κερδίζει διαδοχικούς πόντους για το 3-0 ο Παμβοχαϊκός μπήκε με προβάδισμα στο τάι μπρέικ. Το προβάδισμα της ομάδας της Βόχας με 1-2 πόντους κρατήθηκε μέχρι το 14-12. Το μπλοκ του Χόι και η κόντρα επίθεση του Κουκ έκαναν το 14-14. Ο Βούλιν έκανε το 15-14, ο Ασπιώτης έχασε το σερβίς (15-15) και ο αγώνας τελείωσε με πρώτο χρόνο του Βούλιν και άσσο του Νέμεθ 17-15.

Διαιτητές: Βουδούρης - Παπαδογούλας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 23-25
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-20, 22-25
5ο σετ: 1-5, 9-10, 11-12, 15-17

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις,12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 12 (11/28 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 38% άριστες), Χόι 19 (13/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 49% άριστες), Αριστόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 7 (6/13 επ, 1 άσσος 59% υπ - 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 11% άριστες), Βούλιν 15 (10/16 επ, 5 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 68% υπ - 48% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης, Τσουκ 10 (9/17 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/9 επ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (4/9 επ, 2 άσσοι 61% υπ - 17% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν μας έλλειπε τίποτα. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο και η δυναμική του έδειχνε ότι θα πήγαινε στα πέντε σετ. Ο αγώνας ήταν ανάμεσα σε δύο ομάδες που βασίζονται στην επίθεση.  Εμείς είχαμε επιθετική αφλογιστία από τα μισά του 4ου σετ και το ματς έγειρε υπέρ του Παμβοχαϊκού. Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό δείχνει η ομάδα. Ο Καμίνσκι έκανε μόλις δύο προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα γιατί ταλαιπωρείται με τα γόνατά του. Δεν έχουμε πολύ μεγάλο ρόστερ και κάνουμε εξαιρετικά πραγματα για αυτό που είμαστε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Μάικλ Μέρτεν, δήλωσε: «Τα πήγαμε καλά. Μέχρι τη μέση του παιχνιδιού δεν είχαμε καμία ελπίδα, αφού ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο. Οι παίκτες δεν τα παράτησαν και τα παιδία από τον πάγκο φάνηκαν εξαιρετικές λύσεις. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ σε ένα παιχνίδι με σκαμπανευάσματα. Ήμασταν τυχεροί, θα μπορούσαμε να είχαμε ηττηθεί. Βοήθησε πολύ η είσοδος του Παπαδόπουλου που άλλαξε την εικόνα με το σέρβις και μερικά μπλοκ του. Το επόμενο παιχνίδι θα είναι σκληρό όπως το σημερινό».

Ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θάνος Τερζής δήλωσε: «Η ατμοσφαιρα ήταν ωραία και κόσμια και καλύτερα να είναι τα γήπεδα γεμάτα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πιο κοντρολ βόλεϊ από εμάς, αλλά η απόδοσή του έπεσε μετά το 3ο σετ και καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Ο προπονητής μας είδε ότι ο αγώνας θα κρατούσε πολύ και μας κράτησε λίγο περισσότερο στον πάγκο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι μείναμε συγκεντρωμένοι και με υπεροχή από το κέντρο μας πήραμε δίκαια τη νίκη. Χρειαζόμαστε αυτή τη νίκη και συνεχίζουμε για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος από τις πρώτες θέσεις.».

*Πριν τον αγώνα έγινε η βράβευση του Σωτήρη Παντελέοντα ως MVP της 4ης αγωνιστικής.