25-09-2016

Ο Ολυμπιακός 2η θέση στο τουρνουά της Κύπρου

O Oλυμπιακός πήρε την 2η θέση στο διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε η Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης (ΚΟΠΕ) και ήταν εγκεκριμένο από τη CEV 2016 Cyprus Volleyball Τournament. Νικήτρια του τουρνουά η σερβική Βοϊβοντίνα Νόβισαντ που στον καθοριστικό αγώνα επικράτησε του Ολυμπιακού 3-1 σετ.

Οι Σέρβοι παρουσίασαν νεανική αλλά εξαιρετική ομάδα και διατηρήθηκαν αήττητοι. Με ενθουσιασμό ξεκίνησε τον αγώνα η Βοϊβοντίνα και αφού εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη του Ολυμπιακού Π. (δυο επιθέσεις άουτ ο Αγκάμεζ) και προηγήθηκε 10-4. Οι Σέρβοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο σετ διατηρώντας τη διαφορά υπέρ τους αφού ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος, ενώ ο Αγκάμεζ ήταν άστοχος.. Έτσι οι παίκτες της ομάδας του Νόβισαντ ήταν στα μέσα του σετ μπροστά με 17-12. Η ομάδα του Οσμάνακ συνέχισε να είναι καλύτερη προηγήθηκε με 22-18, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβηκε. Περιόρισε τα λάθη, έβγαλε άμυνες και μείωσε 24-23, αλλά η Βοϊβοντίνα πήρε το σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ η Βοϊβοντίνα προηγήθηκε 8-4. Μετά το τάιμ – άουτ και τις παρατηρήσεις του Ιταλού κόουτς των «ερυθρολεύκων» Φλάβιο Γκουλινέλι η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε. Βελτίωσε την άμυνα ενώ βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι ο Κοκκινάκης. Αποτέλεσμα να προηγηθεί με 19-17 με άσσο του Αγκάμεζ. Ακολούθησε μάχη αφού η Βοϊβοντίνα χάρις το μοίρασμα του πασαδόρου Ράντοβιτς έβρισκε λύσεις και ακολούθησε στο σκορ. Ένα λάθος του Κοκκινάκη και ένα κάρφωμα του Ίλιτσιτς έκαναν το 25-23 και το 2-0 σετ για την Βοϊβοντίνα.

Η Βοϊβοντίνα προηγήθηκε 3-0 στο 3ο σετ και ανάγκασε τον Γκουλινέλι να πάρει τάιμ – άουτ.  Το μπλοκ των Σέρβων δούλεψε πολύ καλά με συνέπεια η Βοϊβοντίνα να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας 16-11. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 17-16. Η Βοϊβοντίνα με δύο πόντους από μπλοκ ξέφυγε 19-16, όμως, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Αγκάμεζ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-20. Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-23 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη με πολλές εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός με επιθέσεις από Αγκάμεζ και Κοκκινάκη προηγήθηκε 11-9, αλλά η Βοϊβοντίνα έφτασε πρώτη στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-19 αλλά δε μπόρεσε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ καθώς με εξαιρετικές άμυνες και κόντρα επιθέσεις οι σέρβοι έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 23-25, 25-23, 24-26)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π (Φλ. Γκουλινέλι): Νταφ, Αβερκίου, Φιλίποφ, Κοκκινάκης, Ρουμελιωτάκης, Αγκάμεζ, Γκούζντα – Λίμπερο

BOIBONTINA (Ν. Οσμάνακ):Ίλισιτς, Πρέμοβιτς, Ράντοβιτς, Σίμιτς, Κουγοιούντινιτς, , Πέριτς, Πέροβιτς – Λίμπερο. Αλλαγές: Τοντόροβιτς, Στάνκοβιτς.

Νίκησε η Ανόρθωση

Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας ενόψει της επικείμενης έναρξης του πρωταθλήματος πέρασε η Ανόρθωσις η οποία μέσα στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» κέρδισε την Ομόνοια με 3-1 (25-17, 25-21, 21-25, 25-19) και κατέκτησε την Τρίτη θέση στο InternationalCuprusVolleyballTournament 2016 με τρεις βαθμούς. Αντίθετα, η Ομόνοια τερμάτισε τέταρτη με ένα βαθμό.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. Σάββα): A. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης,  Λαμπ,  Αλεξίου, Αδάμου,  Παφίτης, Παπαχριστοδούλου Λίμπερο.  Αλλαγές: Καπνίσης, Γκρεγκ.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Α. Παπαδόπουλος): Κνέζεβιτς, Στρουγκάρεβιτς, Παπαιωάννου,Σπύρου,  Ροντόλφο,  Μιλτιάδους – Λίμπερο  Σαββίδης.  Αλλαγές: Πάντιτς, Φάϊφερ.