20-01-2015

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δύο σετ από την 8αδα του Τσάλεντζ Καπ

Δύο σετ χωρίζουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης από την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Tσάλεντζ Καπ (Challenge Cup) στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» που θα γίνει με αντίπαλο την τσεχική Φάτρα Ζλιν την Τετάρτη 21 Ιανουαρίου στις 20.00 στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».
Ο Εθνικός στον πρώτο αγώνα στην Τσεχία νίκησε με 3-0 σετ και σε περίπτωση που νικήσει ή χάσει με 3-2 σετ σετ θα προκριθεί, διαφορετικά με ήττα 3-0 ή 3-1 σετ θα παιχτει «χρυσό σετ» για την πρόκριση. Διαιτητές θα είναι ο Αλτίν Τέλο (Αλβανία) και ο Σααντετίν Ντενέρι (Τουρκία).

Σε περίπτωση που ο Εθνικός προκριθεί στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες - Μπενφίκα Λισαβόνας που προέρχονται και οι δύο από την Πορτογαλία. Στον πρώτο αγώνα η Μπενφίκα παρότι έχανε με 2-0 σετ επικράτησε με 3-2 σετ.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Κανένας αγώνας δεν είναι εύκολος. Εμείς με την απόδοση μας κάνουμε τα παιχνίδια εύκολα ή δύσκολα. Η νίκη με 3-0 στον πρώτο αγώνα μας δινει πλεονέκτημα αλλά δεν μας εξασφαλίζει την πρόκριση. Είναι μοναδική ευκαιρία να προκριθούμε για πρώτη φορά στην 8αδα. Το βασικό πρόβλημα για την ομάδα μου είναι η κούραση. Είναι αλήθεια πως ζητήσαμε αναβολή του αγώνα μας με τον Άρη. Μέσα σε 15 μέρες θα δώσουμε έξι αγώνες σε πρωτάθλημα, Ευρώπη και Λιγκ Καπ. Δεν μας δόθηκε αναβολή. Οφείλουμε να συνεχίσουμε και να παλέψουμε όλους τους στόχους. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας. Ο κόσμος είναι η πηγή ενέργειας που έχουμε για να συνεχίσουμε».

Η αποστολή της Φάτρα Ζλιν έφτασε στην Αλεξανδρούπολη το μεσημέρι της Τρίτης και απόψε θα κάνει προπόνηση στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

14. KOTAS Vaclav Κεντρικός 200 89 1983 344 334 CZE
Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δύο σετ από την 8αδα του Τσάλεντζ Καπ