12-02-2024

Λαχτάρισε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον μαχητικό Άθλο αλλά νίκησε 3-1 σετ

O ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε από τον μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σε 122΄ και διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με πρωταγωνιστή τον Μπραμ Βαν ντε Ντρις που κυρίως με τις ενέργειες του γύρισε το κρίσιμο 4ο σετ και τους Τρούχτσεφ, Βαν Χάρντερεν να κυριαρχούν στην επίθεση ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στους 25 βαθμούς, έναντι 24 του Μίλωνα που είναι στην 4η θέση αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Ο Άθλος παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο Μπουιάτι και διαγώνιος ήταν ο Καραμπαλί έκανε καλή εμφάνιση αλλά και το εύκολο λάθος στα κρίσιμα σημεία που του κόστισαν ακριβά, ίσως και το ενδεχόμενο να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αφού προηγήθηκε με 24-23 και 25-24 αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Καραμπαλί και ο Μπέικ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν με την εμφάνιση τους. Ο Άθλος έμεινε στους 11 βαθμούς και στην 5η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Κηφισιά. Η αποστολή της ακριτικής ομάδας θα μείνει Θεσσαλονίκη για να δώσει κρίσιμο αγώνα με τον Ηρακλή (Pre League) την Τρίτη 13/2 (17:00) για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Άθλος μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Καραμπαλί διαγώνιο και με πίεση από τη θέση του σερβίς πήρε προβάδισμα 12-9 και αργότερα 17-13 όταν ο Χούτσεσον έκανε μπλοκ στον Βαν ντε Ντρις και ο Γαλιώτος έκανε άστοχη επίθεση. Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις που πήρε και άσσο και κόντρα επιθέσεις του ίδιου ο ΠΑΟΚ μπήκε στο σετ και ισοφάρισε 23-23. Ο Τρούχτσεφ και ο Ράμος έχασαν τα σερβίς (24-24). Ο Κωνσταντινίδης έβαλε και πάλι τον Άθλο μπροστά 25-24, ισοφάρισε ο Βαν ντε Ντρις και ο Χούτσεσον με επίθεση και ο Καραμπαλί με μπλοκ έκαναν το 27-25 και το 1-0 για τον Άθλο.

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στο 2ο σετ και πίεσε με το σερβίς του την υποδοχή του Άθλου. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 11-7 με το μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Καραμπαλί. Σε όλο το σετ διατήρησε τη διαφορά και με τον Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-23 αφού προηγουμένως Ράμος και Μπέικ είχαν μειώσει σε 24-23.

Μετά την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο τα ποσοστά του στο σερβίς και στην επίθεση ενώ κορύφωσε την δική του υποδοχή. Ξέφυγε με 13-7 χάρις την επίθεση του Τρούχτσεφ. Ο Άθλος μείωσε τη διαφορά με τον Καραμπαλί στο 19-17 αλλά οι Βαν ντε Ντρις, Βαν Χάρντερεν έδωσαν τη χαριστική βολή με δύσκολες επιθέσεις για το 25-21 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Άθλος πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς και με τους Καραμπαλί, Ράμος προηγήθηκε 7-3. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 11-11 με τον Λινάρδο. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο και τον Χούτσεσον να κάνει το 24-23. Ο Μποζίδης έκχασε το σερβίς (24-24) και ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση αλλά και μπλοκ στον Καραμπαλί έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ 26-25. Ο Χούτσεσον ισοφάρισε 26-26 αλλά ο Σαμοϊλένκο με πρώτο χρόνο και ο Βαν ντε Ντρις με άσσο στον Μπέικ έκλεισαν το σετ 28-26 και μαζί  τον αγώνα με 3-1.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 25-27

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 25-21

4ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 28-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 56 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26) σε 122΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 15π. (12/22π., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 42%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/3επ.), Τρούχτσεφ 17 (13/23επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 56%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 18 (12/31επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Λινάρδος 8 (8/12επ.), Σαμοϊλένκο 11 (10/14επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 83%υπ., 71%αρ.), Γάτσης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Ράμος Πέρεζ 9π. (6/11επ., 3 μπλοκ, 33%υπ.), Καραμπαλί 18 (15/34επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέικ 17 (15/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 22%αρ.), Κωνσταντινίδης 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Κέιν, Χούτσεσον 11 (9/25επ., 2 μπλοκ, 68%υπ., 27%αρ.) / Συναδινός (67%υπ., 29%αρ.0, Μποζίδης Π.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Περιμέναμε ένα πιο εύκολο παιχνίδι, αλλά αντιμετωπίσαμε μία ομάδα η οποία έκανε, κατά τη γνώμη μου, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της στη σεζόν. Μετά το Σούπερ Καπ, μπορώ να πω πως είμαστε μία διαφορετική ομάδα. Είναι ωραίο να κερδίζεις τίτλους, ωστόσο η χαρά θα πρέπει να κρατάει 2-3 μέρες. Σήμερα ήμασταν χαλαροί, κάναμε πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος. Θα πρέπει να συγκεντρωθούμε, διότι είμαστε μία επαγγελματική ομάδα, με επαγγελματίες παίκτες, υπάρχουν ακόμα τρεις τίτλοι στη σεζόν, το Λιγκ Καπ, το Κύπελλο και το Πρωτάθλημα».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Κριστιάν Τσιτιγκόϊ δήλωσε:  «Έμεινα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου, που με τη σκληρή δουλειά που γίνεται καθημερινά καταφέρνουμε να εμφανιζόμαστε βελτιωμένοι από αγώνα σε αγώνα. Το παιχνίδι κρίθηκε σε λεπτομέρειες και δείξαμε πόσο θέλαμε να κερδίσουμε. Προσπαθήσαμε απέναντι σε μία ομάδα με διαφορετικούς στόχους και μπάτζετ και παρόλα αυτά δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε όμορφο βόλεϊ. Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι παίξαμε σαν ομάδα, κυνηγούσαμε κάθε φάση, δείξαμε χαρακτήρα, κάτι που θέλω να βλέπω από την ομάδα μου».

Ο λίμπερο της Ορεστιάδας Σωτήρης Συναδινός δήλωσε: «Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, μπήκαμε δυνατά από την αρχή. Γνωρίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι ένας αντίπαλος με έμπειρους παίκτες, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε κρίσιμους πόντους. Ηταν μια πολύ καλή απόδοση από την ομάδα μας, παίξαμε με ένταση και πάθος και μας άρεσε το αποτέλεσμα, αν και θα θέλαμε τη νίκη, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι από την απόδοσή μας. Σε κάθε παιχνίδι δεν σταματάς να πιστεύεις ότι μπορεί να… γυρίσει, συνεχώς κυνηγάς και ελπίζεις για τη νίκη. Στόχος μας είναι να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε στον βαθμολογικό πίνακα και τα αποτελέσματα θα κρίνουν το τι θα συμβεί.»

Ο κεντρικός του Άθλου Ορεστιάδας Θοδωρής Κωνσταντινίδης είπε: «Ήταν ασφαλώς μία από τις καλύτερες εμφανίσεις μας, παίξαμε πολύ συγκεντρωμένα και διάθεση και κάναμε τα λιγότερο δυνατόν λάθη. Σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα στο τέλος και να πάρουμε και τουλάχιστον ένα σετ».

Volley League - 15η αγωνιστική

Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», 16.00 (ΕΡΤ Flix Sports):  Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-19, 25-23, 25-17)

Γυμναστήριο Μετς, 17.00 (P.A.O. T.V.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-0 (25-22, 25-22, 25-16)

Γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης», 20.30 (ΕΡΤ Flix Sports): Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-23)

Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (ΕΡΤ-3 H.D.): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26)