16-11-2014

Ο ΠΑΟΚ 3-1 στο ντέρμπι της Μίκρας και συνεχίζει αήττητος

Μετά από επεισοδιακό αγώνα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη με 3-1 στο γυμναστήριο της Μίκρας στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
Ο δικέφαλος σημείωσε και τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγωνες στο πρωτάθλημα και έπιασε πάλι τον Ολυμπιακό στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα την επόμενη αγωνιστικήθα τον υποδεχτεί στην Πυλαία στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής.

Ο Άρης διατήρησε την... παράδοση κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο του και παρότι οι προβλέψεις δεν ήταν με το μέρος του πάλεψε τον αγώνα. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά καθώς αιφνιδιάστηκε από τη μαζική άφιξη των οπαδών του Άρη στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5. Αντίθετα οι «κίτρινοι» ορμώμενοι  από τη βοήθεια του κόσμου τους μπήκαν δυνατά και με κορυφαίο τον Μπέλλο διατήρησαν το προβάδισμα για το 16-14. Με τον Γκόμεζ να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς, ο Μουρ ισοφάρισε 17-17. Υπέρβαση του Γκόμεζ και μπλοκ του Χαριτωνίδη στον Εφραιμίδη διαμόρφωσαν το 19-17 δίνοντας αέρα δύο πόντων στους γηπεδούχους.  Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 20-19 και ο Μουρ με άσο ισοφάρισε για το 20-20. Ο Μπέλλος έκανε το 21-20 ο Γκόμεζ απάντησε για το 21-21 αλλά στην επόμενη φάση ο Κουρνέτας έχασε το σέρβις για το 22-21. Ο Ντόκερτι έκανε το 23-21 αλλά ο Χαριτωνίδης έχασε το σέρβις για το 23-22 αλλά ο Μπέλλος  έκανε το 24-22. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μπέλλος διαμόρφωσε το 25-23 για το 1-0.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να έχουν μπει δυνατά στο παρκέ και να πηγαίνουν πόντο -πόντο μέχρι και το 10-10. Κάπου εκεί ο δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει στροφές και με επίθεση του Σαφράνοβιτς να κάνει το 12-13 και λίγο μετά το 13-14 μετά από άουτ επίθεση του Ντόκερτι. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 13-14 και ακολούθησε διακοπή μισής ώρας. Ο αθλητής του ΠΑΟΚ Δημοσθένης Μακράκης  που ήταν εκτός αποστολής και  καθόταν πλησίον της ασπρόμαυρης διοίκησης, όταν και χειροκρότησε έναν πόντο της ομάδας του δέχθηκε επίθεση από μερίδα οπαδών του Άρη. Έπειτα από απόφαση των διαιτητών ζητήθηκε η εκκένωση του γηπέδου και μετά από μισή ώρα το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά.

Το παιχνίδι άρχισε μετά από 40 λεπτά με τους ασπρόμαυρους να πατάνε γκάζι και να φθάνουν με χαρακτηριστική άνεση στην ισοφάριση κατακτώντας το σετ 17-25.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11-9 αλλά πολύ γρήγορα οι ασπρόμαυροι ισορρόπησαν το παιχνίδι για το 14-16. Ο Γκόμεζ έκανε το 15-18, ο Εφραιμίδης το 15-19 και ο Σαφράνοβιτς με άσο το 15-20. Ο Μπέλλος μείωσε σε 18-22 αλλά στη συνέχεια έχασε το σέρβις για το 18-23. Ο Γκόμεζ έγραψε το 18-24 και λάθος του Στίγγα το 18-25.

Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τέταρτο σετ με τους ασπρόμαυρους να έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Με τον Μπέλλο να μη θυμίζει σε τίποτα αυτόν του πρώτου σετ και να δέχεται το μπλοκ του Γκόμεζ ο Δικέφαλος ξέφυγε με 10-16 και χωρίς να συναντήσει αντίσταση έφτασε στο 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 17-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 18-25, 17-25)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 35% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (7/18 επ, 4 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Ντόχερτι 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Μπέλλος 21 (20/36 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ - 37% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Μουρ 12 (6/9 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 40% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (14/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ - 52% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 53% άριστες), Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Αυτά που έγιναν θύμισαν ζούγκλα και πρέπει να σταματήσουν. Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά που συμβαίνουν. Μετά και την απώλεια του πρώτου σετ ανεβάσαμε ρυθμούς και ελέγχαμε πλήρως το παιχνίδι. Μετά και την ισοφάριση τα πράγματα έγιναν εύκολα στα δύο τελευταία σετ».

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Δώσαμε χαρά αρχικά στους εαυτούς μας, στη διοίκηση και τους φιλάθλους μας. Όλοι γνωρίζουν τη σημασία τέτοιων ντέρμπι».

Όσο για το επόμενο ματς που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό είπε: «Είναι δύσκολη η αποστολή μας αλλά ο στόχος είναι η νίκη σε κάθε παιχνίδι. Πάντα τα παιχνίδια μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού έχουν ιδιαίτερη σημασία. Θα προετοιμαστούμε για να είμαστε έτοιμοι για αυτό το ματς».

Ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Γιώργος Ανδρέου αναφέρθηκε στα επεισόδια: «Όλοι οι παράγοντες προσπαθούμε να φέρουμε κόσμο στα γήπεδα. Η ατμόσφαιρα αρχικά ήταν πολύ καλή. Μετά ακολούθησε η επίθεση σε αθλητή της ομάδας και ξεκίνησαν όλα. Μετά και από αυτά που έγιναν η αστυνομία σε συνεννόηση με τους διαιτητές αποφάσισαν την εκκένωση του γηπέδου. Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση του Άρη που μας προστάτεψε. Θα πρέπει να κάτσουμε όλοι μαζί οι παράγοντες της Λίγκας και να δούμε πως θα λύσουμε αυτά τα θέματα. Δεν μπορεί δύο ή τρεις οπαδοί να τινάζουν τα παιχνίδια στον αέρα».

Ο πρόεδρος του ΤΑΑ Άρης Κώστας Γαβριηλίδης με αφορμή και το επεισόδιο που έγινε στο ντέρμπι δήλωσε: «Ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των δύο ομάδων. Δυστυχώς αμαυρώθηκε από ένα θλιβερό γεγονός το οποίο καταγράψαμε και αφού εκτιμήσουμε την κατάσταση θα εκδώσουμε ανακοίνωση».

Στεναχωρημένος για τα όσα έγιναν και είχαν ως αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα και την εκκένωση του γηπέδου εμφανίστηκε ο διαγώνιος του Άρη Χρήστος Μπέλλος, ο οποίος τόνισε: «Τέτοια γεγονότα διώχνουν τον κόσμο από τα γήπεδα. Δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να χαλάσει έτσι το παιχνίδι. Η εξέλιξη θα ήταν διαφορετική. Μπορεί και πάλι να χάναμε αλλά μπορεί και να κερδίζαμε. Σίγουρα η διακοπή έκανε κακό στην ομάδα μας. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε καλύτερα την διακοπή και κέρδισε. Από εδώ και πέρα έχουμε μπροστά μας πολύ δύσκολα παιχνίδια τα οποία θα πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε ως τελικούς».

Ο ακραίος του Άρη Γιάννης Κυριακίδης τόνισε: «Δεν θα σταθώ σε όσα έγιναν. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι είχαμε έναν πολύ ωραίο ρυθμό τον οποίο και χάσαμε εξαιτίας της διακοπής».