15-01-2015

Νέα ευρωπαϊκή επιτυχία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, 3-0 τη Ζλιν στην Τσεχία

Η επιτυχημένη ευρωπαϊκή πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Τσάλεντζ Καπ συνεχίστηκε και στην Τσεχία. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη νίκησε με 3-0 την Φάτρα Ζλιν στην Τσεχία στον πρώτο αγώνα στη φάση των «16» και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στα προημιτελικά.
Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 21 Ιανουαρίου στις 20.00 και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θέλει δύο σετ για να προκριθεί. Αν το καταφέρει στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες - Μπενφίκα Λισαβόνας που προέρχονται και οι δύο από την Πορτογαλία.

Η επικράτηση του Εθνικού ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς το 2ο και το 3ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μάλιστα στο 3ο σετ η Ζλιν είχε τρεις φορές προβάδισμα για να πάρει το σετ (29-28, 28-27, 27-26) αλλά ο Εθνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 32-30. Νωρίτερα στο ίδιο σετ η Ζλιν είχε προηγηθεί 12-8 αλλά ο Εθνικός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του.