27-09-2013

Εντυπωσιακός o Άρης 3-1 την ΑΕΚ

Volleyleague
Νέα Πέραμος. Ρεπορτάζ Ελένη Γερούση:
Με το δεξί μπήκε ο Άρης στο τουρνουά της Νέας Περάμου, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό της πρώτης ημέρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρά το ταξίδι από τη συμπρωτεύουσα, κατάφερε να πάρει την αναμέτρηση έχοντας για κορυφαίο παίκτη το Θόδωρο Παπαδημητρίου.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-23. Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ, καθώς προηγήθηκαν 20-19, όμως τα λάθη σε εκείνο το σημείο του αγώνα στοίχησαν στην ομάδα.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα και κατάφερε να προηγηθεί με 20-14. Κάπου εκεί λίγο έλειψε οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης να «χύσουν την κανάτα με το γάλα», καθώς με συνεχόμενα λάθη η ΑΕΚ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά «πήρε και κεφάλι» στο σκορ με 27-26. Τελικά ο Άρης πήρε το σετ με 31-29 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ίδια παράσταση και στο τρίτο σετ με τους παίκτες της Άρη να επικρατούν με 25-20 και να παίρνουν κεφάλι με 2-1 σετ.

Μάχη πόντο - πόντο ήταν και το τρίτο σετ του αγώνα με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με….. 34-36 και να παίρνει το ροζ φύλλο της αναμέτρησης με 3-1 σετ.

Να σημειωθεί πως την περασμένη Τετάρτη η ΑΕΚ είχε νικήσει τον Ολυμπιακό 3-2.