03-04-2019

Ο Φοίνικας με Καϊσλασάλο και Εβάντρο νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστές τον Φινλανδό Καϊσλασάλο και τον Βραζιλιάνο Εβάντρο που επέστρεψε δυναμικά στην ενεργό δράση, νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά όπου εάν τα καταφέρει θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ή την ΑΕΚ.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το Σάββατο στη Βόχα και ο Φοίνικας θέλει μία ακόμα νίκη για πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Παμβοχαϊκός είχε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Η πρώτη ήταν στο 18-16 του 1ου σετ αλλά ο Φοίνικας με το σερβίς του Εβάντρο έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 19-18. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 9-4 αλλά και πάλι οι συριανοί είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήραν το σετ 30-28 με επίθεση του Βουλκίδη και άσσο του Καϊσλασάλο.

Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να έχουν κλειστό παιχνίδι μέχρι το 21-21. Εκεί έγιναν οι φάσεις του σετ με τον Θεόδωρο Βουλκίδη να κερδίζει δύο καθοριστικούς πόντους απέναντι στην περσινή του ομάδα και να κάνει το 23-21. Με λάθος των γηπεδούχων μείωσε ο Παμβοχαϊκός (23-22) και ο Μήλης αλλά και λάθος των φιλοξενουμένων τελείωσε το σετ 25-22.

Πιο ξεκάθαρο ήταν το 2ο σετ με το σερβίς του Εβάντρο να δίνει προβάδισμα 9-5, ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Καϊσλασάλο με το σερβίς και ο Λέσκοφ με το μπλοκ να εκτοξεύουν την διαφορά στο 17-10. Με εντυπωσιακό σερί και τον Μακρυγιάννη μπροστάρη ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 21-21. Ο Καισλασάλο έκανε το 24-23, αλλά ο Λέσκοφ έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με επίθεση του Καϊσλασάλο και καθοριστικό μπλοκ του Φίλιο για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Από εκεί και πέρα η ψυχολογία των γηπεδούχων τονώθηκε ακόμα περισσότερο παρότι ο Παμβοχαϊκός με το καλό σερβίς του Γκλαντστόουν προηγήθηκε 9-4. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-17 αλλά ο Εβάντρο έβαλε πάλι το Φοίνικα στη θέση του οδηγού 19-18. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και ο Γκλλαντστόουν με άσσο έκανε το 24-23. Ο Ολιβέιρα άλλες δύο φορές έβαλε τον Παμβοχαϊκό μπροστά για το 25-24 και το 26-25 αλλά η ομάδα του δεν αξιοποίησε το προβάδισμα. Ο Καϊσλασάλο δύο φορές με επίθεση και ο Δημητούλης με ένα χαμένο σερβίς έφεραν το ματς στα ίσια 27-27. Ο Καϊσλασάλο έκανε το 28-27 και μετά την ισοφάριση του Δημητριάδη (28-28) ο Βουλκίδης σε πρώτο χρόνο έδωσε προβάδισμα στο Φοίνικα 29-28 και ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Καϊσλασάλο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 26-24

3ο σετ: 4-8, 15-16, 21-19, 30-28

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 30-28) σε 82'

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 18 (14/27 επ., 4 άσσοι, 62% υπ. - 25% άριστες), Λέσκοφ 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (5/9 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/16 επ., 59% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μήλης 1 (1/1 επ.).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/4 επ.), Ολιβέιρα 16 (16/31 επ., 67% υπ. - 17% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 26% άριστες), Γουάλαφ 3 (3/8 επ.) / Παπαδημητρίου (λ, 68% υπ. - 32% άριστες), Συναδινός (λ), Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ.), Δημητούλης, Κωτσάκης 2 (2/2 επ., 59% υπ. - 24% άριστες).

Ο τεχνικός του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε: «Ήταν ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι. Αυτό γιατί μπορεί να κερδίσαμε με 3-0 σετ όμως το σκορ σε όλα ήταν κοντά. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, αφού διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας και την αυτοσυγκέντρωσή μας σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς που θα προσπαθήσουμε να πάρουν ακόμη μία νίκη και να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Ο Παμβοχαϊκός είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα το απέδειξε και σήμερα και θα χρειαστεί να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια στο εκτός έδρας ματς».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Το παιχνίδι μπορεί να έληξε με 3-0 όμως θα μπορούσε να ήταν και αντίστροφα. Αν είμαστε λίγο πιο καλά στο σέρβις αλλά και σε κάποια κρίσιμα σημείο ίσως να φεύγαμε εμείς με τη νίκη. Παρόλα αυτά ήταν ένα δύσκολα γενικά παιχνίδι, αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά. Από την πλευρά μας πιστεύω πως έχουμε τη δυνατότητα να κερδίσουμε στη Βόχα και να φέρουμε τη σειρά στο 1-1 ώστε να επιστρέψουμε στη Σύρο και να διεκδικήσουμε την πρόκριση. Ελπίζω το κλειστό Γ. Τριαντάφυλλος να είναι γεμάτο και ο κόσμος μας να μας δώσει τη δύναμη και την απαιτούμενη ώθηση για να πάρουμε το ματς και να κάνουμε το 1-1».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 3-0 (25-22, 29-27, 25-23)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 26-24, 30-28)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-20, 30-28)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Play Out 9-10 (3 νίκες- αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή

1ος αγώνας: Τετάρτη 3 Απριλίου: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)

3ος αγώνας: Τετάρτη 10 Απριλίου

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Σάββατο 13 Απριλίου

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τετάρτη  17 Απριλίου

Βρίσκεστε εδώ: Hellenic Cup Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας με Καϊσλασάλο και Εβάντρο νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό