14-10-2023

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.: Ήττα 3-1 από Τσιβιτάνοβα, την Κυριακή με Άλιανς Μιλάνο

Στον πρώτο του αγώνα στο διεθνές τουρνουά του Γιέσι ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα με 3-1 σετ και την Κυριακή 15/10 στις 16:00 θα αντιμετωπίσει την Άλιανς Μιλάνο στο μικρό τελικό του τουρνουά. Η Μιλάνο ηττήθηκε από τη Βερόνα 3-1 σετ. Στον τελικό στις 19:00 θα αναμετρηθούν Τσιβιτανόβα και Βερόνα.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ανταγωνιστικός, παρά τις σοβαρές απουσίες τους (Παγένκ, Τζούριτς, Στερν).

Με «φόντο» τη συμμετοχή του στο Champions League, ο Θρύλος, υπό τις οδηγίες του Αντώνη Βουρδέρη (λόγω υποχρεώσεων του Ντανιέλ Καστελάνι με την Εθνική Αργεντινής Γυναικών), «τσέκαρε» τις δυνάμεις του σε ένα υψηλής δυσκολίας «τεστ» με την Lube, στο πλαίσιο του μεγάλου τουρνουά Jesi Volley Cup. Αύριο, Κυριακή στις 16:00, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν την Allianz Milano του Ρομπέρτο Πιάτσα, στον μικρό τελικό του τουρνουά του Τζέζι. Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με τον Ζουπάνη, όμως οι Ιταλοί ξέφυγαν με 9-4 και 14-7. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 16-13 και ο Βαϊόπουλος σε 20-17, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 21-20, με μπλοκ άουτ και τους Κυπελλούχους Ευρώπης να πλησιάζουν στον πόντο. Ο Θρύλος ισοφάρισε σε 22-22, μετά από άουτ επίθεση της ιταλικής ομάδας, όμως απώλεσε το σετ, με 25-23 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, με μπλοκ του Γκουσταβάο, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-6, με τον Βαϊόπουλο να «γράφει» το 11-8. Με άσσο του Τράβιτσα, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (9-13), ενώ στη συνέχεια, ο Ζουπάνης κάρφωσε δυνατά, για το 19-16. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-19, μετά από άουτ σερβίς της Lube, η οποία προσπέρασε (22-21), σε ένα κρίσιμο σημείο. Παρόλα αυτά, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης δεν «μάσησαν», ισοφάρισαν σε 22-22, με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, με τον Γκουσταβάο να σηκώνει «τείχος», για το 23-22! Άσσος του Χανδρινού και σετ μπολ (22-24) για τον Θρύλο, ο οποίος έκανε το 25-22, μετά από άουτ επίθεση των Ιταλών και ισοφάρισε, έτσι, σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, η Lube προηγήθηκε με 4-1 και 6-4, με τον Γκουσταβάο να μειώνει σε 6-5, με εξαιρετικό πρώτο χρόνο. Στη συνέχεια, η ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (15-10), την οποία διατήρησε στη συνέχεια (18-13, 20-15), όμως ο Ιντάλγκο μείωσε σε 21-18, με έξυπνο άσσο. Μπλοκ του Γκουσταβάο και 22-19, με τον Χανδρινό να μειώνει σε 23-20, με δυνατό καρφί, ενώ κέρδισε και άσσο, για το 23-21. Μετά το τάιμ άουτ, ωστόσο, η Lube έφτασε στο 2-1, με 25-21.

Πόντο-πόντο το τέταρτο σετ, με τον Κουμεντάκη να δίνει προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» 8-7 και 9-8. Ο Ζουπάνης «έγραψε» το 10-9, ο Ιντάλγκο το 11-10, με μπλοκ, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει άλλη μία επίθεση, για το 13-12. H Lube πέρασε ξανά μπροστά, με 17-16, όμως ο Ζουπάνης, με εξαιρετικό καρφί, ισοφάρισε (17-17) για τον Ολυμπιακό, όπως και ο Γκουσταβάο σε 19-19, με πρώτο χρόνο. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ισοφάρισαν ξανά, αυτή τη φορά σε 23-23, μετά από άουτ επίθεση των Ιταλών, όμως τελικά, έχασαν το σετ με 25-23 και γνώρισαν την ήττα (3-1).

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-21, 25-23)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-19, 25-23

2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-21

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23

Lube Volley Civitanova (Τζιανλορέντζο Μπλετζίνι): Τσινενουέζε 8 (8/12 επ.), Ζάιτσεφ 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% άριστες), Λαγκουμτζίγια 20 (19/40 επ., 1 άσσος), Νικόλοφ 16 (12/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 58% άριστες), Ντιαμαντίνι 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ντεκέτσο 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ., 83% υπ. - 56% άριστες), Τελεσόλγκαρντ, Μποτόλο 8 (7/11 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 50% άριστες), Λαρίτσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Βουδέρης): Βαϊόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (10/22 επ., 68% υπ. - 52% άριστες), Ζουπάνης 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Ιντάλγκο 13 (10/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 61% υπ. - 39% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός 3 (1/1 επ., 2 άσσοι)

Τα αποτελέσματα

Ημιτελικοί Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023:

Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.3-1 (25-23, 22-25, 25-21, 25-23)

Άλιανς Μιλάνο - Ράνα Βερόνα 1-3 (11-25, 25-23, 15-25, 20-25)

Τελικοί Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023:

Μικρός τελικός 16:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Άλιανς Μιλάνο

Τελικός 19:00: Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα - Ράνα Βερόνα

Media

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.: Ήττα 3-1 από Τσιβιτάνοβα, την Κυριακή με Άλιανς Μιλάνο