05-11-2023

Επτάψυχος στο τάι μπρέικ ο Άθλος 3-2 τον Φοίνικα στην πρώτη νίκη επί των συριανών

Την πρώτη του νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας διατηρώντας το αήττητο μετά την 2η αγωνιστική. Παράλληλα συνέχισε την παράδοση των τάι μπρέικ δίνοντας το δεύτερο κατά σειρά στο πρωτάθλημα και το τέταρτο συνολικά μαζί με τους αγώνες του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Άθλος νίκησε 3-2 σετ μετά από όμορφο ματς με ωραίες φάσεις και συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να επανέθλει από το 2-0 σετ αλλά στο τάι μπρέικ έπεσε πάνω στο μπλοκ του Άθλου και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος Ορεστιάδας με τέλεια υποδοχή, πίεση στο σερβίς, σταθερά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα συνέχεια στο σκορ πήρε τα δύο πρώτα σετ. Οι ακρίτες έκαναν την τακτική του σερβίς τους πάνω στον Μάια Γκόμεζ και δικαιώθηκαν.

Από το 3ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υοοδοχή του, το μπλοκ άμυνα και το βάρος της επίθεσης σήκωσε με επιτυχία ο Ασπιώτης. Με αντεπίθεση διαρκείας οι συριανοί κατάφερε να ισοφαρίσουν 2-2 σετ προσπαθώντας να κάνουν την πρώτη ανατροπή από 2-0 σετ ύστερα από 4 χρόνια. Δεν τα κατάφεραν όμως...

Ο Άθλος επανέφερε το καλό του πρόσωπο, ανέβασε την πίεση στο σερβίς και με όπλο το μπλοκ του του απέφερε 5 πόντους μόνο στο τάι μπρέικ κατάφερε να φτάσει δίκαια στη νίκη. Τα πάντα κρίθηκαν με το σερβίς του Τάμας Σόρρα στο 6-5. Χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα δίνοντας την ευκαιρία στον Αλεξάκη να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και να πάρει διαδοχικά μπλοκ που εκτόξευσαν το σκορ στο 10-5. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σερί 3-0 που μείωσε σε 13-9. Με δύο «σίγουρες» επιθέσεις από τον Μπουιάτι ο Άθλος έκανε το 15-10 και πήρε το δίποντο και την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Φοίνικα Σύρου.

Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Σόρρα, ο Μπέικ και ο Μπουιάτι και ο Αλεξάκης στο 5ο σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Ασπιώτης και ο Ντάκα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 18-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) σε 117΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιτιγκόι): Μπουιάτι 31π. (25/41επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Αλεξάκης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 7 (3/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σόρρα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 18 (12/31επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 78%υπ., 44%αρ.), Ρίστιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 37%αρ.) / Συναδινός (λ.- 65%υπ., 35%αρ.), Μποζίδης Β.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 20%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/37επ., 3 άσσοι), Μάια Γκόμεζ 13 (10/21επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 10 (8/24π., 2 μπλοκ, 48%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 53%υπ., 41%αρ.), Κουτσομύτης, Σωνάκης (λ), Μανωλάκης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Κριστιάν Σιτιγκόι δήλωσε: «Ξανά η ίδια ιστορία… Η νίκη είναι νίκη, αυτό μετράει και το ευχάριστο είναι πως πήραμε τους δύο βαθμούς. Υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε, αλλά θα προσπαθήσουμε. Όπως είδαμε και στα ματς με Πήγασο και Καλαμάτα, παίζουμε πολύ καλά για δύο σετ, μετά κερδίζαμε 17-10 και χάσαμε το σετ. Αυτό συνέβη ξανά και ξανά και μιλάμε πλέον για δύναμη της συγκέντρωσης, αφού κάπου χάνουμε το μυαλό μας. Χάσαμε σήμερα και άλλο σημαντικό βαθμό, θα προσπαθήσουμε από εδώ και πέρα να κερδίσουμε τα επόμενα παιχνίδια, αλλάζοντας αυτό που φταίει».

Αναφερόμενος με τα επικείμενα ματς κοντρα σε Ολυμπιακό (εκτός) και Παναθηναϊκό (εντός) ο τεχνικός του Άθλου δήλωσε: «Θα προπονηθούμε σωστά και θα πάμε να παίξουμε το παιχνίδι μας. Οι παίκτες θα πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν μέταλλο, ψυχή και καρδιά, να δείξουν ότι αξίζουν που βρίσκονται σε αυτή τη θέση και σε αυτή την ομάδα. Ξέρουμε πως αν δεν παίξεις καλά με αυτές τις ομάδες δεν έχεις καμία τύχη. Εμείς θα ακολουθήσουμε το πρόγραμμά μας με σκληρή προπόνηση μέσα στην εβδομάδα».

Ο κεντρικός του Άθλου Νίκος Αλεξάκης είπε: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, Στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή μας, οι αντίπαλοι μας πίεσαν στο σερβίς και ίσως τους υποτιμήσαμε λίγο, αφού χαλαρώσαμε. Ευτυχώς στο ται μπρέικ κερδίσαμε 3-2. Η νίκη είναι νίκη, πήραμε 2 πάρα πολύ πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια και προχωράμε. Ακολουθούν δύσκολα ματς με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό».

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Τσέντομιρ Ίλιτς δήλωσε: «Ξεκινήσαμε λίγο νωθρά, μας πίεσε αρκετά ο Άθλος Ορεστιάδας τα πρώτα δυο σετ, μετά στο τρίτο και τέταρτο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τακτική. Να μπορέσουμε να τους πιέσουμε να παίξουμε μπλοκ άμυνα και στο τρανζίσιον σ αυτά τα δυο σετ φανήκαμε πάρα πολύ καλοί Βρήκαμε το ρυθμό μας γιατί τους πιέσανε αρκετά και βγάλαμε τον πασαδόρο έξω από το φιλέ. Ήλπιζα οτι θα συνεχιστεί αυτό και στο 5ο σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Ίσως λίγο η συγκέντρωση, λίγο η Ορεστιάδα μπήκε πιο δυναμικά Εγώ θέλω να κρατήσω αυτά τα δυο σετ που παίξαμε αρκετά καλά και θα αναλύσουμε τα σετ τα οποία χάσαμε Συγχαρητήρια στην Ορεστιάδα και συγχαρητήρια να δώσω και στους παίκτες μου για την προσπάθεια Η συνέχεια είναι δύσκολη, θα πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς, προετοιμαζόμαστε για το ματς με την Κηφισιά την Κυριακή. Το πρόγραμμα ξεκινάει κανονικά και το σκεπτικό όλων μας είναι πως θα αναλύσουμε αυτό το παιχνίδι και πως θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι χωρίς αυτά τα σκαμπανεβάσματα που έχουμε».

O πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Μάρκος Γαλιώτος δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, κάναμε πολλά λάθη, δεν υπήρχε καλή συννενόηση μεταξύ μπλοκ άμυνας Είπαμε να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη , ξεκινήσαμε να κάνουμε πιο πολύ φλοτ γιατί το τζάμπ δεν μας έβγαινε, πιέσαμε χαλάσαμε την υποδοχή τους και γι αυτό βρήκαμε καλό ρυθμό και φτάσαμε μέχρι εκεί που φτάσαμε Κρατάμε τα λίγα λάθη που κάναμε αλλά το θετικό πρόσημο είναι ότι επανερχόμαστε μαχόμαστε σε κάθε παιχνίδι μέχρι τώρα και μη ξεχνάμε ότι ξεκινήσαμε πολύ αργότερα από όλες τις υπόλοιπες ομάδες και είναι καλό το ότι δείχνουμε προσπάθεια και μάχη μέχρι το τέλος Τρία τέσσερα πολύ καλά σέρβις που έκαναν οι αντίπαλοι στο 5ο σετ, αυτοί πιστεύω το πήραν καθαρά το 5ο σετ δεν ήταν ότι το χάσαμε εμείς Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη τους».

Σε λίγο περισσότερα...

Volley League 2023-24

2η αγωνιστική

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Πολίχνης, 17.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)

Γυμναστήριο Ζηρινείου, 19.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο «Ν. Σαμαράς» Ορεστιάδα, 19.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10)

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 HD): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

Ρεπό ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Ολο το πρόγραμμα

Βαθμολογία

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Άθλος Ορεστιάδας Επτάψυχος στο τάι μπρέικ ο Άθλος 3-2 τον Φοίνικα στην πρώτη νίκη επί των συριανών