13-12-2014

«Φρένο» στον Παμβοχαϊκό από τον Φοίνικα με 3-1 στο Βραχάτι

(2 votes)
Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση στο εφετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ και άνοιξε στους 5 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα.
Με κορυφαίους δύο πρώην παίκτες του Παμβοχαϊκού, τον Χρήστο και τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο ο Φοίνικας πήρε το τρίποντο βάζοντας φρένο στο επιτυχημένο σερί της ομάδας της Βόχας που προέρχονταν από τις νίκες με Κηφισιά και Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά από αυτή τη νίκη έπιασε τους 14 βαθμούς και προσπέρασε την Ορεστιάδα στην 6η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 9 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά της από την πρώτη 4αδα.

Ένταση σημειώθηκε μετά το τέλος του αγώνα με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στους διαιτητές, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για «πιαστά» που χρεώθηκε ο Ντάμποβιτς. Οι διαιτητές σημείωσαν στο φ.α. πως μετά το τέλος του αγώνα μπήκαν φίλαθλοι στο γήπεδο και επιτέθηκαν φραστικά στους διαιτητές.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα 24-23 και 25-24 και επικράτησε 27-25 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Καθοριστικό ήταν το μπλοκ του Χαραλαμπίδη που τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός μετά το 5-5 οικοδόμησε διαφορά +5 (14-9) που τη διατήρησε μέχρι το 24-18. Ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 24-22 κι αυτό βοήθησε την ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς να μπει δυνατά και στο 3ο σετ.

Μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σε με τον Φοίνικα να προηγείται με 24-23,, 26-25, 27-26, 28-27, 29-28 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου. Ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 25-24 αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει.

Ο Παμβοχαϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 4ο σετ όπου από το 8-8 πήρε προβάδισμα 15-12 και 20-17 αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 21-21. Οι συριανοί προσπέρασαν 23-22 και τελείωσε τον αγώνα με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Ασπιώτη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης
1ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-27
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 29-31
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-23, 29-31, 23-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (20/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/4 επ), 48% υπ - 33% άριστες), Κανέλλος 9 (8/15 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 15 (13/32 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 39% άριστες), Βούλιν 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 48% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τσουκ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (5/12 επ), Παπαδόπουλος Χρ. 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/42 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 31% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 35% άριστες).

O πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Γιώργος Δρογκάρης είπε: «Όλα τα παιχνίδια είνα δύσκολα. Εάν δεν παίξεις καλό βόλεϊ δεν μπορείς να κερδίσεις εύκολα κανέναν αντίπαλο στη Volleyleuague. Η ομάδα έπαιξε αρκετά καλά, βέβαια είχε κάποια σκαμπανεβάσματα, όμως η διαιτησία έκανε κάποια λάθη, ειδικά στο τρίτο σετ, η μπάλα ήταν μέσα από την επίθεση του Νέμεθ και την έδωσε άουτ και ήταν ένα καθοριστικό σημείο. Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη καθώς ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα, χρειαζόμαστε τους τρεις βαθμούς στο επόμενο παιχνίδι για να μην απομακρυνθούμε από τις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο κόσμος για άλλη μια φορά ήταν εκπληκτικός και ελπίζω κάθε φορά να γεμίζει έτσι το γήπεδο. Εύχομαι για την ομάδα μου τα καλύτερα και ελπίζω η συνέχεια να είναι και αυτή καλή».

Ο λίμπερο του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Όλη η ομάδα δούλεψε σωστά. Μας τόνωσε αυτή η νίκη και ψυχολογικά και βαθμολογικά. Μετράμε 14 βαθμούς και αυτή η νίκη μας βάζει στο παιχνίδι της 4αδας. Ακόμα βέβαια είναι νωρίς. Βαρόμετρο θα είναι ο αγώνας που έρχεται με τον Άρη. Μας ευνοούν όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και θέλουμε να συνεχίσουμε με ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια».

Ο κεντρικός του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη που μας ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά. Η ομάδα αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ο σημερινός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο φινάλε όλων των σετ ήμασταν πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και επίθεση».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός «Φρένο» στον Παμβοχαϊκό από τον Φοίνικα με 3-1 στο Βραχάτι