25-10-2020

Στερν και Μουρίλο οδήγησαν το Φοίνικα σε νίκη 3-1 επί του Φιλίππου Βέροιας

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το νεοφώτιστο Φίλιππο Βέροιας αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το πρώτο πολύτιμο τρίποντο.

Οι συριανοί είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Zίγκα Στερν, Μουρίλο Ράντκε αλλά και σταθερή υποδοχή από τον Πρωτοψάλτη και έτσι κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά μετά το 2ο σετ οπότε η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Φίλιππος στον πρώτο αγώνα του στην ιστορία της Volley League ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ αλλά επιθετικά είχε λύσεις μόνο από τον Γιώργο Τζιουμάκα (σημείωσε 22 πόντους) ενώ και το σερβίς του έχασε τη δυναμική των δύο πρώτων σετ.

Στο 1ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 18-18. Εκεί μίλησε η μεγάλη κλάση του Ζίγκα Στερν που με επίθεση, μπλοκ και άσσο πήρε τρεις πόντους που έδωσαν προβάδισμα +3 (22-19) και ο Φοίνικας έκλεισε το 1ο σετ επίσης με πόντο του Σλοβένου σούπερ σταρ.

Στο 2ο σετ οι όροι αντιστράφηκαν. Στο 16-16 ο Φίλιππος ήταν αυτός που πήρε το καθοριστικό σερί. Αρχικά με επίθεση του Τζιουμάκα και στη συνέχεια με άσσο του Στουντζίνσκι και μπλοκ του Μπίσετ. Με μία ακόμα επίθεση του Τζιουμάκα ο Φιλιππος ξέφυγε 21-17 και έφτασε στην ισοφάριση 1-1 σετ χάρις το χαμένο σερβίς του Παπαγγελόπουλου.

Το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο καθώς στο 3ο και στο 4ο σετ οι συριανοί είχαν διαφορές ασφαλείας στο σκορ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Βρούτσης, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-20

2ο σετ: 5-8, 16-15, 17-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-18

4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17) σε 103'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/25 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 9 (9/17 επ., 65% υπ. - 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (7/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στερν 20 (15/36 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 88% υπ. - 62% άριστες), Πρωτοψάλτης Αλ., Ηλίας, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/1 επ.).

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 5 (5/21 επ., 57% υπ. - 33% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (20/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/16 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 24% άριστες) / Μπουράκης (λ, 36% υπ. - 21% άριστες), Μπουτόπουλος, Τσιάρας, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συνεχώς ανεβάζαμε στροφές στο παιχνίδι μας. Με προβλημάτισε λίγο πως στο μέσον του 3ου σετ χάσαμε λίγο την συγκέντρωση μας. Ακόμα μία φορά αυτό πρέπει να το προέξουμε. Δεν πρέπει σε κανένα σημείο να χαλαρώνουμε και να χάνουμε τη συγκέντρωση μας. Κατά τα άλλα πιέσαμε πολύ το Φίλιππο με το σερβίς μας, είχαμε καλά ποσοστά επιθετικά και δίκαια ήρθε η πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα».

O προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: «Ηταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Φιλίππου στην Volley League. Λογικό ήταν το τρακ στην αρχή. Παίξαμε στα δύο πρώτα σετ, ήμασταν ανταγωνιστικά. Μετά το 3ο σετ κάναμε αρκετά λάθη, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και απέναντι μας είχαμε μία πολύ καλή ομάδα που δικαιολογημένα έχει στόχο το πρωτάθλημα και έτσι δε μπορέσαμε να αποδόσαμε αυτό που θέλαμε και μπορούσαμε».

Φωτογραφίες Αντώνης Χρύσανθος Σολάρης

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Στερν και Μουρίλο οδήγησαν το Φοίνικα σε νίκη 3-1 επί του Φιλίππου Βέροιας