16-12-2015

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τη Νόλικο Μαασέικ στην παρθενική του νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ

Την πρώτη του νίκη στην πορεία του στο Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στην παρθενική παρουσία του Γιάννη Καλμαζίδη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ως τεχνικός του δικεφάλου. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ διατήρησε μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση και στο CEV Cup. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Τσεπέδα και Πέτρογλου, ενώ η Νόλικο μετά την κατάκτηση του 2ου σετ δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ.
Ενδιαφέρον και πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν το πρώτο σετ. Η Νόλικο Μαασέικ εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟΚ στην υποδοχή έφθασε πρώτη στο τεχνικό ταιμ άουτ με 7-8. Σταδιακά όμως οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και με καλύτερη υποδοχή και τον Σεπέδα αποτελεσματικότερο στην επίθεση προηγήθηκαν με 14-10, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό της Νόλικο να πάρει ταιμ άουτ. Με τον Μποντιέ να κάνει εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-15 αλλά οι γηπεδούχοι με καλύτερα ποσοστά στη επίθεση και τους δύο διεθνείς Κουβανούς ασταμάτητους ξέφυγαν με 2-18. Οι φιλοξενούμενοι με τον Πάνταρ μείωσαν σε 24-21 αλλά ο Πέτρογλου έσπασε το μπλοκ του Μποντιέ για το 25-21.

Η ισοφάριση

Με όπλο το σερβίς και δύο άσους από Πάνταρ και Βάισμανς οι Βέλγοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 2-5. Με τη συμπαράσταση του κόσμου του όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 7-7. Με καλό σερβίς από τους Βάισμανς και Πάνταρ η Νόλικο έτρεξε ένα σερί 0-4 για το 10-14 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Χιμένες , Σεπέδα για το 13-15. Με τους Βάισμανς , Μάαν και Πάνταρ να έχουν ανεβάσει τα ποσοστά τους στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 19-23 αναγκάζοντας τους παίκτες του ΠΑΟΚ να τους κυνηγάνε στο σκορ. Ο Μποντιέ διαμόρφωσε το 21-25 για το 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Με Τσεπέδα το προβάδισμα

Με τον Πέτρογλου να τρυπάει το μπλοκ της Νόλικο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τρίτο σετ με 8-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 12-12. Με ηγέτη όμως τον Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14-12 και 16-12 αλλά η Νόλικο με όπλο το μπλοκ απάντησε με ένα σερί 0-3 για το 16-17. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν μένα σερί 4-0 για το 20-17 με μπροστάρη τον Κουρνέτα. Ο διαγώνιος της Νόλικο με δύο σερί πόντους μείωσε σε 22-20, αλλά ο Κουβανός ήταν αλάνθαστος για το 24-21. Το τελικό 25-21 διαμορφώθηκε με λάθος του Βάισμανς.

Η χαριστική βολή

Με τον Σεπέδα να κάνει τρομερό παιχνίδι και το μπλοκ της Νόλικο να μην μπορεί να τον σταματήσει ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-13 και 18-13στο τέταρτο σετ. Ο Πινέιρο μείωσε σε 18-15 με άσο αλλά με τρομερές άμυνες και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν πάρει φωτιά οι γηπεδούχο ξέφυγαν με 20-15. Με τους φίλους του Δικεφάλου όρθιους στις εξέδρες ο Σεπέδα διαμόρφωσε το τελικό 25-19 οδηγώντας την ομάδα του στην πρώτη της νίκη.

1ο σετ: 7-8, 16-1, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νόλικο προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-19)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (11/28 επ, 2 μπλοκ, 42 % υπ -30% άριστες), Ντίνας 2 (2/4 επ), Κουρνέτας 6 (0/1 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σεπέδα 32 (30/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 2 (2/9 επ), Πέτρογλου 11 (10/27, 1 μπλοκ 41% υπ -29% άριστες) / Γκαράς (λ, 57% υπ - 50% άριστες), Τερζής, Τακουρίδης, Καρασαββίδης .

ΝΟΛΙΚΟ (Τόρκιο): Μααν 9 (5/25 επ, 4 μπλοκ, 48% υπ -26% άριστες), Βάισμανς 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ, 28% άριστες), Ρέιμεϊκερς 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πινιέιρο 3 (1/5 επ, 2 άσσοι), Πάνταρ 19 (16/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπόντιε 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ) / Γιόρνα (λ, 58% υπ - 35% άριστες), Φινόλι.

«Ιστορική νίκη»

Για ιστορική νίκη έκανε λόγο ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης: «Είναι ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Με αυτή τη νίκη γράφουμε ιστορία στην πρώτη μας συμμετοχή στη διοργάνωση και αφήνουμε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αν και γνωρίζουμε ότι το τρένο της πρόκρισης μπορεί να έχει χαθεί και οι ελπίδες είναι μικρές παρόλα αυτά είπα στα παιδιά να χαρούν τη συμμετοχή τους και αυτό έκαναν. Παίξαμε καλά και πήραμε τη νίκη.

Την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ παραδέχτηκε και ο τεχνικός της Νόλικο Μασσέικ Τζιοβάνι Τόρτσιο: «Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Παρά την ενέργεια που βγάλαμε δεν πήραμε τίποτα παρά μόνο το δεύτερο σετ. Κάναμε κάποια λάθη στα κρίσιμα σημεία του πρώτου και του τρίτου σετ που μας στοίχησαν. Στο τέταρτο σετ προσπαθήσαμε να μπούμε στο ματς αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάρει φωτιά και πήρε τη νίκη. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Πλέον η κατάκτηση της τρίτης θέσης δυσκολεύει γιατί έχουμε ένα εκτός έδρας ματς με τη Τουρ και ένα εντός με την Τρεντίνο.

C ΟΜΙΛΟΣ
4η αγωνιστική
16/12, 19.00: ΠΑΟΚ - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-19)
16/12, 21.30: Τουρ (Γαλλία) - Τρεντίνο (Ιταλία) 3-2 (18-25, 25-21, 27-25, 22-25, 15-10)

Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Τρεντίνο 4 10 (11-4)
2. Τουρ 3 8 (9-7)
3. Νόλικο Μαασέικ 4 3 (5-9)
4. ΠΑΟΚ 4 3 (5-10)

5η αγωνιστική
19/1, 21.30: Τρεντίνο (Ιταλία) - ΠΑΟΚ - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο)
20/1, 21.30: Τουρ (Γαλλία) - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο)

Βρίσκεστε εδώ: News Champions League Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ 3-1 τη Νόλικο Μαασέικ στην παρθενική του νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ