25-01-2017

(1 Vote)
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Όπως και το 2016 στη Σύρο θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος χθες νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-1 σετ. Ο τελικός θα γίνει το Σάββατο 28/1 στις 19.30 στο «Μελίνα Μερκούρη» και θα μεταδοθεί από το Novasports-HD4.

Η εμπειρία των παικτών του ΠΑΟΚ και η καλή τακτική σε σερβίς αλλά και μπλοκ - άμυνα στα τελειώματα του 2ου και του 3ου σετ έκριναν τον αγώνα.

Ο Ηρακλής μπορεί να ηττήθηκε αλλά έκανε κατάθεση ψυχής στο PAOK Sports Arena καθώς εκτός της απουσίας του τραυματία Στεφανίδη στη διάρκεια της προθέρμανσης ο Λάμπης Μπαμπαλιούτας δέχτηκε μία μπαλιά στο μάτι και μεταφέρθηκε για εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το 1ο σετ αλλά στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-21 και 24-23 και στο 3ο σετ 23-20. Και τις δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει τους καθοριστικούς πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στον αγώνα και με το σερβίς του Τακουρίδη έκανε σερί 6-0. Ο Ηρακλής με φανερό πρόβλημα στην υποδοχή προσπάθησε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίθεση αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε ακόμα περισσότερο με τους Ντάντε Σακόγλου και άνοιξε τη διαφορά στο +10 (15-5) και με την πάιπ επίθεση του Ντάντε έκανε και νταμπλ σκορ 22-11 για να κλείσει εύκολα το σετ 25-13.

Από το 2ο σετ ο Ηρακλής μπήκε στον αγώνα δυνατά και το ματς έγινε ντέρμπι. Προηγήθηκε 6-3 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 7-7 πάλι με τον Ντάντε. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Ηρακλής στο 15-15 έκανε σερί 4-0 κερδίζοντας διαδοχικούς πόντους από κακές υποδοχές του δικεφάλου. Ο Γάτσης και ο Χριστόφας αλλά και το μπλοκ του Χριστόφα στον Σακόγλου έκαναν το 19-15. Οι πρωταθλητές απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 από επιθέσεις Ντάντε, Σαφράνοβιτς αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να κρατήσει προβάδισμα 23-21 και ενός πόντου μέχρι το 24-23 ύστερα από επίθεση του Τζουμάκα. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (24-24) και ο Σωτηρίου μετά από φάση διαρκείας έφερε τον ΠΑΟΚ στο σετ μπολ. Ο Ηρακλής διαμαρτυρήθηκε έντονα και ζήτησε διαιτητικό βίντεο επειδή ο επιθετικός του Ηρακλή πάτησε τη γραμμαή των τριών μέτρων. Οι διαιτητές θεώρησαν πως το αίτημα του προπονητή του Ηρακλή δεν προβλέπεται από το διαιτητικό βίντεο και του χρέωσαν κίτρινη κάρτα. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Ντάντε που έκανε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να πιστεύει στην ανατροπή, να έχει μπροστάρη τον Χριστόφα, ισχυρό μπλοκ με Γάτση, Κιόση και καλές άμυνες στην πίσω ζώνη. Οι δύο ομάδες πίεσαν στο σερβίς και βάδισαν πόντο πόντο και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και ο Ηρακλής πρώτος στο δεύτερο (16-15). Με την κόντρα επίθεση του Χριστόφα και την άουτ επίθεση του Ντάντε ο «γηραιός» προηγήθηκε 20-17 και 23-20 με την επίθεση του Κιόση. Από εκεί και πέρα τα πάντα άλλαξαν.΄Με τον Πέτκοβιτς στο σερβίς ο ΠΑΟΚ χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή, ο ΠΑΟΚ έβγαλε εκπληκτικές άμυνες και με τον Κιόση και τον Ντάντε άρχισε την αντεπίθεση για το 5-0 σερί που έδωσε και τη νίκη - πρόκριση. Ο Παντακίδης με πρώτο χρόνο και με μπλοκ έκανε το 23-22. Ο Σακόγλου ισοφάρισε, ο Ντάντε έκανε το ματς μπολ με επίθεση από το "6" και το ματς τελείωσε με τέσσερις μπαλιές του Χριστόφα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-11, 25-13
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 26-24, 25-23) σε 78'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 21 (20/31 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (10/13 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 5 (4/13 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 47% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 42% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/1 επ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 8 (8/17 επ, 59% υπ - 31% άριστες), Κιόσης 7 (7/11 επ), Αναστασιάδης, Χριστόφας 13 (12/30 επ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 4 (4/19 επ, 85% υπ - 54% άριστες), Γάτσης 16 (7/12 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 50% άριστες), Μπουράκης (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Οταν η μία ομάδα κατακτά εύκολα το 1ο σετ έρχεται συνήθως χαλάρωση. Μετά το 1ο σετ χάσαμε την ενέργεια μας. Ο σημερινός αγώνας θα είναι διαφορετικός από τον τελικό. Περιμένω τον τελικό με ένταση, σκληρό και με ωραία και δυνατά συναισθήματα. Τα ματς που καίνε για τίτλους είναι ιδιαίτερα. Θέλουμε το Λιγκ Καπ αλλά υπάρχουν και πιο βαριές κούπες όπως το κύπελλο και το πρωτάθλημα. Δύσκολο να έχουμε νέο διαγώνιο στον τελικό. Αν πάρουμε τον Στάροβιτς ή άλλον αθλητή θα το ανακοινώσει ο σύλλογος».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Νικήσαμε και πήραμε δίκαια την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ. Οι πιθανότητες στον τελικό είναι 50-50. Μπορούμε να αποδόσουμε σε οποιαδήποτε έδρα. Ολοι οι τελικοί είναι ξεχωριστοί. Είναι η πρώτη μου φορά σε τελικό Λιγκ Καπ και θέλουμε να το διεκδικήσουμε. Τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από ότι στο ματς του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Οι παίκτες μου σήμερα τα έδωσαν όλα. Δυστυχώς είχαμε και πάλι νέα ατυχία με τον Μπαμπαλιούτα ο οποίος δέχτηκε μπάλα στο μάτι κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και κλήθηκε ο Μπουράκης. Αυτά τα παιδιά της ομάδας μου είναι το μέλλον του ελληνικού βόλεϊ και είμαι υπερήφανος γι αυτό. Έχω ταλαντούχους παίκτες, τυπικούς και άψογους όπως ο Χριστόφας που δείχνει σιγουριά, δουλεύει και δίνει λύσεις».

Ο κεντρικός του Ηρακλή Τάσος Γάτσης είπε: «Σκοπός μας ήταν να απολαύσουμε τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είναι δυνατή και έμπειρη ομάδα και αυτό φάνηκε στα τελειώματα του 2ου και του 3ου σετ. Η ομάδα μας έχει περάσει πολλές ατυχίες αλλά το παλεύουμε και αυτό μας ικανοποιεί».

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» O ΠΑΟΚ 3-0 τον μαχητικό Ηρακλή και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» (φωτό)