31-01-2024

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων: Δεν άντεξε την πίεση για γνώρισε την ήττα με 3-0 στο Λούνεμπουργκ

Ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Λούνεμπουργκ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Cup.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα δεν άντεξε την πίεση που άσκησε η γερμανική ομάδα κυρίως από το σερβίς και την επίθεση και πλέον το έργο της πρόκρισης έγινε ακόμα πιο δύσκολο καθώς στη ρεβάνς θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Ο Ρορς με 18 πόντους ήταν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ της Λούνενμπουργκ που είχε 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 40 του Μίλωνα ο οποίος είχε πρώτο σκόρερ τον Νανόπουλο με 10 πόντους, ενώ ο Γιορντάνοφ είχε μόλις 1/12 δείγμα της υψηλής πίεσης στο μπλοκ των Γερμανών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μίλων μπήκε καλά. Κρατούσε την πίεση των Γερμανών και κυρίως με τον Νανόπουλο βρέθηκε και μπροστά στο σκορ με 15-14 στο 1ο σετ. Με τον Κούνστμαν και τον άσσο του Έλσερ η Λούνεμπουργκ άνοιξε διόδο στην υποδοχή του Μίλωνα και με σερί 3-0 προηγήθηκε 17-15. Ο Μίλωνα ακολούθησε στο -2 μέχρι το 21-19 κι εκεί έπαθε «μπλακ άουτ».

Ο Κεντζίνσκι με επίθεση, ο Έλσερ με μπλοκ και δύο άσσους του Ρορς σε Νανόπουλο, Χανδρινό η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 4-0 για το 25-19 και το 1-0 σετ.
Ακριβώς ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Πάλι ο Ρορς έκανε τη ζημιά. Με επίθεση του Ρορς, του Έλσερ και άσσο του Έλγκερτ η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 4-0 για το 21-17. Ο Μίλων μείωσε στο -2 (21-19) με τον Θεοδόση αλλά με μπλοκ και επίθεση του Ρορς και πίεσε στο σερβίς η Λούνεμπουργκ έκανε νέο σερί 4-0 για το 25-19 και το 2-0.

Στο 3ο σετ οι Γερμανοί ξέφυγαν από νωρίς σκορ με 10-5 από το σερβίς του Έλγκερτ. Κάπου εκεί ο Μίλωνας έδειξε πως δεν έχει άλλες δυνάμεις και οι Γερμανοί έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Βερασκίνα (Ιταλία), Γιαλτσίν (Ολλανδία).

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι της Λούνεμπουργκ προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις (59% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-16) σε 75'

ΛΟΥΝΕΜΠΟΥΡΓΚ (Στέφαν Χάμπνερ): Λίσον 6 (4/4 επ., 2 άσσοι), Έλσερ 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 9% άριστες), Έλγκερτ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρορς 18 (13/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Κούνστμαν 3 (3/5 επ.), Κετρζίνσκι 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Βόρσλεϊ (λ, 80% υπ. - 20% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπάσης 5 (2/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 1 (1/12 επ.), Νανόπουλος 10 (10/18 επ., 47% υπ. - 5% άριστες), Μολίνα 13 (9/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ.  -24% άριστες), Χερ 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Σουσούνης (λ), Θεοδόσης 2 (2/3 επ.), Σουσουρίδης, Κοντοστάθης.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Μας πίεσε πολύ ο αντίπαλος, κυρίως από το σερβίς και την επίθεση. Επίσης είχαν ένα λίμπερο που δεν άφησε καμία μπάλα να πέσει κάτω που είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά την δική μας επίθεση. Η αποστολή μας έτσι έγινε δύσκολη στο να κάνουμε κάτι καλό. Η επίθεση η δική μας έκρινε κατά πολύ μεγάλο ποσοστό το παιχνίδι. Βέβαια έχουμε τον επαναληπτικό στην έδρα μας και λέω με σιγουριά ότι θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Θα προετοιμαστούμε και θα κάνουμε ό,τι καλύτερο. Τώρα ξέρουμε τον αντίπαλο, τα δυνατά και αδύνατα σημεία. Πρέπει να είμαστε αυτοί που πρέπει για να φτάσουμε κοντά στην πρόκριση. Δεν θα είναι εύκολο αλλά θα πιέσουμε στο να τα καταφέρουμε».

Ο ακραίος του Μίλωνα Αλέξανδρος Νανόπουλος τόνισε: «Προσωπικά έζησα μία φοβερή εμπειρία σήμερα στο γήπεδο της Λούνεμπουργκ. Μία ομάδα που προέρχεται από το Τσάμπιονς λιγκ και ξέραμε πόσο δύσκολος αντίπαλος είναι. Κάναμε κάποια λάθη στο σερβίς και δεν μπήκε καλά το μπλοκ-άμυνα. Έχουμε το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα μας και ο επαναληπτικός θα είναι διαφορετικός και όλα μπορούν να συμβούν. Είμαστε αποφασισμένοι να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο χρυσό σετ».

ΚΥΠΕΛΛΟ CEV CUP 2023-24 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Α ΑΓΩΝΕΣ
Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024
LKH Arena Λούνεμπουργκ, 20:00: SVG Λούνεμπουργκ (Γερμανία) - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0 (25-19, 25-19, 25-16)
Διαιτητές: Αντονέλα Βερασκίνα (Ιταλία), Σουλεϊμάν Γιάλτσιν (Ολλανδία)
Μελίνα Μερκούρη Ρέντη, 20:30 (COSMOTE SPORT 7HD): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-07)
Διαιτητές: Μάουρο Κάρλο Γκοϊτρέ (Ιταλία), Μαγκνταλένα Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία)
Steengoed Arena Μαασέικ, 21:30: Γκρινγιάρντ Μαασέικ (Βέλγιο) - Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 0-3 (22-25, 33-35, 16-25)
Διαιτητές: Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία), Τόμας Μπούτσαρ (Τσεχία)
Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024
RCWS Podpromie Ρεσόφ, 19:00: Ασέκο Ρεσόβια Ρεσόφ (Πολωνία) - Αλουρόν CMC Bάρτα Ζαβιέρτσιε (Πολωνία)
Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ντανιέλ Απανόβιτς (Γερμανία)

Β ΑΓΩΝΕΣ
Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024
Atatürk Voleybol Salonu Σμύρνης, 18:00: Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιο), Ελντάρ Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Burhan Felek Voleybol Salonu Κων/πολης, 18:00: Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) - : Γκρινγιάρντ Μαασέικ (Βέλγιο)
Διαιτητές: Νίκος Φραγκάκης (Ελλάδα), Αλίν Ματέιζερ (Ρουμανία)
Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024
Arena Σοσνόβιετς 19:00: Αλουρόν CMC Bάρτα Ζαβιέρτσιε (Πολωνία) - Ασέκο Ρεσόβια Ρεσόφ (Πολωνία)
Διαιτητές: Ατανάς Βαρμπάνοφ (Βουλγαρία), Πρέντραγκ Μπαλαντζιτς (Σερβία)
Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 20:00: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - SVG Λούνεμπουργκ (Γερμανία)
Διαιτητές: Ντομινίκ Μπιεγκαλό (Γεωργία), Σετσίν Γιενέρ (Τουρκία)

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Μίλων ΑΟΝΣ Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων: Δεν άντεξε την πίεση για γνώρισε την ήττα με 3-0 στο Λούνεμπουργκ