12-12-2015

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Τσεπέντα 3-0 τον Ηρακλή στη Μίκρα

Με τον Κουβανό διαγώνιο Αμπρέου Τσεπέντα σε μεγάλα κέφια (77% αποτελεσματικότητα) και με βασικούς ακραίους τους Εφραιμίδη, Πέτρογλου λόγω της τιμωρίας του Χιμένες, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 και πλησίασε και πάλι στον έναν βαθμό τον ΑΟΠ Κηφισιάς που ηττήθηκε με 3-1 στην Ορεστιάδα.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και μπήκε οδηγός στο σκορ με +3 μέχρι το 15-12. Από εκεί και πέρα με πρωταγωνιστές τον Πέτρογλου και τον Τσεπέντα πάτησε... γκάζι και ανέβασε τη διαφορά κάνοντας το 1-0 σετ. Γενικά ο Πέτρογλου είχε πολύτιμη συμβολήσε όλους τους τομείς και κράτησε την ποιότητα του δικεφάλου.

Επεισοδιακό ήταν το δεύτερο σετ με το ματς να διακόπτεται τρεις φορές για παρατηρήσεις προς τους φίλους του Ηρακλή που ενοχλούσαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ στη γραμμή του σερβίς. Στο 17-22 η πρώτη διαιτητής της αναμέτρησης κα. Δανιηλίδου ζήτησε την εκκένωση του αγώνα, η αστυνομία δεν αναλάμβανε την εκκένωση ζητώντας από τους ανθρώπους του Ηρακλή να το πράξουν αυτοί. Τελικά η εκκένωση δεν έγινε ποτέ το ματς συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τον εκνευρισμό των παικτών του ΠΑΟΚ και να μειώνουν σε 22-23 και 23-24. Ο Κουρνέτας έβαλε τέλος στο σετ διαμορφώνοντας το 23-25.

Το 3ο σετ είχε ομοιότητες με το 1ο. Ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 13-10. Με καλό μπλοκ και ασταμάτητο τον Τσεπέντα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +5. Παρά τα προβλήματα στην υποδοχή ο Ηρακλής μείωσε σε 20-16, αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι είχε την απάντηση και με τη διαφορά ασφαλείας έφτασε στο 3-0 σετ με τους Τσεπεντα και Ντίνα κλείνουν τον αγώνα.

Διαιτητές: Δανιηλίδου - Γεωργιάδης

1ο σετ: 3-8, 12-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 18-25
*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 0-3 (18-25, 23-25, 18-25)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 5 (5/6 επ, 54% υπ - 21% άριστες), Στίγγας 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (3/7 επ, 1 άσσος), Γάτσης 3 (3/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ - 24% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Σεπέδα 22 (20/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 6 (3/4 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ 58% υπ - 5 % άριστες), Πέτρογλου 10 (10/12 επ, 40% υπ - 20% άριστες)/ Γκαράς (λ, 46% υπ - 15% άριστες), Καρασαββίδης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένος με 3-0 στην έδρας μας. Το θέμα είναι τι προσπάθεια κάνουμε εμείς και από την προσπάθεια τη δική μας δεν είμαι ευχαριστημένος. Πάλι κάναμε λάθη, είχαμε θέμα στην υποδοχή. Δεν ήμασταν σταθεροί στην άμυνα, δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε τον Τσεπέντα. Δε θα κρατήσω κάτι από το παιχνίδι, βέβαια δεν είχε και ρυθμό με τις διακοπές, δεν είναι οι συνθήκε ς τέτοιες για να γίνει ένα καλό ματς. Παρόλα αυτά καταφέραμε στο 2ο σετ, πόντο πόντο να το φτάσουμε κοντά, και με ένα χαμένο σερβις το χάσαμε. Αν το είχαμε κερδίσει θα ήταν διαφορετική η ψυχολογία των παικτών και το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό. Αυτά τα λάθη μας έχουν  στοιχίσει αλλά δεν μας έγινα μάθημα για να τα διορθώσουμε».

Ο διαγώνιος του Ηρακλή Νίκος Παλέντζας δήλωσε: «Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το δεύτερο σετ αλλά έχει καταντήσει βαρετό να λέμε τα ίδια, κάναμε λάθη. Δε διορθώνονται αυτά από τη μία μέρα στην άλλη, θέλουμε χρόνο, θέλουμε δουλειά. Το παλέψαμε ας μην ξεχνάμε ότι παίζαμε με τον ΠΑΟΚ που έχει κάνει καλή δουλειά και πέρσι και φέτος. Η ομάδα βελτιώθηκε σε κάποια κομμάτια γιατί μπορούμε και κοντράρουμε τις ομάδες στα ίσια. Κρατάω το καλό μπλοκ σε κάποιες φάσεις και την άμυνα»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Πράγματι ο Σεπέδα πήγε πολύ καλά στην επίθεση αλλά σε κάθε παιχνίδι γίνεται ομαδική δουλειά. Είναι πολύ νωρίς για να πω οτιδήποτε. Τα παιδιά μπορούν να κάνουν ακόμα πολλά πράγματα και θα δούμε πόσο ψηλά μπορούμε να φθάσουμε. Υπάρχει καλή διάθεση , θετική αύρα και διάθεση για δουλειά. Γενικά, έγινε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι και αυτό δεν βοήθησε ούτε εμάς ούτε τον Ηρακλή».