11-04-2016

Ο Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ παρουσία 7.500 θεατών στο «Παλατάκι»

Το πάρτυ των 7.500 οπαδών του ΠΑΟΚ που κατέκλυσαν το PAOK Sports Arena για να γιορτάσουν την πρόκριση στους τελικούς, κατάφερε να χαλάσει ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ πήρε τη νίκη με 3-2 και μείωσε σε 2-1 τις νίκες στη σειρά των ημιτελικών. Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (13/4, 18.00) στο ίδιο γήπεδο. Εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει θα πάει στον τελικό, διαφορετικά όλα θα κριθούν σε πέμπτο αγώνα στο Ρέντη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με τα σερβίς του Χιμένες έκανε σερί 5-0 για το 10-5. Μέχρι το τέλος του σετ διατήρησε τη διαφορά και με 25-21 έκανε το 1-0 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ με τον Κοκκινάκη να είναι η αλλαγή του αγώνα και ο Χιμένες ο μοιραίος παίκτης για τον ΠΑΟΚ. Στο 6-5 ο Ρομπέρτο Πιάτσα επιστράτευσε τον Κοκκινάκη στη θέση του Όγκουρτσακ, η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και απέκτησε αυτοπεποίθηση. Το 7-5 για τον ΠΑΟΚ έγινε 12-12 και με την επίθεση του Κοκκινάκη και το άουτ του Χιμένες ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 15-13. Ο δικέφαλος απάντησε με σερί 3-0 και έφτασε στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Σεπέδα έκανε το 24-23 ενώ ο Χιμένες δεν τελείωσε κόντρα επίθεση καθώς κάρφωσε άουτ (24-24). Ο Τσουκ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό και ο Χιμένες κάρφωσε πάλι άουτ για το 26-24 και το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και το 3ο σετ όταν με τα μπλοκ του Σουλτανόπουλου προηγήθηκε 10-6 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-19 και 23-22, όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή. Με τον Σεπεδα ισοφάρισε 23-23, με πλασέ του Κουρνέτα έκανε το 24-23 και με αδύναμο πλασέ του Κοκκινάκη στο σερβίς έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ για τον  δικέφαλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την απώλεια του 3ου σετ δεν το έβαλαν κάτω και με τα σερβίς του Φιλίποφ προηγήθηκαν 5-1 στο 4ο σετ βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ έχασε την σπιρτάδα και ο Ολυμπιακό με τακτικό σερβίς και χωρίς λάθη κράτησε το προβάδισμα με 15-9, 20-13 και εύκολα έκανε το 25-17.

Η αντίσταση του ΠΑΟΚ στο 5ο σετ κράτησε μέχρι το 5-5. Ο Κοκκινάκης με επίθεση πέρασε το τριπλό μπλοκ και πήρε καθοριστικό πόντο, ο Σεπέδα πάτησε τα 3μ. στην επίθεση του και ο Έγκλεσκαλνς με κόντρα επίθεση αύξησε το σερί σε 3-0 για το 8-5. Παρά τον άσσο του Χιμένες που μείωσε σε 10-8 ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 24-26
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 25-23
4ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 6-10, 8-12, 8-15

*Οι πόνοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 0 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15) σε 128'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (7/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ - 13% άριστες), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 16 (15/47 επ, 1 μπλοκ), Λι 11 (8/16 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ 1 (άσσος), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ - 22% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (2/7 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ), Έγκλεσκαλνς 11 (11/37 επ), Τσουκ 20 (19/38 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 8% άριστες), Όγκουρτσακ 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 22% υπ - 11% άριστες), Σπίνου 15 (10/13 επ, 5 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 29% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 10 (10/23 επ, 55% υπ - 45% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Σφενδυλάκης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δεν είχαμε τον ρυθμό που έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη. Ίσως να έφυγε λίγο το μυαλό μας γιατί όλοι περίμεναν εύκολη νίκη. Αποδεικνύεται πως η πρόκριση δεν θα είναι εύκολη υπόθεση. Είμαστε ακόμα στο 0-0. Το ότι νικήσαμε δύο φορές στην έδρα του Ολυμπιακού δε μας δίνει και την πρόκριση. Υπάρχει κούραση αλλά πρέπει την Τετάρτη να είμαστε πιο αποφασιστικοί για να πάρουμε τη νίκη. Ηταν κομβικό το 2ο σετ. Είχαμε ευκαιρία να το τελειώσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας είπε: «Δεν είχαμε καθαρο μυαλό. Ο Ολυμπιακός είναι έμπειρη, σταθερή και συντονισμένη ομάδα. Δεν τελείωσε τίποτα, ουτε πήραμε κανέναν τίτλο. Χρειάζεται μεγάλη συγκέντρωση και μεγάλη προσπάθεια για να φτάσουμε στην τρίτη νίκη».

O προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Όλοι περιμέναν να γίνει μία γιορτή για τον ΠΑΟΚ αλλά κάναμε αυτό που έπρεπε, παίξαμε συγκεντρωμένα και με ψυχή. Η ομάδα μου δεν έχει πεθάνει. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Θα κάνουμε την προσπάθεια μας και την Τετάρτη και ελπίζω να ισοφαρίσουμε. Τα 4 από τα 7 ματς που έχουμε παίξει εφέτος με τον ΠΑΟΚ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ οπότε δεν είναι έκπληξη για μένα η μεγάλη διάρκεια. Εχουμε δυνάμεις αν και θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει με 3-1 σετ εάν δεν κάναμε λάθη στο 3ο σετ. Το επίπεδο του βόλεϊ ήταν υψηλό. Είναι σημαντικό για το βόλεϊ να γεμίζει ένα τόσο μεγάλο  γήπεδο».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Σουλτανόπουλος τόνισε: «Κάναμε μία νίκη που μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο της πρόκρισης. Είμαστε πίσω με 2-1 αλλά όπως αποδείχτηκε για μας δεν έχει τελειώσει τίποτα. Δείξαμε στοιχεία μεγάλης ομάδας με σωστή νοοτροπία. Εάν ο ΠΑΟΚ θέλει να προκριθεί θα πρέπει να κουραστεί πολύ».