13-04-2016

O ΠΑΟΚ στον τελικό, 3-1 τον Ολυμπιακό με σούπερ Σεπέδα και 8.000 οπαδούς του

Ο ΠΑΟΚ για δεύτερη και συνεχόμενη φορά προκρίθηκε στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπρέου Σεπέδα, τους Λι, Σμαραγδή να κυριαρχούν στο κέντρο και 8.000 οπαδούς του που κατέκλυσαν το PAOK Sports Arena, ο δικέφαλος νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και με συνολικές νίκες 3-1 στη σειρά των ημιτελικών πέρασε στον τελικό όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Και ο αποψινός αγώνας ήταν συκλονιστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και μεγάλες μάχες στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μάλιστα 1-0 σετ αλλά είχε και μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά και των υπολοίπων σετ αλλά δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και λύσεις στις «κόντρα» επιθέσεις και γνώρισε την ήττα καταλαμβάνοντας την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Με Φοίνικα στον τελικό

Στους τελικούς ο ΠΑΟΚ θα έχει μειονέκτημα έδρας κόντρα στον Φοίνικα που νίκησε 3-2 την Κηφισιά στον 4ο ημιτελικό και με νίκες 3-1 προκρίθηκε στον τελικό. Οι τελικοί θα ξεκινήσουν από τη Σύρο την Τρίτη 19 Μαΐου και ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

Ο ΠΑΟΚ θέλει να περάσει στην ιστορία ως η πρώτη ομάδα που κατακτά τίτλο αν και πήρε την 4η θέση στην κανονική περίοδο.

Προβάδισμα του Ολυμπιακού

O ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 13 πόντους και με πολύ πάθος πήρε τη νίκη. Στο 1ο σετ το 5-3 του Ολυμπιακού με τον Σπίνου, πήρε... απάντηση από τον Λι που με πρώτο χρόνο και καλό σερβίς έκανε σερί 6-0 για το 9-5. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο σετ μέχρι το 19-16 όταν ο Κουρνέτας πήρε πόντο μετά από φάση διαρκείας.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με σερί 3-0 προσπέρασε 21-20. Ο πρώτος χρόνος του Σπίνου και τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς έδωσαν «πέναλτυ» στον Φιλίποφ για το 23-21. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε φιλέ αλλά στην επόμενη φάση έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε ο Σπίνου μετά από φάση διαρκείας για το 25-22 και το 1-0.

Το σερί 7-0 που γύρισε τον αγώνα

Το 2ο ήταν το σετ των ανατροπών με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά αποκτώντας προβάδισμα 8-3 το οποίο διατήρησε μέχρι και το 13-9 μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα.  Ο Ολυμπιακός έχασε το σερβίς και ο Σμαραγδής πήγε στα 9μ. όπου πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού, ο Φιλίποφ ταλαιπωρήθηκε και οι επιθετικοί του κάρφωναν άουτ. Ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 7-0 προσπέρασε 15-13 μέσα σε πανδαιμόνιο από 7.500 φίλους του. Ο Σακόγλου πήρε τη θέση του Έγκλεσκαλνς αλλά ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε ξανά να ελέγξει το σκορ. Ο ΠΑΟΚ πάτησε καλύτερα στο σετ, δεν έκανε το μεγάλο λάθος, είχε προβάδισμα μέχρι το 24-23 και με τον Σεπέδα έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το καθοριστικό σερί Σεπέδα

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και τη νίκη του ΠΑΟΚ ήταν το 3ο σετ. Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4 και 16-13 με τα σερβίς του Σπίνου από εκεί και πέρα ο δικέφαλος ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε την ποιότητα της υποδοχής του. Μετά από επίθεση του Σεπέδα που στην επόμενη φάση έβγαλε και την άμυνα του αγωνα, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με το φιλέ του Σεπέδα ο Ολυμπιακός έκανε για τελευταία φορά +2 στον αγώνα, όμως, ο Κουβανός έμελε να είναι και ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς με δύο επιθέσεις και δύο άσσους έκανε το 23-21 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ το οποίο τελείωσε με 25-22 ύστερα από ατομικό μπλοκ του Χιμένες στον Έγκλεσκαλνς.

Η «χαριστική βολή»

Στο 4ο σετ είχαμε μία ακόμα ανατροπή στο σκορ. Το 9-8 για τον Ολυμπιακό, έγινε 11-9 με σερί 3-0 ύστερα από τον άσσο του Χιμένες και το μπλοκ του Λι. Με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-12, ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1 (17-16) με τον Έγκλεσκαλνς αλλά με σερί 5-0 χάρις το μπλοκ και τον εκπληκτικό Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 22-16 και «κλείδωσε» τη νίκη - πρόκριση.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 22-25
2ο σετ: 3-8, 16-15, 21-17, 25-23
3ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 25-22
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 25-22, 25-18) σε 122'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ - 23% άριστες), Κουρνέτας 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 29 (23/50 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λι 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 12 (8/12 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/21 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ - 11% άριστες) / Γκαράς (λ, 42% υπ - 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 14 (11/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/29 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 19% άριστες), Όγκουρτσακ 15 (15/35 επ, 43% υπ - 17% άριστες), Σπίνου 14 (9/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 13% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/2 επ), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την πρόκριση στον τελικό διότι είχαμε μία πολύ δύσκολη σεζόν που μας έφερε πίσω στην κανονική περίοδο. Περάσαμε έναν από τους βασικούς αντιπάλους μας. Αισθάνομαι και προσωπική δικαίωση για την πρόκριση αλλά αυτο που μετράει είναι η συνέχεια της ομάδας. Δεν ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, αλλά από το 2ο σετ ξαναπατήσαμε γκάζι και πήρε δίκαια τη νίκη. Η ποιότητα μας φάνηκε σήμερα. Ακόμα δεν έχουμε κατακτήσει τον τίτλο. Πρέπει να μείνουμε προσεκτικοί και προσηλωμένοι στο στόχο του τίτλου».

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ Αμπρέου Σεπέδα που σημείωσε και 30 πόντους δήλωσε: «Ημασταν καλύτερα προετοιμασμένοι για τους τελικούς. Ηταν μία πολύ όμορφη σειρά με δυνατούς αγώνες. Ο Ολυμπιακός έχει πολύ καλή ομάδα. Ηταν ένας μεγάος αντίπαλος. Είχαμε χάσει σε Λιγκ Καπ και κύπελλο και μετά τις δύο νίκες που κάναμε στην έδρα του ξέραμε πως σήμερα έπρεπε να τελειώνουμε. Αν πηγαίναμε σε πέμπτο αγώνα θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα».

O πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντίμα Φιλίποφ δήλωσε: «Τελείωσε η χρονιά με την κατάκτηση δύο τίτλων σε Λιγκ Καπ και κύπελλο. Μας μένει η πίκρα του αποκλεισμού από τον τελικό αλλά είχαμε πολύ καλή εικόνα και χάσαμε από έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Έτσι πρέπει να συνεχίσει ο Ολυμπιακός για την κορυφή. Είμαστε μια μεγάλη ομάδα αλλά πρέπει να παραδεχτούμε και ότι ο ΠΑΟΚ έπαιξε πάρα πολύ καλά και άξιζε να περάσει στον τελικό».

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
Το πρόγραμμα των ημιτελικών
Tετάρτη 6 Απριλίου - 1η σειρά
Κηφισιά – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12)
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25)
Παρασκευή 8 Απριλίου - 2η σειρά
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3 (27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16)
Κηφισιά – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-18, 22-25, 17-25, 27-25, 7-15)
Δευτέρα 11 Απριλίου - 3η σειρά
ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΟΠ Κηφισιά 3-0 (25-17, 25-15, 25-23)
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3 (25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15)
Tετάρτη 13 Απριλίου - 4η σειρά
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1 (22-25, 25-23, 25-22, 25-18) (Πρόκριση του ΠΑΟΚ στους τελικούς με 3-1 νίκες)
ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΟΠ Κηφισιά 3-2 (26-28, 25-22, 20-25, 25-22, 15-07) (Πρόκριση του Φοίνικα Σύρου στους τελικούς με 3-1 νίκες)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016
Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ (Novasports)
2ος τελικός - Παρασκευή 22 Απριλίου 2016
ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου (Novasports)
3ος τελικός - Μ.Δευτέρα 25 Απριλίου 2016
4ος τελικός - Μ.Πέμπτη 28 Aπριλίου 2016 (αν χρειαστεί)
5ος τελικός - Πέμπτη 5 Μαΐου 2016 (αν χρειαστεί)

*Σύμφωνα με την προκήρυξη εάν οι δύο ομάδες συμφωνήσουν είναι δυνατόν οι δύο πρώτοι τελικοί να γίνουν στην έδρα της ομάδας με το βαθμολογικό πλεονέκτημα (Φοίνικας Σύρου) και ο 3ος και 4ος τελικός (εφόσον χρειαστεί) στην έδρα της ομάδας με το βαθμολογικό μειονέκτημα στην κανονική περίοδο (ΠΑΟΚ). Εάν δεν υπάρξει συμφωνία η σειρά της έδρας των τελικών θα είναι ένας στην έδρα της κάθε ομάδας.

Την Πέμπτη 14 Απριλίου θα ανακοινωθεί το αναλυτικό πρόγραμμα σε συνεργασία και με τα κανάλια Novasports.