29-11-2023

Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Νακ Ροζελάρε 3-0

Η βελγική Νακ Ροζελάρε επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-0 σετ στον αγώνα για την 2η αγωνιστική του Α ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές Βελγίου άγγιξαν το τέλειο σε σερβίς και υποδοχή και έδειξαν το υψηλό επίπεδο που έχει ανέβει το ευρωπαϊκό βόλεϊ σε ταχύτητα και ποιότητα. Στον άλλο αγώνα του ομιλου η τουρκική Ζιράτ Μπάνκ νίκησε την τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης ZAKSA Κιέντζενρτζιν Κόζλε 3-2 (26-24, 25-22, 18-25, 19-25, 15-12).

Επόμενος αντίπαλος των πρωταθλητών Ελλάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η πρωταθλήτρια Τουρκίας,  Ζιράτ την οποία θα υποδεχθούν στο Ρέντη, την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου στις 19:00.

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε φτάνοντας στο 3-1 με πρώτο χρόνο του Τζούριτς αρχικά και στο 9-6 στη συνέχεια. Στο σημείο, αυτό οι νταμπλούχοι Βελγίου, έτρεξαν ένα 7-0 σερί και προσπέρασαν με 9-13, διατηρώντας το προβάδισμα στην εξέλιξη του σετ.  Με δυο διαδοχικούς πόντους του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19 και με το διπλό μπλοκ του ίδιου με τον Τζουριτς πλησίασε σε 17-19, τρέχοντας ένα 3-0 σερί μετά το 14-19. Ο Ρότι έβαλε στοπ στο «ερυθρόλευκο» σερί διαμορφώνοντας το 17-20, με τον Τζούριτς να απαντάει άμεσα για το 18-20.  Από νέα επίθεση του Ρότι προήλθε το 18-21 και με μπλοκ στον Ιντάλγκο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-22. Μετά από σερβίς του Ιντάλγκο που πέρασε άουτ και άσσο του Ρότι, η Ροζελάρε έφτασε στο 19-25 και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5 και έφτασαν στο 9-6, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 3-0 σερί και να ισοφαρίζει σε 9-9 με τον Κουμεντάκη. Ο ίδιος ισοφάρισε ξανά σε 10-10 και ο  Ιντάλγκο έβαλε για πρώτη φορά στο σετ, μπροστά τον Ολυμπιακό στο 11-10. Ακολούθησε το 11-12 υπέρ των Βέλγων, με τον Ιντάγλκο να ισοφαρίζει για τρίτη φορά στο σετ γράφοντας το 12-12, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στην εξέλιξη του σετ (13-13, 14-14, 15-15, 16-16) και μέχρι το 17-17, όταν ξέφυγε μετά από ώρα με +2 η Ροζελάρε φτάνοντας στο 17-19. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στο 20-24 και στο 20-25 με άσσο του Ρότι για το 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ και στην έναρξη του 3ου σετ, με την Ροζελάρε να φτάνει στο 4-8 αρχικά και στο 5-12 στη συνέχεια.  Η φιναλίστ του CEV Cup, διατήρησε σε όλη την διάρκεια του σετ το υπέρ της προβάδισμα και πήγε στο 10-17, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-19. Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τη Ροζελάρε να πηγαίνει στο 19-25 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γιόβτσεφ (Βουλγαρία), Γκαρσία (Ισπανία).

1ο σετ: 8-5, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25

3ο σετ: 3-8, 10-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 6 μποκ και 16 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς) και της Κνακ Ροζελάρε προήλθαν από 10 άσσους, 33 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 19-25) σε 76'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 4 (4/6 επ.), Στερν 8 (8/16 επ.), Κουμεντάκης 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 61% υπ. - 56% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Τζούριτς 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 18% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 17% υπ. - 0% άριστες), Γκουσταβάο.

ΚΝΑΚ ΡΟΖΕΛΑΡΕ (Στίβεν Βανμεντέγκαελ): Ντουλστ 2 (2 άσσοι), Κούλμαν 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πλασκιέ 13 (11/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 29% άριστες), Βερχάνεμαν 7 (4/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. - 15% άριστες), Τρειάλ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ),Ροτί 18 (14/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντερού (λ, 64% υπ. - 50% άριστες), Βίκτστρα, Βαν Έλσεν, Ντεποβέρε.

Ο Σέπε Ρότι που αναδείχτηκε MVP του αγώνα δήλωσε: «Σήμερα, κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, δεν κάναμε πολλά λάθη. Ήταν σημαντικό, γιατί παίζαμε κόντρα σε μία πολύ έμπειρη ομάδα. Στο τέλος του τρίτου σετ, αρχίσαμε τα λάθη και ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Ήμασταν καλή στο μπλοκ, στην άμυνα, βρήκαμε λύσεις στην επίθεση. Αγαπώ να αγωνιζόμαστε σε τέτοια ατμόσφαιρα. Οι φίλαθλοι τραγουδούν και υποστηρίζουν πολύ την ομάδα».

Ο προπ[ονητής της Νακ Ροζελάρε Στίβεν Βανμέντεγκαλ δήλωσε: «Παίξαμε πολύ καλά σήμερα, κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι. Είχαμε καλό σερβίς, καλή πάσα, καλή επίθεση. Γενικά, ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα σε έναν πολύ καλό και έμπειρο αντίπαλο. Μια καλή νίκη για το μέλλον μας στο Champions League. Φοβερή η ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Ολυμπιακού, ήταν πολύ όμορφα εδώ. Αυτή η υποστήριξη είναι εντυπωσιακή, οι φίλαθλοι δεν σταματούσαν να τραγουδούν. Ακόμα και όταν έχανε ο Ολυμπιακός, ο κόσμος υποστήριζε περισσότερο. Ήταν πολύ ωραίο να παίζεις εδώ».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Ο αντίπαλός μας έπαιξε καλά στο σερβίς και στις ψηλές μπάλες. Μας άσκησαν πίεση σε αυτούς τους τομείς και δεν μπορέσαμε να τους ανταγωνιστούμε. Η Ζάκσα δεν σέρβιρε τόσο δυνατά, σε αντίθεση με τον σημερινό μας αντίπαλο. Έχουμε αρκετά παιχνίδια μπροστά μας, πρέπει να διορθώσουμε την υποδοχή».

Ο Σλοβένος διαγώνιος του Ολυμπιακού Τόνσεκ Στερν είπε: «Ήταν ένα δύσκολο ματς, παίζουμε κάθε τρεις ημέρες. Δεν ήμασταν στην καλύτερη φυσική κατάσταση, όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία. Αυτή η ήττα πρέπει να μας γίνει μάθημα για τη συνέχεια. Πρέπει να μάθουμε αυτή την ήττα, πρέπει να τσεκάρουμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε. Κοιτάμε μπροστά. Είμαι απογοητευμένος, γιατί ήρθε πολύς κόσμος στο γήπεδο. Οι φίλαθλοί μας μας υποστήριξαν και τους ευχαριστούμε. Ζητάμε συγγνώμη για την εμφάνισή που είχαμε».

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

22/11, 19:00: Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 31-29)

23/11, 20:30: Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) 1-3 (19-25, 25-19, 24-26, 24-26)

2η αγωνιστική

29/11, 19:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) 0-3 (19-25, 20-25, 19-25)

29/11, 21:00: Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) - Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία) 3-2 (26-24, 25-22, 18-25, 19-25, 15-12)

3η αγωνιστική

12/12, 19:00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία)

13/12, 21:30: Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία)

4η αγωνιστική

19/12, 19:00: Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία)

20/12, 21:30: Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5η αγωνιστική

10/01, 17:00: Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) - Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο)

11/01, 19:30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία)

6η αγωνιστική

17/01, 21:00: Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

17/01, 21:30: Κιέντζενρτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Νακ Ροζελάρε (Βέλγιο)

4. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Ελλάδα) 2 0 0-2 1-6

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Νακ Ροζελάρε 3-0