Olympiakos paok foinika-syrou kifissia Ηρακλής G.A.S.Pamvochaikos M.G.S.Ethnikos Alexandroupolis Panathinaikos A.O. A.E.K. OFI Crete logo elpislogo         Ε.Ο.ΠΕ. ΠΑ.Σ.Α.Π. Ο.Δ.Β.Ε.
22-05-2014

Η Εθνική ανδρών κόντρα στην Εσθονία για τη μάχη της πρόκρισης στο Euro

Rate this item
(0 votes)
H Εθνική βόλεϊ ανδρών αρχίζει από την Παρασκευή 23 Μαΐου την προσπάθεια της για να προκριθεί σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για 15η φορά και για να επιστρέψει για πρώτη φορά μετά το 2009.
Ύστερα από δύο απουσίες το 2011 και το 2013 το εθνικό συγκρότημα θα αγωνιστεί στον C προκριματικό όμιλο με αντιπάλους την Εσθονία, την Ουγγαρία και την Σλοβακία με στόχο την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα γίνουν στην Βουλγαρία και στην Ιταλία το 2015.
 
Οι αγώνες του C προκριματικού ομίλου θα γίνουν σε δύο ομίλους.
 
Ο Α΄όμιλος θα γίνει στο Πόπραντ της Σλοβακίας και ο Β΄όμιλος στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη 29-31 Μαΐου 2014.
 
Η πρώτη ομάδα θα προκριθεί απ΄ευθείας στα τελικά και η δεύτερη ομάδα θα παίξει μπαράζ με την 2η ομάδα του F΄ομίλου.
 
H 12αδα που έχει στη διάθεση του ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Δρίκος είναι:
 
Πασαδόροι: Βασίλης Κουρνέτας (Ολυμπιακός), Ντίμα Φιλίποφ (Γιαστρέμπσκι)
Διαγώνιοι: Δημήτρης Τζούριτς (Χάλκμπανκ), Γιώργος Τζιουμάκας (Κούνεο)
Ακραίοι: Θανάσης Πρωτοψάλτης (ΑΟ Κηφισιάς), Μενέλαος Κοκκινάκης (Ολυμπιακός), Ανέστης Δαλακούρας (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Ραφαήλ Κουμεντάκης (Ραβένα)
Κεντρικοί: Γιώργος Πετρέας (Ναρμπόν), Γιάννης Τακουρίδης (Φοίνικας Σύρου), Τόλης Αρμενάκης (Άρης)
Λίμπερο: Γιώργος Στεφάνου (Ολυμπιακός)
 
 
C΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Σλοβακία - Πόπραντ)
23/5: 16.30: Εσθονία - Ελλάδα
23/5: 19.00: Σλοβακία - Ουγγαρία
24/5: 16.30: Ελλάδα - Ουγγαρία
24/5: 19.00: Εσθονία - Σλοβακία
25/5, 16.30: Ουγγαρία - Εσθονία
25/5, 19.00: Ελλάδα - Σλοβακία
B΄Γύρος (Ελλάδα - Ρέντη)
29/5: 17.00: Εσθονία - Σλοβακία
29/5: 19.30: Ελλάδα - Ουγγαρία
30/5: 17.00: Σλοβακία - Ουγγαρία
30/5: 19.30: Εσθονία - Ελλάδα
31/5, 18.00: Ουγγαρία - Εσθονία
31/5, 20.30: Σλοβακία - Ελλάδα
 
 
C΄ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. 0 0 (0-0)
2. 0 0 (0-0)
3. 0 0 (0-0)
4. 0 0 (0-0)
* Η πρώτη ομάδα θα προκριθεί απ΄ευθείας στα τελικά του Euro και η δεύτερη θα παίξει μπαράζ με την δεύτερη του F ομίλου.
 
F΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Δανία - Σλαγκέλσε)
22/5: 18.00: Τουρκία - Λευκορωσία
22/5: 20.30: Δανία - Σουηδία
23/5: 18.00: Λευκορωσία - Σουηδία
23/5: 20.30: Τουρκία - Δανία
24/5, 16.00: Σουηδία - Τουρκία
24/5, 18.30: Λευκορωσία - Δανία
Β΄Γύρος (Λευκορωσία - Μινσκ)
30/5: 16.30: Δανία - Τουρκία
30/5: 19.00: Λευκορωσία - Σουηδία
31/5: 16.30: Τουρκία - Σουηδία
31/5: 19.00: Δανία - Λευκορωσία
01/6, 15.30: Σουηδία - Δανία
01/6, 18.00: Τουρκία - Λευκορωσία
 
 
F΄ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. 0 0 (0-0)
2. 0 0 (0-0)
3. 0 0 (0-0)
4. 0 0 (0-0)
 * Η πρώτη ομάδα θα προκριθεί απ΄ευθείας στα τελικά του Euro και η δεύτερη θα παίξει μπαράζ με την δεύτερη του C ομίλου.
Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Η Εθνική ανδρών κόντρα στην Εσθονία για τη μάχη της πρόκρισης στο Euro
  ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ                    ΧΟΡΗΓΟΣ MVP
  ERT ΒΙΚΟΣ COLA logo    Vikos Logo
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
euromedica blue star ANEK LINES LOGOTYPO LOW RES RGB geniussports logo cartridgeworld 0
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
  ELDICO fplogohorizontal

 

logo iris ii

brand dataproject